Mogłoby się wydawać, że podjęcie decyzji o zakupie własnego mieszkania i rozpoczęcie formalności związanych z załatwianiem kredytu to najtrudniejsza część takiej inwestycji. W praktyce jednak wiele trudności przysparza wybór odpowiedniej nieruchomości, szczególnie jeżeli ktoś kupuje swoje pierwsze mieszkanie.
- Dlaczego warto dobrze przemyśleć zakup mieszkania?
- Wady i zalety związane z zakupem kawalerki
- Inwestycja w mieszkanie dwupokojowe
- Duże mieszkania dla wymagających klientów
Decyzji nie ułatwia to, że w ofercie deweloperów można znaleźć mieszkania o bardzo zróżnicowanym metrażu. Zaczynając od niewielkich kawalerek, aż po ogromne mieszkania o powierzchni sięgającej nawet 60-80 metrów. Jaką więc należy podjąć decyzję, aby dokonać udanego zakupu?
Dlaczego warto dobrze przemyśleć zakup mieszkania?
Zdecydowana większość osób podczas kupowania nieruchomości korzysta z kredytów hipotecznych. W związku z tym konieczne jest podpisanie umowy na 20 lub 25 lat. Jest to ogromna ilość czasu, więc trzeba mieć pewność, że inwestycja jest warta godzenia się na tak poważne zobowiązanie. Za zakupem mniejszych nieruchomości przemawia najczęściej niższa cena całkowita. Dodatkowo mniejsze mieszkanie kupione prosto od dewelopera będzie można urządzić za mniejsze pieniądze. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że im większa nieruchomość, tym niższa jest cena za jeden metr kwadratowy. Różnice są naprawdę duże, więc warto rozważyć, czy nie lepiej kupić mieszkanie z dodatkowym pokojem i na przykład przeznaczyć go na wynajem, gdyż może to ułatwić późniejsze spłacanie rat kredytu.
Wady i zalety związane z zakupem kawalerki
Osoby zainteresowanie zakupem mieszkania muszą też określić, czy szukają nieruchomości dla siebie i swojej rodziny, czy traktują zakup jako inwestycję. Kupno kawalerki zdecydowanie nie sprawdzi się w przypadku rodziny wielodzietnej, ale może stanowić świetną inwestycję, gdyż tego typu mieszkania cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób chcących wynająć coś na czas studiów. Zakup kawalerki może się również opłacić singlom, którzy nie planują w najbliższym czasie zakładać rodziny lub tym, którzy mają ograniczony budżet i nie mogą sobie pozwolić na kupno większego mieszkania.
Inwestycja w mieszkanie dwupokojowe
Mieszkanie dwupokojowe to nie tylko świetne rozwiązanie dla małżeństw, które spodziewają się dziecka, ale też dla osób, które potrzebują dodatkowego pomieszczenia na urządzenie gabinetu lub domowej siłowni. Warto przejrzeć takie oferty, szczególnie że tego typu mieszkanie położone na obrzeżach miasta może się okazać niewiele droższe od kawalerki usytuowanej w centrum. Sprawdzone oferty dostępne są między innymi na stronie mieszkania Gdańsk na Obido.pl, gdzie można przeglądać nieruchomości według ceny, liczby pokoi oraz lokalizacji. Chociaż mieszkania dwupokojowe nie cieszą się aż tak dużym zainteresowaniem wśród wynajmujących, to zawsze można pomyśleć o tym, aby każdy pokój wynająć innemu lokatorowi. Można w ten sposób zminimalizować ryzyko związane z brakiem dochodu z wynajmu, jeżeli jeden lokator nagle zapragnie się wyprowadzić.
Duże mieszkania dla wymagających klientów
Klienci, którzy dysponują większą ilością gotówki – należy pamiętać, że nawet przy kupowaniu mieszkania na kredyt konieczne jest dysponowanie wkładem własnym, którego wysokość wynosi obecnie pomiędzy 15 a 20 procent wartości nieruchomości – mogą pokusić się o zakup mieszkania 3, 4, a nawet 5 pokojowego. Dysponując taką nieruchomością, nie trzeba będzie się martwić o brak miejsca, nawet jeżeli za jakiś czas komuś powiększy się rodzina. Mieszkanie z tak dużym metrażem będzie jednak wymagało niemałych nakładów finansowych na wykończenie.
Materiał partnera zewnętrznego