Sypialnia, która sprzyja dobrym snom

0
2014
sypialnia do snu
W idealnym świecie nasze sypialnie powinny być wyciszonymi pomieszczeniami, wyposażonymi wyłącznie w łóżko, nocne szafki, oświetlenie, ewentualnie toaletkę | fot.: Fotolia

Sypialnia to królestwo snu i właśnie z tym powinna się nam kojarzyć. No, może jeszcze z innymi przyjemnościami jakich można zaznać w łóżku. Nie traktujmy jej natomiast jako sali kinowej czy garderoby (jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić). W idealnym świecie nasze sypialnie powinny być wyciszonymi pomieszczeniami, wyposażonymi wyłącznie w łóżko, nocne szafki, oświetlenie, ewentualnie toaletkę.


Co w sypialni przeszkadza zasnąć

Dlaczego nie warto wstawiać do sypialni telewizora lub komputera? Osoby mające problemy ze snem najlepiej wiedzą jak kłopotliwe może być zaśnięcie w otoczeniu tych przedmiotów. Sypialnia powinna kojarzyć się nam tylko ze snem, nie zaś z pracą czy pobudzającą rozrywką. Czasami może wydawać się nam, że podczas nocnych seansów odpoczywamy, jednak nasz mózg, zajęty przetwarzaniem kolejnych informacji, jest w stanie pobudzenia. Jeśli dodatkowo oglądamy filmy lub programy naznaczone intensywnymi emocjami, zasnąć może być jeszcze trudniej.

Drugim czynnikiem, przemawiającym za tym, by pozbyć się ekranów z sypialni, jest niebieskie światło, jakie emitują. Zaburza ono wytwarzanie melatoniny, czyli hormonu snu, którego pojawienie się w organizmie pobudza właśnie zniknięcie niebieskiego światła dziennego.

Nie bez znaczenia dla naszego wypoczynku jest również wystrój wnętrza sypialni, a w szczególności kolorystyka. Barwy w sypialni powinny służyć odpoczynkowi, nie pobudzać. O wiele lepiej sprawdzą się więc delikatne róże, szarości, odcienie niebieskiego, czy pastelowa brzoskwinia, niż intensywne bordo czy oranż. Zasypiając w tak urządzonym pokoju można zauważyć nawet zmianę w jakości snu – im bardziej intensywne kolory, tym bardziej niepokojące i męczące sny.

Jakie meble wybrać do sypialni?

Meble do sypialni najlepiej sprawdzą się w wersji robionej na wymiar, szczególnie jeśli to pomieszczenie w naszym domu ma dość niestandardowy kształt, albo my sami mamy specyficzne wymagania co do tego jak szerokie powinno być łóżko, albo ile miejsca powinno być w szafkach przy nim się znajdujących.
I wcale nie należy oczekiwać, że wykonanie łóżka na zamówienie będzie wiele droższe, niż kupienie go w salonie meblowym. Często ceny są bardzo podobne, a zamawiając coś według własnego projektu, możemy być pewni, że setki innych osób nie będą miały podobnych mebli w swoich mieszkaniach. Ponadto łóżko na wymiar dokładnie spełni nasze wymagania i potrzeby… o ile tylko znajdziemy odpowiadający mu materac. Na jego wybór warto poświęcić jeszcze więcej czasu. Zastanówmy się, czy potrzebujemy materaca antyalergicznego i jaka powinna być jego idealna twardość. Zbyt miękki sprawi, że nasz kręgosłup z czasem zacznie się odkształcać, zbyt twardy może utrudnić nam zasypianie. Umiar jest zawsze najlepszą wskazówką.

Niezależnie od tego, jak w rzeczywistości wyposażyliśmy sypialnię, zadbajmy chociaż o to, by codziennie przed snem dokładnie ją przewietrzyć. Odpowiednia temperatura i świeże powietrze to dwa bardzo ważne czynniki pozwalające cieszyć się wyłącznie dobrymi snami.


JGO