W czym serwować piwo? Czyli kilka słów o kuflach, szklankach i pokalach

0
1323
W czym podawać piwo
W ostatnich latach w naszym kraju niesamowicie rozwinął się rynek piw rzemieślniczych (kraftowych), czyli warzonych w małych browarach, często w krótkich seriach, z najwyższą dbałością o jakość i odpowiedni dobór składników | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Przywykliśmy do tego, że nie wypada podawać wina lub też szlachetnych alkoholi (takich jak dobry koniak czy whisky) w nieodpowiednim szkle. Dobór szklanki do piwa jednak również ma znaczenie! Szczególnie w przypadku tak popularnych obecnie rzemieślniczych wariacji. Zastanawiasz się, gdzie kupić szklanki do piwa i jak ich używać? Pozwól nam rozwiać Twoje wątpliwości!

Szklanki do piwa – dlaczego to tak ważne?

W ostatnich latach w naszym kraju niesamowicie rozwinął się rynek piw rzemieślniczych (kraftowych), czyli warzonych w małych browarach, często w krótkich seriach, z najwyższą dbałością o jakość i odpowiedni dobór składników. Zaczęto mówić wręcz o prawdziwej piwnej rewolucji. Aby w pełni docenić walory trunków tworzonych z pasją, warto zaś podawać je w określony sposób. To dlatego wciąż rosnąca grupa smakoszy rzemieślniczych wytworów zastanawia się coraz częściej, gdzie kupić szklanki do piwa o odpowiednich parametrach.

Kufel piwny – najpopularniejsze szkło

Kufel piwny to najbardziej charakterystyczne naczynie na ten trunek – zazwyczaj wykonane z grubego szkła, ciężkie i uzupełnione o ucho, które ułatwia jego podnoszenie. Zwykle jest też pojemne – standardowe modele mieszczą pół litra złocistego trunku, jednak w asortymencie branżowych sklepów takich jak Technica można znaleźć zarówno większe, np. litrowe czy półtoralitrowe kufle do piwa, jak i mniejsze warianty idealne do picia „bogatszych” wersji tego trunku lub do serwowania porcji degustacyjnych. Kufle do piwa zazwyczaj używane są do „tradycyjnych” wersji złotego napoju – zarówno jasnych, jak i ciemnych – i świetnie sprawdzają się podczas swobodnych biesiad. W sklepie Technica znajdziesz je w tym miejscu: https://sklep.technica.pl/kufle-i-pokale .

Pokale do piwa, czyli szklanki na nóżce

Pokalem często nazywane są standardowe wysokie szklanki, w których podaje się złocisty trunek różnej jakości w wielu lokalach. Jednak w rzeczywistości pokale to szklanki do piwa na nóżce, a właściwie duże i smukłe kielichy. Pokale do piwa mają tulipanowaty kształt i zwykle występują w pojemnościach 0,5 lub 0,33 litra. Są szkłem o bardzo szerokim zastosowaniu, choć najczęściej podaje się w nich pilznery (np. czeskie, niemieckie, amerykańskie) lub ciemne lagery. Warto wiedzieć jednak, że pokale do piwa są raczej powszednimi naczyniami i nie służą do degustacji.

Pilsner flute – smukłe szklanki do piwa

Pilsner flute znane również jako pilsner glass to smukłe szklanki do piwa w stylu pilzneńskim. Kształtem przypominają powiększony kieliszek do szampana oparty jednak nie na nóżce, a na niewielkiej stopce. Taka budowa pozwala wyeksponować barwę piwa i długo utrzymuje pianę, pozwalając na wydobycie smaku zawartości.

Weizen glass – szklanki do piwa pszenicznego

Charakterystyczną budowę mają też szklanki do piwa pszenicznego. Te delikatne i aromatyczne odmiany złocistego trunku najlepiej smakują podawane w szkle, które dobrze trzyma pianę i aromaty napoju. Szkło ma wąską i smukłą dolną część oraz pękatą górę, dzięki czemu spełnia wszystkie wymienione wyżej kryteria.

Tulip i snifter – degustacyjne szklanki do piwa na nóżce

Tulip i snifter to typowe degustacyjne szklanki do piwa na nóżce, a właściwie kieliszki. Pierwszy ma pękatą czarkę w kształcie tulipana, a drugi nieco bardziej zaokrągloną. Obie są osadzone na nóżkach. Taka budowa umożliwia powolne uwalnianie się aromatów. Znajdują zastosowanie przede wszystkim do ciemniejszych i mocniejszych trunków – tulip przede wszystkim do tych typu belgijskiego, imperial IPA czy owocowych lambiców, a snifter również do takich gatunków jak tripel czy russian imperial stout. Podobnym rodzajem szkła jest też goblet, który ma jednak prostsze i grubsze ścianki pozwalające na szybsze uwalnianie aromatów mocnych piw typu ale.


Materiał partnera zewnętrznego