Recykling papieru. Co powstaje z makulatury?

0
609
Recykling papieru
Szczególnie ważna dla recyklingu makulatury jest prawidłowa segregacja odpadów, ponieważ brudny, tłusty i wilgotny papier nie nadaje się do recyklingu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Recykling makulatury jest doskonale znany każdemu z nas, a zbiórki starych książek i gazet w akcjach szkolnych świetnie pamiętają nawet najstarsze pokolenia. Recykling papieru kojarzymy z ochroną lasów przed wycinką i ochroną siedlisk mieszkających w nich zwierząt. W praktyce recykling makulatury ma jednak zdecydowanie większe znaczenie, niż podejrzewamy. Możemy też czerpać z niego różnorodne zyski. Co powstaje z makulatury i jakie korzyści płyną z przetwarzania papieru i odpadów celulozowych?

Jakie korzyści przynosi recykling makulatury?

Recykling papieru ma fundamentalne znaczenie dla ochrony środowiska. Na całym świecie każdego roku wytwarzamy i zużywamy ponad 400 milionów ton papieru i gdyby nie recykling makulatury, leśne krajobrazy znalibyśmy jedynie z fotografii. Wycinka lasów to jednak nie tylko problem estetyczny, ale faktyczna katastrofa środowiskowa i klimatyczna dla całego globu. Nie bez powodu eksperci nieustannie przypominają, że już niespełna 60 kg makulatury oznacza ocalenie jednego drzewa – to pojedyncze drzewo rocznie wytwarza tlen w ilości wystarczającej dla dziesięciu osób! Przetwarzanie makulatury jest więc koniecznością, nawet jeśli korzystamy z e-faktur i częściej piszemy maile niż listy papierowe. Recykling papieru pozwala nam również zmniejszać ilość zanieczyszczeń, które trafiają do środowiska przy produkcji papieru z naturalnego surowca. Produkcja papieru z makulatury oznacza ograniczenie zanieczyszczenia powietrza o 70% i zmniejszenie ilości ścieków nawet o 30%. Recykling papieru to również doskonały sposób, by oszczędzać energię i wodę, a także ograniczać emisję CO2 do atmosfery, co jest jedyną skuteczną drogą hamowania postępujących zmian klimatycznych. Według danych udostępnianych przez Stena Recycling, działającego w Polsce od lat europejskiego lidera i innowatora w dziedzinie recyklingu odpadów i usług zarządzania odpadami, recykling 1 tony papieru pozwala nam zapobiec emisji 1,5 tony dwutlenku węgla. Wytwarzanie papieru z makulatury przekłada się ponadto na znaczną oszczędność wody i energii, której potrzebujemy nawet 50% mniej, produkując papier z odpadów zamiast z surowca pierwotnego. Proces recyklingu makulatury stał się też dzięki staraniom takich firm jak wspomniana Stena Recycling efektywniejszy i zdecydowanie bardziej przyjazny środowisku. Papier i tekturę możemy przetwarzać wiele razy i możemy to robić w sposób bezpieczny i bez negatywnego wpływu na środowisko. Wiele produktów możemy też kupować taniej dzięki temu, że surowce do ich wytworzenia zapewnia nam recykling papieru. Co powstaje z makulatury, starych książek, gazet i pudeł?

Co powstaje z recyklingu makulatury?

Recykling papieru odpowiada za obecność w naszych domach wielu wyrobów, po które sięgamy każdego dnia. Z przetworzonego papieru powstają m.in. opakowania tekturowe i pudła, papier pakowy, torby papierowe, papier toaletowy, papierowe ręczniki kuchenne, wytłoczki do jajek, chusteczki higieniczne. Z makulatury wytwarza się również nowe książki, gazety, czasopisma, a nawet zeszyty czy notatniki. Dzięki promocji recyklingu i wielu kampaniom edukacyjnym coraz chętniej sięgamy też po różnego rodzaju przyjazne środowisku meble, które powstały z papieru z odzysku, np. kartonowe siedziska, lampy, tekturowe półki i ozdoby. Recykling makulatury ma również duże znaczenie dla rozwoju wielu gałęzi przemysłu. Papierowe opakowania wykorzystuje się w branży spożywczej, kosmetycznej, farmaceutycznej, a handel tradycyjny, e-commerce czy usługi logistyczne trudno wyobrazić sobie bez kartonowych i tekturowych opakowań. Z recyklingu makulatury pochodzą przyjazne środowisku papierowe talerze, kubeczki czy serwetki. Jak widać, recykling papieru ma istotny wkład w jakość i komfort naszego życia, dlatego powinniśmy dołożyć starań, by odpady z papieru i tektury mogły być ponownie wykorzystane. Szczególnie ważna dla recyklingu makulatury jest prawidłowa segregacja odpadów, ponieważ brudny, tłusty i wilgotny papier nie nadaje się do recyklingu.

Materiał partnera zewnętrznego