Każdy, kto choć trochę interesuje się designem i wystrojem wnętrz, wie, że oświetlenie jest jednym z najważniejszych sposobów kreowania nastroju w naszym mieszkaniu. Źle dobrana lampa czy żyrandol mogą zepsuć efekt w najbardziej nawet dopracowanym wnętrzu. Są jednak przestrzenie, w których walor praktyczny oświetlenia jest nadrzędny wobec estetycznego. Do takich miejsc należą kuchnia. Czym się kierować wybierając do niej lampy?
Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że kuchnia jest przede wszystkim miejscem przygotowywania posiłków. Niezależnie od stylu, w jakim urządziliśmy całe mieszkanie pamiętajmy wiec o kilku żelaznych zasadach, które warto zastosować na tej przestrzeni.
Najważniejszym wyborem, którego musimy dokonać oświetlając kuchnię, jest wybór lampy do oświetlenia ogólnego. Dzięki niemu kuchnia wypełnia się światłem, zazwyczaj wiec jest umieszczone centralnie na suficie. Od zasady tej obowiązuje jeden wyjątek: jeśli decydujemy się na umieszczenie w tym pomieszczeniu stołu kuchennego, warto nad nim powiesić piękną, dekoracyjną lampę, która nie tylko oświetli przestrzeń jadalną, ale i zadba o klimat. Taka lampa może stanowić najmocniejszy punkt wystroju, dyskretnie skupiać na sobie uwagę. W tym celu możemy wykorzystać na przykład oryginalną lampę z ażurowym kloszem, która sprawdzi się we wszystkich wnętrzach korespondujących swą stylistyką z wystrojem w stylu duńskim bądź skandynawskim:
Do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz wybierzmy natomiast lampę o zachowawczym, prostym, acz wysmakowanym designie. Perfekcyjna stylistyka lamp miedzianych obecnie idealnie mieści się we wnętrzarskich trendach. Miedziane lampy sprawdzą się w kuchniach z jasnego, ciepłego drewna, w odważniejszych aranżacjach można je wykorzystać także w pomieszczeniach granatowych czy ciemnozielonych.
W przypadku, gdy stół jadalny przewidziany jest dla większej liczby gości albo dysponujemy wyspą przeznaczoną do przygotowywania i spożywania posiłków, warto postawić na inne efektowne rozwiązanie. Ciekawym i chętnie praktykowanym przez profesjonalistów od spraw wystroju wnętrz sposobem na doświetlenie takiego miejsca jest zestaw kilku lamp (najczęściej trzech) rozmieszczonych na skrajnych krawędziach stołu i w jego centralnym miejscu. Do tego celu możemy wykorzystać lampy o przeróżnych rozmiarach klosza – jednak w sposób nieprzeciążający całości. Poniżej przykład lampy w stylu industrialnym, która doskonale sprawdzi się w zestawie.
Innym pomysłem – tu do zastosowania w klasycznych czarno-białych lub minimalistycznych przestrzeniach – jest lampa w postaci trzech kloszy zamontowanych na szynie.
Oprócz oświetlenia za pomocą lampy – czyli oświetlenia ogólnego, skupmy się na doświetleniu blatów, na których będziemy pracować. Do tego celu wykorzystajmy łagodne, nie zniekształcające kolorów, światło ledowe – w tym celu sprawdzą się listwy ledowe bądź pojedyncze lampki oświetlające punktowo blaty. Jeżeli zależy nam na szczególnym wyeksponowaniu jakiejś przestrzeni, możemy postawić także na oryginalny detal. Ciekawym rozwiązaniem jest designerska lampa w formie scenicznego reflektora, która może stanowić interesujące dopełnienie nowoczesnej aranżacji, a także – w zestawie – oświetlać duży stół jadalny.
Jak widać, niezależnie od preferowanego przez nas stylu, oświetlenie przestrzeni kuchennej może stanowić doskonały sposób na nadanie całości charakteru i designerskiego pazura. Nie bójmy się eksperymentów i śmiało korzystajmy z trendów, wybierając jednak te rozwiązania, które mają szansę zostać z nami jak najdłużej.
Do zilustrowania nowoczesnych trendów w oświetleniu wykorzystaliśmy przykłady ze strony sklepu internetowego https://ardant.pl/lampy-wiszace/styl/nowoczesny/
OLI