Jak sadzić maliny i kiedy to zrobić?

0
1299
maliny owoce
Nawet na niewielkiej powierzchni rośliny dają fenomenalną ilość zachwycających owoców | fot.: materiał partnera

Maliny to popularne i łatwe w uprawie krzewy owocowe. Spróbuj uprawiać zarówno maliny letnie, jak i jesienne, a zaledwie kilka roślin zapewni ci nieprzerwany zbiór przez kilka miesięcy. Nawet na niewielkiej powierzchni rośliny dają fenomenalną ilość zachwycających owoców. Malina to nie tylko kolejna smaczna jagoda – owoce są prawdziwą bombą witaminową. Są bogate w błonnik, zawierają witaminę A,C, kwas foliowy, przeciwutleniacze i liczne minerały. Poznaj nasze wskazówki jak, kiedy i gdzie sadzić te krzewy, jak je rozmnażać oraz gdzie kupić sadzonki malin do rozpoczęcia przygody w uprawie tego gatunku.

Wybór odpowiedniego miejsca:

Maliny preferują ciepłe, przewiewne i nasłonecznione stanowiska. Gdy nasz ogród zlokalizowany jest od strony południowej, krzewy najlepiej jest posadzić wśród innych krzewów lub pod drzewami, które ochronią pędy malin przed palącym słońcem. Przewiewne miejsce jest istotne ze względu na profilaktykę chorób grzybowych, które lubią pojawiać się w miejscach ze słabą cyrkulacją powietrza. Najlepszym rodzajem podłoża jest gleba umiarkowanie wilgotna, żyzna, bogata w próchnicę i przepuszczalna. Powinna charakteryzować się lekko kwaśnym odczynem pH.

Sadzenie malin:

Kroki:Wykonywane czynności:
1.Odwiń balot z systemu korzeniowego i przytnij suche i połamane korzenie
2.Namocz system korzeniowy malin przez kilka godzin w wodzie.
3.Wykop dołki o odpowiedniej głębokości i szerokości, która umożliwia swobodne rozłożenie korzeni na dnie.
4.Na dnie dołka nalej wody i umieść sadzonkę na środku, obsyp pozostałą przestrzeń żyzną, próchniczną ziemią.
5.Delikatnie ubij glebę wokół posadzonej rośliny, usuwając powietrze spomiędzy jej warstw.
6.Dokładnie podlej posadzone rośliny wykonując niewielką niszę, która nie pozwoli na uciekanie wody na boki.
7.Przytnij sadzonki, aby ich wysokość nie przekraczała 30 centymetrów.

Rozmnażanie malin:

Istnieje kilka sposobów na rozmnożenie malin we własnym ogrodzie. Ze większością z nich poradzą sobie nawet niedoświadczeni ogrodnicy.

  1. Odrosty korzeniowe – najłatwiejsza metoda, która polega na oddzieleniu młodych odrostów, które wyrastają u podstawy rośliny macierzystej.
  2. Sztobry – sadzonki zdrewniałe, które pobiera się jesienią (październik). Jednoroczne pędy dzieli się na fragmenty o długości 15-18 cm z przynajmniej jednym, dobrze wykształconym pąkiem. Ukorzenia się je w wilgotnym piasku.
  3. Sadzonki korzeniowe – w październiku oddziela się fragmenty systemu korzeniowego roślin. Odcinki muszą mieć 15-18 cm długości i minimalnie jeden pąk z którego roślina podejmie wzrost.
sadzenie sadzonek malin
Nie obawiaj się szybkiego sadzenia. Opady śniegu lub niewielkie przymrozki nie zaszkodzą zdrewniałym sadzonkom | fot.: materiał partnera

Kiedy najlepiej sadzić maliny?

Najlepszy termin na sadzenie malin balotowanych czyli kopanych z ziemi z zabezpieczonym systemem korzeniowym przypada na jesień lub wiosnę. Temperatura musi być odpowiednio niska, a gleba dobrze nasiąknięta wodą deszczową. W takich warunkach młode maliny przyjmują się najszybciej. Maliny, które posadzimy do ogrodu wczesną wiosną, od marca do kwietnia mogą słabo owocować w pierwszym roku uprawy. Sadzonki jesienne, które zdążą porządnie ukorzenić się przed zimą, szybko rozpoczynają wzrost i rozwój i owocują często już w pierwszym roku. Maliny rosnące w doniczkach można sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Praktyczne wskazówki dotyczące sadzenia malin:

  • Wczesne sadzenie – nie obawiaj się szybkiego sadzenia. Opady śniegu lub niewielkie przymrozki nie zaszkodzą zdrewniałym sadzonkom;
  • Nasłonecznione stanowisko lub w lekkim półcieniu;
  • Dobrze przepuszczalna gleba. W przypadku cięższych gleb pomyśl o sadzeniu malin na zagonach;
  • Właściwe pH gleby. Dopasowanie pH gleby do wymagań roślin może mieć ogromny wpływ na twój sukces uprawowy;
  • Płodozmian. Unikaj sadzenia malin na glebach, gdzie poprzednio rosły inne gatunki roślin z rodziny różowatych. Istnieje ryzyko porażenia przez choroby i szkodniki znajdujące się w glebie;
  • Nawadnianie. Utrzymuj odpowiedni poziom wilgoci w glebie przez cały sezon, a co najważniejsze, w czasie zakładania plantacji.
owoce malin w dłoniach
Malina to nie tylko kolejna smaczna jagoda – owoce są prawdziwą bombą witaminową | fot.: materiał partnera

Gdzie kupić sadzonki malin?

Sadzonki malin można kupić w stacjonarnych lub internetowych sklepach ogrodniczych. Staranne wybranie dobrego dostawcy sadzonek, to pierwszy i najważniejszy czynnik w gwarancji sukcesu naszej uprawy. Sklep internetowy Dom i Sad oferuje sprawdzone, zdrowe i odporne odmiany, przeznaczone do uprawy w polskich warunkach klimatycznych. Sadzonki są wolne od chorób i szkodników i szybko przyjmują się po posadzeniu do gruntu.

Materiał partnera zewnętrznego