Oczekiwania, które wiążemy z wnętrzami naszych domów i mieszkań, coraz śmielej wykraczają poza sferę funkcjonalną. Przestrzeń mieszkalna nie tylko zapewnia przysłowiowy dach nad głową i poczucie bezpieczeństwa, ale też stanowi wyznacznik stylu, poziomu życia oraz aspiracji domowników. Wnętrza powinny być więc nie tylko wygodne, ale też reprezentacyjne. Zastanówmy się jakie elementy wyposażenia sprzyjają osiągnięciu takiego efektu?
Konsekwencja i porządek
Na początek odrobina rozczarowania dla wszystkich tych, którzy rozpoczęli lekturę artykułu z nadzieją na poznanie recepty pozwalającej na natychmiastowe uzyskanie spektakularnego efektu. Nie istnieje jedna recepta, podobnie jak nie istnieje jedno wyobrażenie piękna. Różnimy się gustami, podejściem do aktualnych trendów, każdego z nas zachwyca nieco inne wzornictwo. To, co spodoba się miłośnikom skandynawskiego minimalizmu, z pewnością nie zrobi wrażenia na zwolennikach stylu klasycznego. Oczywiście, taka zasada działa w obie strony — rustykalne zdobienia lub secesyjne meble nie zaskarbią sobie przychylności wśród entuzjastów oszczędnych form.
Istnieje jednak wskazówka na tyle uniwersalna, że jej zastosowanie sprawdzi się zarówno w mieszkaniach z wielkiej płyty, loftach, jak i we dworach. Podstawową zasadą, która jest zarazem jednym z fundamentów udanej aranżacji, jest przemyślany podział przestrzeni na strefy funkcjonalne. Warto przemyśleć sposób, w jaki spędzamy, gdzie najłatwiej nam się zrelaksować, które miejsce sprzyja efektywnej pracy. Jeżeli pracujemy w domu, a przestrzeń pozwala nam na wygospodarowanie oddzielnego pomieszczenia na gabinet lub pracownię, to jesteśmy w naprawdę komfortowej sytuacji. W przeciwnym razie konieczne będzie współdzielenie przestrzeni z innymi domownikami, co jednakże nie musi oznaczać kompromisów estetycznych. Atrakcyjne stylistycznie zaakcentowanie odrębności poszczególnych stref możemy uzyskać dzięki zabawie kolorami i fakturami ścian oraz podłóg. Uwaga! W przypadku bardzo małych mieszkań, szczególnie kawalerek, podział strefowy może być na tyle utrudniony, że atrakcyjniejszym rozwiązaniem okaże się zastosowanie odwrotnej strategii w postaci wykorzystania elementów ujednolicających. Przykładem może być pas kafelków przedłużony z kuchni w głąb salonu lub też ciąg szafek kuchennych, które nie zmieniając stylistyki, płynnie przechodzą w półki na książki.
Nieoceniona rola światła
Zdecydowanie warto docenić rolę, jaką w kształtowaniu przestrzeni odgrywa światło. Umiejętna zabawa zarówno naturalnym oświetleniem, jak i tym pochodzącym z żyrandoli, plafonów i kinkietów pozwala nie tylko podkreślić urok wybranych detali architektonicznych, ale też ukryć niedociągnięcia. Odpowiednio rozmieszczone źródła światła to nie tylko doskonała pomoc w udanym dzieleniu przestrzeni i gwarancja efektywnej oraz bezpiecznej pracy po zmroku, ale też możliwości budowania intymnej atmosfery sprzyjającej efektywnemu wypoczynkowi. Na uznanie zasługują również walory zdobnicze oświetlenia. Lampy wewnętrzne na tomix.pl to często małe dzieła sztuki stanowiące atrakcyjną i niebanalną dekorację.
Wróćmy jeszcze na chwilę od wspomnianych wcześniej różnych gustów i stylów. W przypadku elementów oświetleniowych możemy sobie pozwolić na zdecydowanie więcej i pokusić się o komponowanie zestawień kontrastowych. Surowa, industrialna estetyka wykonanych z metalu lamp nie zakłóci harmonii klasycznych wnętrz, a modele bogato zdobione ożywią i ocieplą chłodne przestrzenie. Dzięki szerokiej ofercie przygotowanej przez Tomix każdy jest w stanie zapanować nad wnętrzem i nadać mu szlachetny rys elegancji. Nie bójmy się eksperymentowania i śmiało korzystajmy z wysokiej jakości produktów.
Materiał partnera zewnętrznego