Po pierwsze: przygotowanie gleby pod siew i nasadzenia
Aby zasadzić zioła w ogrodzie, trzeba najpierw odpowiednio przygotować glebę. Zarówno na użytek prywatny jak i firmy sprawdzi się glebogryzarka wynajem od Boels. Nie trzeba takiego sprzętu kupować i można go wypożyczyć, a wynajem na dzień czy dwa może być naprawdę korzystnym rozwiązaniem zwłaszcza na średniej wielkości i duże uprawy ziół, czy też warzyw. Glebogryzarka to sprzęt, który odpowiednio spulchni glebę, napowietrzy ją, a także ułatwi równomierne rozprowadzenie nawozów. Glebogryzarka sprawdzi się o każdej porze roku. Jesienią można przekopać teren warzywnika, by pozbyć się szkodników. Glebogryzarka z odpowiednimi akcesoriami może też służyć jako odśnieżarka czy sprzęt do kopania ziemniaków.
Po drugie: miejsce uprawy ma znaczenie
Zioła można uprawiać w doniczkach, inspektach, w ogrodzie, na tarasie czy balkonie. Mogą być częścią ziołowej rabaty, rabaty warzywnej albo rosnąć pośród rabaty kwiatowej. Są zioła, które najlepiej czują się w ogródkach skalnych. Większość ziół wymaga słonecznego stanowiska. Należy zwrócić uwagę także na umiarkowaną wilgotność gleby. Zioła powinny rosnąć w glebie próchniczej. Niektóre zioła preferują wapienną glebę, co dotyczy np. aromatycznego lubczyku dodawanego często do rosołu, majeranku niezbędnego do pysznej grochówki czy szałwii stosowanej w kuchni włoskiej, do dań z ziemniakami czy mięs. Niektóre zioła lepiej, a inne gorzej znoszą suszę, zatem warto sadzić obok siebie te zioła i rośliny, które mają zbliżone wymagania.
Po trzecie: nasiona lub sadzonki – co wybrać na pierwszy ziołowy ogródek?
Kiedy nadchodzi wiosna możliwe jest już sianie ziół. Najczęściej robi się to do doniczek, bo w przypadku gruntu jest to możliwe zwykle znacznie później. Uprawa z nasion jest bez wątpienia trudniejsza niż z sadzonek. Dlatego będąc początkującym ogrodnikiem i zakładając pierwszy warzywnik z ziołami, warto wybrać właśnie sadzonki. Dzięki temu można szybciej uzyskać większą ilość aromatycznych ziół przyprawowych. W przypadku wielu ziół można prowadzić uprawę z rozsady.
Po czwarte: naturalne nawożenie ziół jest bardzo ważne
Aby zioła przyprawowe były smaczne i zdrowe należy wybrać odpowiednie nawozy. Bardzo dobrze sprawdzają się ekologiczne nawozy naturalne. Kompost będzie doskonałym wyborem do uprawy chociażby bazylii, rozmarynu czy szczypiorku. Kompost można kupić w sklepie ogrodniczym albo przygotować samodzielnie w pryzmie. Dobrze sprawdzą się skorupki jaj, obierki z warzyw, suche liście, ale i skoszona trawa. Kompost dojrzewa kilka miesięcy, jednak jest to najlepszy i najbardziej ekologiczny sposób pielęgnacji zielonego ogródka, w tym ziół.
Po piąte: susz zioła w odpowiedni sposób, by móc wykorzystać w kuchni nie tylko te świeże
Poza odpowiednią pielęgnacją ziół zasadzonych w ogródku, warto pamiętać także o właściwym sposobie suszenia. Otóż zioła powinny być związane w pęczek. Zioła należy suszyć w suchym, zacienionym miejscu, zawieszone do góry nogami. Można rozłożyć je też na stole na płótnie. Suszone zioła są świetnym dodatkiem do potraw na początku gotowania. Z kolei świeże zioła najlepiej dodawać pod koniec gotowania.
Materiał partnera zewnętrznego