Grillowanie to niezwykle popularny sposób na wspólne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Pozwala na integrację na świeżym powietrzu i wspólny relaks. Jak przygotować się do rozpoczęcia sezonu, aby przygotowanie potraw z grilla było zarówno bezpieczne dla zdrowia, jak i zgodne z przepisami?
Wybór odpowiedniego grilla
Pierwszy na myśl przychodzi grill węglowy – nic dziwnego – jest on popularny i tani. To właśnie cena jest jego największą zaletą. Dodatkowo dostępne są w dużej ilości różnorakich kształtów i rozmiarów – każdy znajdzie coś dla siebie. Grille węglowe mają z reguły niewielkie gabaryty, dlatego też łatwo przewieźć je w plener. Coraz większą popularność zyskują także grille elektryczne. Potrawy, które zostaną na nim przygotowane są tak samo smaczne, ale o wiele zdrowsze. Dodatkowym atutem jest możliwość używania go w zamkniętych pomieszczeniach – nawet w sezonie zimowym. Bardzo łatwa jest także regulacja temperatury, dlatego ciężko coś przypalić. Największą wadą jest niezbędna obecność gniazdka. Najrzadziej wybierane są grille gazowe. Z reguły są sporych rozmiarów, dlatego doskonale sprawdzą się na imprezie dla dużej ilości osób. Istnieją także mniejsze modele – turystyczne.
Grillowanie w mieście
Grillowanie na balkonie to kwestia wymagająca dokładnego przeanalizowania. Niezbyt dobrym pomysłem będzie korzystanie z grilla węglowego. Obecność rozżarzonego węgla może poskutkować otrzymaniem kary za naruszenie przepisów ochrony przeciwpożarowej budynków. Jeżeli doszłoby do pożaru, można otrzymać karę pozbawienia wolności nawet do 10 lat! Rozwiązaniem problemu może być zakup grilla elektrycznego. Rozsądne jego użycie, w odpowiedniej odległości od materiałów i elementów wyposażenia wnętrza, które mogłyby zająć się ogniem jest dozwolone. Ruszt nie może nagrzać żadnych przedmiotów znajdujących się w jego pobliżu.
Potrawy z grilla oraz ich wpływ na zdrowie
Aby potrawy z grilla były zdrowym zbilansowanym posiłkiem należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim podczas korzystania z grilla węglowego, najlepiej zdecydować się na użycie brykietu drzewnego pochodzącego z drzew liściastych. Nie należy stosować kartonów pokrytych klejem ani drewna lakierowanego. Warto też wiedzieć, że po położeniu jedzenia na ruszt nie należy dokładać podpałki – jej opary będą toksyczne i przedostaną się wprost do potrawy. Każda część posiłku powinna być grillowana na tacce, aby nie doszło do jej bezpośredniego kontaktu z ogniem – wydzielą się wtedy węglowodory aromatyczne, które są niezwykle szkodliwe dla zdrowia. W sezonie letnim warto do mięs dodać grillowane warzywa. Dzięki nim posiłek będzie dużo bardziej wartościowy i zbilansowany. Produkty mięsne powinny być przechowywane w lodówce do samego momentu położenia ich na ruszcie. W temperaturze pokojowej bardzo szybko mogą się zepsuć i spowodować zatrucie.
Grillowanie w ogrodzie, plenerze, czy na balkonie to wspaniała okazja na miłe spędzenie czasu i relaks po trudach dnia codziennego. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego i zgodnego z prawem grillowania. Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych oraz mandatu.
OŁĘ