Stary mebel niekoniecznie musi trafić na śmietnik. Pomysłów na jego wykorzystanie jest wiele – można sprzedać, samodzielnie odnowić lub oddać potrzebującym. Podpowiadamy, jak ocenić stan mebli i podjąć właściwą decyzję.
Przedświąteczne porządki to doskonała okazja do tego, by przyjrzeć się swoim meblom i pozbyć się tych, które straciły już pierwotny wygląd lub ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Zanim jednak zamówimy odbiór starych mebli, zastanówmy się, czy te rzeczywiście powinny trafić na wysypisko. Często stare meble – nawet jeśli nie są w idealnym stanie – osiągają sporą wartość. Jeżeli zaś nie jest model pożądany przez kolekcjonerów czy miłośników designu sprzed lat, być może wykorzysta go ktoś potrzebujący lub trafi do altanki działkowej. Co więc zrobić ze starymi meblami? Odnowić, sprzedać, oddać czy wyrzucić?
Stare meble – jak ocenić ich stan?
Ocena stanu technicznego mebli nie jest trudna. O ile łóżko z zarwanym stelażem lub szafkę z urwanym zawiasem stosunkowo łatwo da się doprowadzić do pierwotnego stanu, to połamane części ramy czy elementy, takie jak drzwiczki i ścianki, dyskwalifikują dany egzemplarz. Dużo trudniejsza może okazać się ocena wartości mebla. Bez fachowej wiedzy jest to zadanie właściwie niewykonalne. Jedynym stuprocentowo skutecznym sposobem jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Możemy też przejrzeć fora dla miłośników antyków, grupy na Facebooku, takie jak Meble z odzysku PRL, Vintage – Szukam, Oddam, Sprzedam, Metamorfoza lub oferty pojawiające się w odpowiednich kategoriach na portalach aukcyjnych.
Stare meble – samodzielna renowacja
Jeśli wiemy, że mebel ma sporą wartość lub z innych przyczyn nie chcemy się go pozbywać, możemy poddać go renowacji. Samodzielne odświeżenie niektórych modeli jest stosunkowo proste. W sieci znajdziemy wiele gotowych instrukcji o renowacji najpopularniejszych starych mebli (np. fotela Chierowskiego 366). W przypadku pewnych egzemplarzy odnowienie może okazać się trudnym zadaniem – na przykład, jeśli są fornirowane lub mają skomplikowaną budowę. W takim przypadku najlepiej zrobimy, oddając je w ręce specjalistów.
Stare meble – sprzedać czy oddać?
Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest przede wszystkim od wartości mebla. Jeśli dany model często pojawia się na internetowych aukcjach i forach dla pasjonatów, istnieje duża szansa na to, że uda nam się go sprzedać w atrakcyjnej cenie – nawet, gdy jest w kiepskim stanie. Jeżeli jednak – mimo dobrego stanu – nie ma chętnych na kupno, warto rozważyć oddanie go za darmo. Pomożemy w ten sposób potrzebującym rodzinom lub osobom szukającym starych mebli na przykład na działkę lub do altanki. Stare materace i elementy kanapy czy łóżka można również zawieźć do schroniska dla zwierząt.
Gdzie oddać stare meble?
W tym celu możemy wykorzystać portale, takie jak olx.pl czy facebookowe grupy lokalne (np. Uwaga Śmieciarka Jedzie – Kraków i okolice, Kraków się dzieli, Kraków – oddam za darmo) lub ogólnopolskie serwisy z anonsami. Działając w ten sposób nie tylko pomagamy innym, ale także dbamy o środowisko, minimalizując ilość odpadów trafiających do utylizacji.
Jak się legalnie pozbyć starych mebli?
Powyższe porady dotyczą jednak mebli nadających się do użytku lub renowacji. W innym wypadku jedynym sensownym rozwiązaniem będzie wyrzucenie mebla. Pamiętajmy jednak, że ten nie może trafić do zwykłego pojemnika na odpady komunalne – nawet, jeśli jest niewielkich rozmiarów. By pozbyć się go w legalny sposób, powinniśmy skorzystać z jednego z trzech rozwiązań:
-
- Poczekać na gminną zbiórkę odpadów wielkogabarytowych – najczęściej są one organizowane co miesiąc.
- Na własną rękę zawieźć stare, zniszczone meble do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, Komunalnych. To rozwiązanie jest skierowane do osób, które dysponują odpowiednio dużym samochodem.
- Skorzystać z usług firm oferujących wywóz nietypowych odpadów – na przykład MAX-GRUZ, która działa na terenie Krakowa oraz okolic.
Materiał partnera zewnętrznego