Mieszkasz na poddaszu? Zobacz, jaką wannę wybrać

0
1760
Jasna łazienka na poddaszu
Wygląd twojego poddasza może okazać się bardzo ważnym czynnikiem np. przy wyborze wanny w łazience ze skosami. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Poddasze to dość specyficzne miejsce na urządzanie pomieszczeń mieszkalnych. Z jednej strony taka lokalizacja zapewnia niepowtarzalny klimat dzięki temu, że jest to najwyższe pomieszczenie w domu, z drugiej skosy dachu utrudniają aranżację. To szczególnie istotne w przypadku projektowania łazienki – standardowe rozwiązania mogą okazać się niemożliwe do zastosowania.

Wygląd twojego poddasza może okazać się bardzo ważnym czynnikiem np. przy wyborze wanny w łazience ze skosami. Jeśli są one niewielkie, w większości przypadków decydować będą twoje upodobania i oczekiwania. Jeśli jednak nie dysponujesz wystarczającą ilością miejsca, wybór musi być konkretny – taki, który umożliwi bezproblemowe użytkowanie samej wanny łazienkowej, a przy tym pozwoli na swobodny montaż.

Jaki kształt wanny wybrać?

Najbardziej popularne pozostają oczywiście wanny prostokątne – przy ich wyborze należy jednak bardzo uważać. Jeśli nie planujesz stawiać jej bezpośrednio pod skosami lub są one wystarczająco szerokie (około 200 centymetrów), będzie to odpowiedni wybór. Jeśli jednak ilość miejsca sprawia, że użytkowanie takiej wanny byłoby problematyczne, zainteresuj się innymi modelami.

Ciekawą propozycją są wanny okrągłe lub owalne. Te pierwsze stosowane są niemal wyłącznie jako wolnostojące – może być to interesujące rozwiązanie, jeśli masz duże okna dachowe i lubisz przesiadywać w wannie dłuższy czas. Wanny owalne sprawdzą się natomiast zarówno jako wolnostojące, jak i w montażu narożnym czy przyściennym. Weź jednak pod uwagę fakt, że będą one wymagały więcej miejsca niż modele prostokątne.

Jaki materiał?

Należy pamiętać, że materiał, z którego wykonano wannę, także ma bardzo duże znaczenie. Najbardziej rozpowszechnione pozostają wanny akrylowe. Materiał ten jest odporny na przebarwienia i działanie promieniowania UV. Jest przy tym bardzo lekki (nawet kilka razy lżejszy niż inne materiały stosowane do produkcji wanien) i cechujący się dobrą termoizolacją – woda w wannie dłużej pozostanie ciepła. Miej też na uwadze, że akryl oferowany jest z różnymi modyfikacjami, na przykład powłokami antybakteryjnymi.

Często wybierane są też wanny z emaliowanej stali. Ten materiał również jest odporny na uszkodzenia i domowe środki chemiczne. Stal jest jednak cięższa niż akryl (chociaż nie znacząco), minusem może być bardzo szybkie tracenie ciepła. To nie będzie jednak problemem, jeśli odpowiednio zaplanujesz jej zabudowę i termoizolację.

Rozwiązaniem niezwykle trwałym są wanny żeliwne – to materiał zdecydowanie najbardziej odporny na uszkodzenia i najłatwiejszy w konwersacji. Samo żeliwo bardzo dobrze utrzymuje też temperaturę wody, niestraszne mu są uszkodzenia powstałe np. przez niedopalone świece. Niestety żeliwo jest materiałem raczej niepraktycznym ze względu na swoją masę – wykonana z niego wanna może być nawet siedem do ośmiu razy cięższa niż na przykład wanna akrylowa o identycznych rozmiarach. Dobrze się zastanów, czy uda ci się zamontować taką wannę na raczej mało dostępnym poddaszu.


Materiał partnera zewnętrznego