To warto wiedzieć na temat pietruszki

0
684
korzenie pietruszki
Najlepsze do uprawy pietruszki będą miejsca ciepłe oraz nasłonecznione | fot.: materiał partnera

Pietruszka to jedno z warzyw, które najczęściej pojawiają się w naszych ogrodach warzywnych. Do spożywania przeznaczone są zarówno części podziemne, czyli korzeń palowy o długości do 30 cm oraz pierzaste liście, czyli zielona natka o intensywnym zapachu. Oczywiście jej niezaprzeczalną zaletą jest wysoka wartość zdrowotna. Liście obfitują w olejki lotne, witaminy i składniki mineralne, natomiast korzenie zawierają duże ilości żelaza oraz witaminy A, C, B1 i B2. O pietruszce naciowej przeczytasz tutaj.

Jaką pietruszkę uprawiać?

Do wyboru mamy dwie główne grupy odmian: naciową oraz korzeniową. Pietruszka naciowa wytwarza niejadalny, twardy korzeń. Do spożycia nadają się liście i to właśnie one wykorzystywane są do celów spożywczych. Częściej uprawiana jest pietruszka korzeniowa, której zarówno korzeń jak i liście są jadalne.

Do popularnych odmian pietruszki korzeniowej należą m.in. ‘Cukrowa’, ‘Lenka’, ‘Vistula’, ‘Eagle’, ‘Berlińska PNE’, ‘Omega’, ‘Kinga’, ‘Fakir’, ‘Gazela’, ‘Jagienka’, ‘Kaśka’. Z kolei z odmian pietruszki naciowej polecane są ‘Festival PNE’, ‘Karnaval’, ‘Vita’, ‘Titan’, ‘Petra’, ‘Paramount TOR’.

Gdzie sadzić pietruszkę?

Najlepsze do uprawy pietruszki będą miejsca ciepłe oraz nasłonecznione. Gleba powinna być lekka, bogata w próchnicę, żyzna, o sporej pojemności wodnej, najlepiej o obojętnym odczynie. Roślina nie toleruje gleb kwaśnych i podmokłych oraz lekkich bielicowych. Najbardziej korzystne będą średnie, niezbyt zwięzłe podłoża, które się nie zaskorupiają i nie są podmokłe.

Warzywo ma wysoką odporność na niskie temperatury. Młode siewki zniosą mrozy nawet do -9 st. C, a jej nasiona mogą kiełkować już w temperaturze 2 – 3 st. C. Korzenie, które już są wyrośnięte, mogą zimować w gruncie pod śniegiem lub okryciem. Pietruszka może być uprawiana po zbożach (za wyjątkiem owsa) pomidorach, warzywach kapustnych, fasoli oraz ogórkach, a dobrym sąsiedztwem dla niej są rzodkiewki, pomidory, cebula czy aksamitki.

Sposoby wysiewu i sadzenia pietruszki

W drugim roku po oborniku nasiona wysiewamy do gruntu. Powinno się używać tylko nasion wysokiej jakości, najlepiej świeżych, bo będą miały największą zdolność do kiełkowania.

Odmiany korzeniowe wysiewamy pod koniec marca lub na przełomie listopada i grudnia. Nasiona siejemy w rzędach, co 10-20 cm, a w przypadku odmian późnych nawet co 30 cm. Pietruszkę naciową wysiewamy od kwietnia do maja, rzędami, w odstępach 25 cm. Nasiona siejemy na głębokości 1-3 cm.

Nasiona pietruszka kiełkują dosyć wolno, ale czas ten wydłuży się jeśli gleba będzie zbyt zimna. Przy wysiewie możemy domieszać do nich trochę nasion rzodkiewki, która szybko kiełkuje i dzięki temu wyraźnie zaznaczy nam rzędy. Wyraźna widoczność rzędów jest istotna, ponieważ rośliny powinniśmy regularnie odchwaszczać i to najlepiej ręcznie.

Pielęgnacja i nawożenie roślin

Podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi przy uprawie pietruszki jest spulchnianie gleby, odchwaszczanie oraz zwalczanie szkodników. Jest to warzywo dla którego zarówno nadmiar jak i niedobór wody będą szkodliwe. Nadmiar może doprowadzić do wyginięcia roślin, a jeśli nawet przetrwają okresowe zalania to mogą być bardziej podatne na choroby. Z kolei w glebie zbyt suchej pietruszki wytwarza rozwidlone korzenie, a plony będą niższe.

Pietruszka potrzebuje żyznych gleb. Na podłożach o wysokiej zawartości próchnicy warzywo uprawiamy w drugim roku po oborniku. Natomiast na słabych jakościowo glebach wskazane jest aby stanowisko do sadzenia przyorać jesienią obornikiem lub też wzbogacić nawozem zielonym. W uprawie na większą skalę stosuje się nawozy mineralne, natomiast w ogrodach przydomowych najlepiej do nawożenia sprawdzają się nawozy organiczne.

Korzenie pietruszki zbieramy pod koniec października, w pierwszym roku jej uprawy, natomiast liście od wiosny do jesieni, jest to też uzależnione od terminu wysiewu.

Choroby i szkodniki

Najgroźniejszym szkodnikiem, który zagraża uprawie pietruszki jest muchówka – połyśnica marchwianka. Narażona jest również na choroby tj. mączniak prawdziwy baldaszkowatych, czarna zgnilizna, alternarioza, zgnilizna twardzikowa. Podczas wzrostu zagrażają jej również nicienie, szpilecznik baldasznik i niszczyk zjadliwy. Aby się ich wystrzegać nie należy sadzić pietruszki po roślinach, które mogą być ich żywicielami.

Materiał partnera