Decydując się na projekt domu lub mieszkania zazwyczaj zależy nam na tym, by było ono wygodne i funkcjonalne. Ważne jest dla nas, by każde pomieszczenie spełniało swoje podstawowe założenia. Możemy mieć co prawda wizję idealnego mieszkania, jednak często ogranicza nas budżet, powierzchnia, czy predyspozycje konstrukcyjne. Stajemy także przed wyborami, przed którymi nie da się uciec. Jednym z takich wyborów jest położenie naszej kuchni. Sam fakt, że możemy o tym decydować daje nam wiele możliwości aranżacji przyszłego mieszkania, jednak niejednokrotnie przysparza problemów. Projektując naszą przyszłą kuchnie możemy zdecydować się na włączenie jej w obszar salonu, stwarzając tym sposobem integralną całość i centrum mieszkania. Drugim wyborem pozostaje zaprojektowanie kuchni, jako osobnego, oddzielonego od reszty mieszkania pomieszczenia.
Kuchnia otwarta na wszystko
Stając przed wyborem osobnej kuchni, a aneksu kuchennego musimy zadać sobie pytanie: jak traktujemy kuchnię? Czy jest ona dla nas sercem domu? Czy gotowanie wśród reszty domowników sprawia nam przyjemność? Jeśli na te pytania odpowiedzieliśmy twierdząco, możemy śmiało zdecydować się na projekt aneksu kuchennego. Takie rozwiązanie niesie ze sobą cały szereg pozytywnych stron. Kuchnia połączona z salonem pozwala nam spędzać czas z resztą domowników podczas codziennego gotowania, oglądać ulubiony program w telewizji podczas krojenia warzyw na leczo, czy rozmawiać z partnerką szykującą się do pracy, w trakcie zmywania naczyń. Także organizowanie imprez, czy spotkań rodzinnych przebiega sprawniej, gdy kuchnie mamy dosłownie ,,pod ręką”. Kolejną zaletą kuchni w formie aneksu kuchennego jest jej doświetlenie, poczucie otwartości i przestrzeni. Choć wydaje się, że aneks kuchenny to idealny pomysł, nie możemy pominąć wad takiego rozwiązania. Przede wszystkim, gdy mamy bałagan w kuchni, cały salon sprawia wrażenie nieuporządkowanego. Kolejną sprawą jest kwestia prywatności – osobie uczącej się w salonie, czy oglądającej telewizję przeszkadzać mogą hałasy lub zapachy naturalnie towarzyszące gotowaniu.
Kuchnia samodzielna
Kuchnia stanowiąca samodzielne pomieszczenie sprawdzi się przede wszystkim u osób, które cenią sobie spokój i dobrą organizacje. Wśród miłośników gotowania znajdują się także tacy, którzy gotowanie traktują, jako medytacje i oderwanie od rzeczywistości. W mieszkaniu z osobną kuchnią mogą z powodzeniem wyciszyć się i zrelaksować. Również pozostali domownicy lubiący prywatność i ciszę powinni być zadowoleni. Podczas gotowania niejednokrotnie towarzyszy nam bałagan – gdy wpadają niezapowiedziani goście, samodzielną kuchnię wystarczy po prostu zamknąć. Częstym minusem osobnych kuchni jest ich odległość od reszty pomieszczeń w domu. Czasami trzeba przejść całe mieszkanie po butelkę wody, zdarza się także przegapić gola biegnąc po piwo do lodówki.
Ostateczny wybór
Końcowa decyzja odnośnie wyboru położenia kuchni powinna zależeć przede wszystkim od naszych predyspozycji i od tego, czego od niej oczekujemy. Warto pamiętać, że mieszkanie to miejsce w którym spędzamy statystycznie sporo czasu. Funkcjonalne (dla naszego stylu życia) mieszkanie, w tym kuchnia, znacząco przekłada się na jego komfort, a to jest w końcu najważniejsze.
MGA