Ocet jabłkowy – jedna substancja, a tak wiele zastosowań!

0
1531
Ocet jabłkowy w domu bez chemii
Ocet jabłkowy w domu bez chemii | fot.: Fotolia

Pewne właściwości octu jako takiego są od dawna dobrze znane – a zwłaszcza w kuchni, gdzie często trzeba walczyć o czystość blatów, sprzętów, naczyń i urządzeń. Przeważnie jednak znany jest nam zaledwie wycinek możliwości i zastosowań tej substancji. Tym bardziej, gdy mówimy o occie jabłkowym, produkcie, który potrafi zdziałać cuda w różnych obszarach naszej codzienności.
Substancja ta powstaje za sprawą naturalnego procesu fermentacji, w którym biorą udział jabłka. Pod różnymi względami przewyższa ocet na bazie spirytusu, choćby ze względu na skuteczność działania oraz różnorodność użycia. I to nie tylko podczas sprzątania. Sprawdza się również, gdy zależy nam na właściwym funkcjonowaniu organizmu bądź odpowiedniej pielęgnacji ciała. Kiedy konkretnie warto skorzystać z tego produktu? Jak należy go użyć? I co możemy dzięki niemu uzyskać? Odpowiedzi na te pytania potrafią nieraz zaskoczyć!

Dla profilaktyki zdrowotnej

Pierwszy powód, dla którego opłaca się skorzystać z walorów octu jabłkowego, to szerokie działania prozdrowotne. Pomaga regulować procesy zachodzące w naszym organizmie: obniża ciśnienie i poziom cukru we krwi oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Dzięki znakomitemu działaniu antybakteryjnemu, świetnie nadaje się do płukania bolącego gardła lub odkażania ran.

Ocet jabłkowy ma również dużo do powiedzenia, a jeśli chodzi o trawienie – przyspiesza przemianę materii, wzmaga wytwarzanie soków trawiennych, natomiast za sprawą właściwości alkalizujących, skutecznie odkwasza organizm. Dlatego produkt ten stosowany jest też profilaktycznie, nierzadko jako istotny element codziennej, zdrowej diety. Do częstej praktyki należy przyjmowanie na czczo 1 łyżki octu jabłkowego, rozpuszczonego w połowie szklanki wody (przeciwwskazaniem są wrzody żołądka czy ogólna wrażliwość układu pokarmowego) lub jako smacznego dodatku do sałatek.

Dla odpowiedniej pielęgnacji skóry

Silne działanie antybakteryjne stanowi wyjątkowy atut octu jabłkowego. Dlatego drugim powodem, skłaniającym wiele osób do sięgnięcia po ten produkt, jest skuteczna pielęgnacja skóry. Dotyczy to zarówno podrażnień po goleniu, jak i trądziku – wystarczy zastosować substancję w formie toniku, najlepiej rozcieńczonego wodą w proporcjach 1:1. Ocet jabłkowy wykazuje swoje właściwości łagodzące także w przypadku zmian na cerze, spowodowanych operacją promieni słonecznych. Płukania lub kąpiele z udziałem tej substancji nierzadko wygładzają skórę i przywracają włosom ich naturalny blask.

Dla domowych porządków

Trzecim, oczywistym powodem użytkowania octu jabłkowego jest dbałość o porządek i estetykę naszego domowego zacisza. Ten naturalny produkt przydaje się, jeśli chcemy dokładnie, bez konieczności zastosowania drogiej i żrącej chemii, wyczyścić blaty kuchenne, zmywarkę bądź mikrofalówkę. Wlanie octu do komory na proszek podczas cyklu prania (bez umieszczonych w bębnie ubrań!) pozwala pozbyć się przykrego zapachu, dobywającego się z urządzenia. Ponadto, substancję tę używa się także do odkamieniania czajnika oraz odstraszania insektów.

Co tu dużo mówić – ocet jabłkowy w znacznym stopniu upraszcza życie, bez względu na to, czy mamy na myśli dbanie o dom, urodę, czy nasze zdrowie.

Więcej informacji na temat ciekawych i skutecznych zastosowań tego produktu można znaleźć w artykule na portalu kreatywna.pl.