Floksy wiechowate to niezwykle urocze byliny, które bardzo często można spotkać w polskich ogrodach. Przy czym są to rośliny ozdobne, które obok dekoracji rabat, doskonale nadają się również na kwiat cięty. Bogactwo kolorów i odmian oraz przyjemny i nęcący motyle zapach wprowadza do ogrodu aurę życia i radości. Co ważne, floksy wiechowate są raczej proste w uprawie, warto jednak przestrzegać kilku zasad, aby rosły bujnie i pięknie kwitły.
Floks wiechowaty w ogrodzie
Płomyk wiechowaty, jak często określa się floksy wiechowate, to bylina wieloletnia o pokroju gęstej i wysokiej kępy. Floks wiechowaty osiąga bowiem wysokość od około 50 do nawet 120 cm. Największą cechą charakterystyczną floksów jest ich różnorodność, zwłaszcza pod względem kolorystycznym, ale również w przypadku kształtu płatków. Niezależnie jednak od odmiany, kwiatostany floksów są przepiękne, tworząc obfite baldachogrona.
A rozróżnia się kilkadziesiąt odmian floksów, co pozwala na tworzenie niezwykle ciekawych aranżacji ogrodowych. Floksy wiechowate doskonale czują się w polskim klimacie, są z reguły mrozoodporne i pomimo tego, że nie jest to nasz gatunek rodzimy, to występuje również w postaci zdziczałej. Ciekawostką jest również to, że kwiaty floksów wiechowatych, podobnie jak kwiaty lilii, można wykorzystać w kuchni, ponieważ są one jadalne. Ich smak można określić jako słodko-korzenny.
Floksy sadzonki i uprawa
Uprawa floksów wiechowatych jest stosunkowo prosta, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Floks wiechowaty lubi glebę przepuszczalną. Najbardziej optymalne są dla niego ziemie żyzne i bogate w próchnicę. Sadzonki floksów można wkładać do gruntu na wiosnę lub jesienią. Podobnie jest z ich przesadzaniem.
Przy czym trzeba pamiętać o tym, że floksy mogą czasami potrzebować dłuższej aklimatyzacji, aby zakwitnąć w swojej pełnej krasie. Ponadto floksów nie można przesuszać, lubią podłoże umiarkowanie wilgotne, dlatego warto rozważyć okrycie podłoża ściółką. Floksy kwitną zazwyczaj w lipcu i sierpniu. Jeśli po kwitnieniu zetniemy kwiatostany, to mogą ponownie zakwitnąć na jesieni.
Płomyk wiechowaty – stanowisko
Odpowiednie stanowisko jest dla floksów elementem kluczowym, który wpływa na spektakularność ich kwitnienia. Lubią one pełne słońce, w którym kwitną przepięknie i bardzo obficie. Dadzą sobie radę w lekko zacienionym miejscu, jednak mogą być wtedy bardziej liche i już nie tak piękne. Ponadto floksy wiechowate lubią towarzystwo innych roślin, zwłaszcza traw ozdobnych, pysznogłówki czy jeżówki.
Materiał partnera