Nowoczesne wnętrza skandynawskie wymagają odpowiedniego oświetlenia, które zapewnia maksymalną funkcjonalność i pełen komfort dla użytkowników. Dotyczy to zwłaszcza kuchni, w której każdego dnia spędzamy sporo czasu na wykonywaniu rozmaitych czynności, w tym przyrządzaniu i spożywaniu posiłków, ale też na wypoczynku czy spotkaniach z bliskimi.
Jakie lampy powinny zatem trafić do skandynawskiej kuchni? Czym się kierować podczas poszukiwań najlepszych rozwiązań dla danej aranżacji? Kilka wskazówek zamieścimy poniżej.
Oświetlenie skandynawskie w kuchni – niezbędne typy produktów
Jakie oświetlenie powinno trafić do skandynawskich kuchni, by zachować pełną funkcjonalność i wygodę, a przy tym stworzyć spójne wizualnie i przytulne wnętrze? Wszystko zależy od wielu czynników, a także indywidualnych upodobań i preferencji. To one wpływają na finalny odbiór pomieszczenia.
Wszystkie produkty oświetleniowe dzieli się na trzy podstawowe kategorie:
- oświetlenie główne,
- oświetlenie zadaniowe,
- oświetlenie dekoracyjne.
Pierwsze z nich (lampa centralna, sufitowa lub wisząca) pozwala na bezpieczne przemieszczanie się i wykonywanie nieskomplikowanych czynności. Drugie (najczęściej nad wyspami kuchennymi i blatami roboczymi) zapewnia mocny strumień światła o dużym natężeniu, co umożliwia realizację nawet najbardziej precyzyjnych zadań wzrokowych.
Choć wydawać by się mogło, że oświetlenie dekoracyjne nie jest aż tak niezbędne, jak wyżej opisane produkty, to jednak właśnie punktowo świecące oczka wpustowe lub taśmy LED, dostępne choćby na stronie: LightPlus.pl, budują całościowy klimat wnętrza i dopełniają modną aranżację. Są niewielkie, dyskretne i bardzo praktyczne, dzięki czemu sprawdzają się nawet w niewielkich wnętrzach w duchu skandynawskim.
Jakie lampy umieścić w skandynawskiej kuchni – rodzaje materiałów i styl opraw oświetleniowych
Z czego produkuje się modne lampy skandynawskie? Podobnie jak w przypadku pozostałych elementów wyposażenia, również oprawy w duchu krajów północnych powinny wyróżniać się konkretnymi cechami. Przede wszystkim skandynawska lampa jest minimalistyczna, mocno zgeometryzowana, pozbawiona nadmiernych elementów ozdobnych. Produkt opiera się na podstawowych bryłach geometrycznych.
Z czego mogą być wykonane rozwiązania skandynawskie? Przede wszystkim stawia się na naturalne materiały, w tym drewno (najlepiej o niskim stopniu przetworzenia), ale też metale i tkaniny (bawełna, len). Bywają to zatem konstrukcje na drewnianych trójnogach lub modele wiszące i sufitowe, w których obok drewnianych elementów oprawy pojawiają się tekstylne abażury w stonowanych odcieniach, przyjemnie rozpraszające światło. Niekiedy osłona źródła światła zmienia się w główny akcent dekoracyjny wnętrza – wówczas stawia się na produkty w intensywniejszych barwach lub zdobione geometrycznymi wzorami w czerni i bieli.
Nowoczesne oświetlenie do domowych przestrzeni – produkty skandynawskie dla wymagających
Styl skandynawski zjednał sobie szerokie grono zwolenników. Trudno się dziwić, gdyż z jego pomocą da się zbudować naprawdę wygodne przestrzenie do codziennego funkcjonowania. Ważną rolę odgrywa w tym oczywiście oświetlenie, które zwłaszcza w kuchni powinno stanowić istotny element całej aranżacji – wygodnej, stylowej i praktycznej.
Materiał partnera zewnętrznego