Zadaj sobie te cztery pytania przed zatrudnieniem projektanta wnętrz

0
1720
jak zatrudnić projektanta wnętrz
Zatrudnienie projektanta wnętrz jest decyzją indywidualną. Niektórzy z nas wolą zlecić komuś urządzanie mieszkania, inni zaś wolą podjąć się tego zadania na własną rękę | fot.: Fotolia

Wynajęcie projektanta wnętrz to marzenie wielu ludzi urządzających swe mieszkanie. Niektórzy z nas wolą jednak zaprojektować wnętrze na własną rękę. Jeśli myślisz o zatrudnieniu projektanta wnętrz, odpowiedz na poniższe pytania, a będziesz miał pewność, czy jest to opcja dla Ciebie.

1.    Jaki masz budżet na projekt?

Pierwszą rzeczą, którą musisz rozważyć, jest to, czy stać Cię na zatrudnienie projektanta wnętrz. Ważne jest zastanowienie się, jak dużo pieniędzy chcesz wydać oraz na jakim etapie remontu będziesz gotów ponieść koszty.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne zaprojektowanie wnętrza, możesz zdecydować, które rzeczy chcesz wykonać samodzielnie, a do pomocy wykonania których potrzebujesz fachowca. Jeśli nie masz uzbieranej sporej kwoty na remont, możesz go wykonywać krok po kroku, dołączając poszczególne elementy z biegiem czasu.

Projektanci wnętrz mają tendencję pobierania opłat za cały wykonanie całego projektu wnętrza. Niektórzy z nich pobierają stałe opłaty, inni zaś pracują według stawek godzinowych. Jeśli rozważasz zatrudnienie projektanta wnętrz, upewnij się, że stać Cię na to. Dowiedz się też, ile będziesz musiał zapłacić jeszcze przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy – np. za  osobistą konsultację we wnętrzu, które ma zostać zaprojektowane.

2.    Jakich usług potrzebujesz?

Kolejnym krokiem jest ustalenie, jakiego typu usług potrzebujesz. Jak wiadomo, projektowanie wnętrz to o wiele więcej niż kupowanie nowych mebli i nakładanie kilku świeżych warstw farby. Musisz zrównoważyć estetykę i funkcjonalność, jednocześnie rozważając, w jaki sposób poszczególne elementy zmieszczą się razem jako całość.

Większość projektantów oferuje obszerną listę usług, które zaspokoją te potrzeby, w tym:

  • Konsultacje projektowe
  • Pomiar i ocena wnętrza
  • Planowanie przestrzeni
  • Koncepcje projektowe
  • Zakup produktów
  • Zarządzanie projektem

Oczywiście projektant z pełnym serwisem będzie najbardziej kosztowną opcją, ale w zależności od firmy, z którą współpracujesz, możesz wydzielić zadania pomiędzy siebie a projektanta.

3.    Czy masz poczucie stylu i przestrzeni?

Oczywiście, osobisty styl ma wpływ na decyzję o zatrudnieniu projektanta. Niezależnie od tego, czy zaprojektujesz wnętrze sam, czy zatrudnisz profesjonalistę, musisz być zadowolony z efektu końcowego. Najprostszym sposobem, aby się upewnić, że tak się dzieje, jest posiadanie solidnego wyobrażenia o estetyce, która przemawia do Ciebie.

Uwzględnienie wyniku końcowego jest szczególnie ważne, jeśli zamierzasz zatrudnić kogoś innego do stworzenia projektu. Projektant oprze się w dużej mierze na parametrach, które otrzymał od ciebie. Jeśli więc czujesz się niepewny swego stylu, powstaje przestrzeń na nieporozumienia.

Z drugiej strony, będziesz potrzebował poczucia stylu, jeśli zdecydujesz się na samodzielny projekt. Będziesz miał jednak większy margines na popełnienie błędu, który sam łatwiej naprawisz. Poświęć czas na przemyślenie tych elementów wnętrza, co do których nie masz pewności. Przy współpracy z projektantem dobrze jest skorzystać z przygotowanych przez niego wizualizacji.

4.    Czy umiesz podejmować ważne decyzje?

Wielu z nas uwielbia podejmować decyzję, inni zaś są bardziej niezdecydowani. Jeśli będąc w sklepie, masz problem z wyborem nawet najprostszych produktów, zatrudnij projektanta wnętrz. Doświadczony profesjonalista podejmie wiele ważnych decyzji za ciebie, przedstawiając Ci gotowy już projekt. Ty będziesz martwił się tylko o pieniądze, nic więcej.

Zatrudnienie projektanta wnętrz jest decyzją indywidualną. Niektórzy z nas wolą zlecić komuś urządzanie mieszkania, inni zaś wolą podjąć się tego zadania na własną rękę. Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi łatwiej podejmiesz decyzję.


KGR