W siedzibach ludzi pierwotnych (nazywanych półżartem jaskiniowcami, mimo że w znacznej większości nie mieszkali w jaskiniach) centralnym punktem zawsze było palenisko. To wokół niego gromadziła się rodzina, to przy nim odbywały się plemienne narady, tam snuto opowieści, przyjmowano gości… I spożywano posiłki, oczywiście.
Współcześnie paleniska już dawno zastąpione zostały przez gazowe i elektryczne kuchenki, a nawet mikrofalówki, ale miejsce, w którym się znajdują – kuchnia – to nadal gorące, tętniące życiem serce każdego domu. Nie jest to jednak wnętrze, które łatwo byłoby udekorować: w kuchni przecież cały czas coś pryska, kipi, paruje, rozlewa się, bulgocze… A wszystkie te procesy stanowią realne zagrożenie dla większości kuchennych dekoracji! Na szczęście z pomocą mogą nam przyjść starannie dobrane naklejki kuchenne! Oto szereg wskazówek, które możesz wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na ich zakup.
Najlepsze miejsca na naklejki do kuchni?
Uważnie rozejrzyj się po swojej kuchni. Zastanów się: która powierzchnia najbardziej zyskałaby na udekorowaniu? Trochę nijaka przestrzeń między blatem a górnymi szafkami? Lodówka, która już od dawna ma za sobą czasy świetności? Może same szafki? Miejsce, które udekorujesz naklejkami, powinno być ściśle uzależnione od tego, jaka będzie odpowiedź na te pytania. Warto zaznaczyć, że na pytanie o najlepsze miejsce na naklejki kuchenne naprawdę nie ma jednej dobrej odpowiedzi: musisz samodzielnie ocenić, co u Ciebie sprawdzi się najlepiej!
A co ze sprawami technicznymi?
Zarówno naklejki ścienne do kuchni, jak i te naklejki, które montujesz na lodówce czy meblach, muszą wytrzymywać typowo kuchenne trudne warunki: wysoką temperaturę, wilgoć, okazjonalne zachlapanie i tak dalej. To niemałe wymagania i wcale niełatwo je spełnić! Wybierając naklejki do kuchni należy zwrócić uwagę na to, by były wykonane z odpowiednio trwałego materiału, a także – co właściwie jeszcze ważniejsze – by technologia, w której są drukowane, pozwalała na przemywanie dekoracji. Bo kto chciałby mieć w kuchni brudne naklejki, choćby były najpiękniejsze?
O psychologii koloru słów kilka
Wiesz już co nieco o miejscu, w którym warto zamontować naklejki, i o tym, w jaki sposób wybrać te o możliwie najwyższej jakości: najwyższa pora więc poświęcić nieco uwagi temu, jaki właściwie wzór wybrać! Można do tego podchodzić na rozmaite sposoby (niektórzy, przykładowo, uważają, że skoro dekoruje się kuchnię, to i naklejki ścienne do kuchni powinny mieć odpowiednio kulinarną tematykę), ale my chcielibyśmy przyjrzeć się tej kwestii z dość niecodziennej perspektywy psychologii koloru. Psychologia koloru to dział psychologii zajmujący się tym, w jaki sposób barwy oddziałują na nasze emocje, zachowania i nawet ciało. Cóż ta intrygująca dyscyplina mówi o dekoracjach kuchennych? Niemało! Przede wszystkim zaleca unikanie wykorzystywania do udekorowania kuchni zbyt dużych ilości niebieskich (zwłaszcza jaskrawoniebieskich) elementów, jako że uważa się je za negatywnie wpływające na łaknienie. Z tego samego powodu poleca sięganie po żółte naklejki na ścianę do kuchni oraz inne ozdoby tego rodzaju: kolor żółty pobudza apetyt! Chwileczkę – zapyta ktoś pewnie – czy to znaczy, że niebieski jest kategorycznie zakazany, a żółty absolutnie nakazany? Oczywiście, że nie! Jeśli zawsze marzyłeś o kuchni w kolorze niezapominajek, zignoruj te wskazówki: najważniejsze jest to, co podoba się Tobie i pozostałym domownikom.
Jaki wzór naklejki na ścianę do kuchni wybrać?
To coś, o czym wspomnieliśmy już wyżej: wiele osób uważa, że skoro dekoracje mają być do kuchni, to najlepiej sprawdzą się wszystkie te, które przedstawiają potrawy i napoje. Tak naprawdę jednak jest całe mnóstwo „niekulinarnych” naklejek, które będą w tym miejscu wyglądały wprost fantastycznie! Pejzaże, abstrakcyjne geometryczne wzory, motywy kwiatowe i inne roślinne desenie… Warto odważyć się na eksperymenty! Wzory przedstawiające motywy zaczerpnięte ze świata natury, a także wzory retro, będą wspaniale pasować do tradycyjnie (a nawet nieco staroświecko) urządzonych kuchni, natomiast wzory surowe, abstrakcyjne, geometryczne i wszystkie tego rodzaju – do kuchni, w których panuje aura nowoczesności. Pamiętaj jednak, że znowu nie jest to absolutna reguła: nierzadko zdarza się, że uroczo staroświecka kuchnia bardzo zyskuje na zaskakująco nowoczesnej dekoracji, i vice versa!
Po więcej kuchennych inspiracji zapraszamy na stronę: https://redro.pl/naklejki/przeznaczenia/do-kuchni/
Materiał partnera zewnętrznego