Górska wycieczka to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu, trzeba tylko wiedzieć jak się do niej odpowiednio przygotować. Niezależnie od pory roku w góry należy ze sobą zabrać wygodne buty, nakrycie głowy, apteczkę, telefon, mapę turystyczną oraz prowiant. Zimą w plecaku nie powinno zabraknąć termosu z ciepłym napojem, folii NRC (koca ratunkowego) oraz odzieży na zmianę, na wypadek jej przemoknięcia. Latem w górach przyda się krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne oraz napój niegazowany do picia, najlepiej izotonik.
Plecak w góry – obowiązkowy ekwipunek niezależnie od pory roku
Pakując torby podróżne na weekend w górach, trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą wygodnych butów trekkingowych (najlepiej za kostkę), nakrycia głowy, kurtki przeciwdeszczowej i ciepłej odzieży, jak: polar, bluzki i spodnie termoaktywne czy skarpety na zmianę. Wygodny plecak w góry, około 30-40 litrowy, powinien mieć wodoodporną osłonę. Niezbędne rzeczy, jakie należy zabrać na pieszą wycieczkę po górach, to: latarka, np. czołówka, z bateriami zapasowymi, chusteczki higieniczne, naładowany telefon komórkowy, mapa turystyczna, dokumenty oraz pieniądze.
Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy na górskie wycieczki
Apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać: plastry na odciski, bandaże, opatrunki, wodę utlenioną, środki przeciwbólowe, rękawiczki jednorazowe oraz maść na stłuczenia i obtarcia. Na pieszej wycieczce warto mieć też przy sobie małą butelkę żelu antybakteryjnego.
Co zabrać w góry zimą?
Zimą do zawartości apteczki dobrze jest dołożyć folię NRC. Koc ratunkowy zmniejsza ryzyko wychłodzenia organizmu w razie wypadku i oczekiwania na pomoc. W czasie górskich wycieczek należy mieć ze sobą termos z gorącym napojem. Aby wzmocnić efekt rozgrzewający płynu, trzeba do niego dodać np. miód, imbir, cynamon albo goździki. Do ochrony twarzy przed zimnem można stosować tłuste kremy i pomadki ochronne na usta.
Co zabrać w góry latem?
Podczas letniej wycieczki po górach przyda się krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i czapka z daszkiem. W plecaku nie może zabraknąć napoju izotonicznego, który wyrówna poziom elektrolitów i wody wydalanej w procesie pocenia się organizmu. Sposobem na domowy izotonik jest dodanie do wody niegazowanej szczypty soli oraz odrobiny miodu i soku z cytryny.
Co zabrać w góry do jedzenia?
Na długi spacer po górach dobrze jest zabrać ze sobą kanapki i pokrojone na mniejsze kawałki warzywa. Do plecaka można też zapakować gorzką czekoladę, orzechy, suszone owoce, banany, jabłka, kabanosy lub gotowane jajka.
Zobacz także: Jak wybrać właściwy bagaż podręczny?