Rosnący poziom zagrożenia we współczesnym świecie sprawia, że posiadanie dobrych drzwi antywłamaniowych może nie wystarczyć do zabezpieczenia własnego mienia. Lepszym rozwiązaniem jest zakup dobrej instalacji alarmowej. Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że systemy alarmowe stały się tanie i dostępne dla każdego. Warto więc przyjrzeć się im się bliżej i dowiedzieć się, co oferują sprzedawcy.
Przegląd dostępnych systemów
System alarmowy to zgodnie z definicją zestaw urządzeń, których zadaniem jest ostrzeganie przed niebezpieczeństwem. Zasadniczo wyróżnia się podział na systemy peryferyjne, działające wzdłuż ogrodzeń ochranianego obiektu, zewnętrzne, zabezpieczające teren znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu oraz wewnętrzne, umieszczane w środku chronionego obiektu. W zależności od rodzaju zastosowanych urządzeń dostępne są m.in. systemy włamaniowe, uruchamiające się po wtargnięciu na zabezpieczany teren osoby nieuprawionej. W sprzedaży dostępne są także urządzenia antynapadowe uruchamiane przy pomocy pilota lub dyskretnego przycisku alarmowego. Dużą popularnością cieszą się systemy telewizji dozorowanej powalające na stałe monitorowanie chronionego obiektu, a także systemy kontroli dostępu. Wśród systemów alarmowych wyróżnia się również urządzenia przeciwpożarowe, zabezpieczające przed dymem i ogniem.
Jak dostosować system do potrzeb
Przed zakupem systemu alarmowego należy przeprowadzić analizę obiektu, który ma zostać poddany ochronie. Analiza obiektu pozwala znaleźć jego najsłabsze punkty i odpowiednio skonfigurować system. W przypadku mieszkań zlokalizowanych w blokach lub kamienicach zaleca się montaż instalacji alarmowej wyposażonej w czujki ruchu, które będą uruchomiać się po wykrycia intruza. W mieszkaniach zlokalizowanych na parterze warto założyć także czujki magnetyczne, wykrywające wszelkie próby nieuzasadnionego otwarcia okien. Uzupełnieniem instalacji może być akustyczno-optyczny sygnalizator wewnętrzny. Urządzenie odstrasza potencjalnego intruza intensywnym światłem i dźwiękiem o dużym natężeniu. Takie same urządzenia można montować również w domach. Elementem wyposażenia domowego systemu alarmowego może być zestaw kamer zamontowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz posesji. Dobrym rozwiązaniem jest także montaż domofonu lub wideodomofonu, który ułatwia kontrolę osób próbujących wejść na posesję. W przypadku lokali handlowych i usługowych, w których istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia rozboju lub napadu, warto postawić na systemy antynapadowe. W związku z tym, że takie obiekty są szczególnie narażone na ryzyko pożaru, nie należy zapominać o czujnikach dymu oraz ognia. Należy pamiętać, że każdy system alarmowy musi być wyposażony w centralę, stanowiącą jego mózg. Centrala odbiera dane z czujników i detektorów, a w razie wykrycia zagrożenia uruchamia alarm. Dobre systemy alarmowe powinny być wyposażone we własne zasilanie. Dzięki niemu zapewniana jest stała ochrona, nawet w przypadku wystąpienia awarii sieci elektrycznej.
Montaż systemu alarmowego w mieszkaniu, domu czy firmie to w dzisiejszych czasach już nie ekstrawagancja, ale raczej obowiązek. Duża ilość urządzeń dostępnych na rynku sprawia, że każdy klient znajdzie zestaw produktów dostosowanych do własnych potrzeb i budżetu. Dzięki urządzeniom alarmowym zabezpieczenie posiadanego majątku jest zdecydowanie łatwiejsze i bardziej skuteczne.
AST