Blaty kuchenne to jeden z najważniejszych elementów obecnych w każdej kuchni. Muszą być wybrane bardzo starannie, gdyż z założenia mają nam dobrze służyć przez bardzo długi czas. Osoby, które wkrótce czeka zakup nowych blatów, najczęściej biorą pod uwagę dwa ich rodzaje – blaty kuchenne kamienne lub ich odpowiedniki wykonane z laminatu. Sprawdźmy, czym różnią się te dwa materiały i który z nich najlepiej sprawdzi się w roli blatów kuchennych.
Trwałe i odporne blaty kuchenne kamienne
Kamień kojarzy się z trwałością, solidnością i naturalnością. Nic więc dziwnego, że od wielu lat blaty kuchenne kamienne cieszą się tak dużym uznaniem. Oferują bowiem praktycznie wszystko, co istotne w ich wykorzystaniu w kuchni. Wystarczy spojrzeć chociażby na granit, który jest zdecydowanie najczęściej wybieranym surowcem na blaty kuchenne. Wykonana z granitu powierzchnia robocza jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, w tym na zarysowania, wysokie temperatury i działanie kwasów. Posiada także cenne właściwości antybakteryjne, a granit jako w 100% naturalny materiał, nie zawiera ponadto żadnych szkodliwych związków chemicznych.
Posiadacze blatów kuchennych z granitu mogą zrezygnować z korzystania z podkładek – na granicie można bowiem bezpiecznie kroić produkty spożywcze, rozbijać mięso oraz przechować masywne sprzęty kuchenne. Co więcej, jego odporność na działanie wysokich temperatur pozwala na stawianie także gorących naczyń i garnków. Granit można przycinać na dowolne kształty, wycinać w nim otwory, co pozwala na jego idealne dostosowanie do potrzeb użytkowników i projektantów. Granitowe blaty kamienne posiadają ponadczasowy, klasyczny wygląd oraz występują w szerokiej palecie kolorystycznej, co pozwala na wybór kamienia w pełnej zgodzie z osobistymi preferencjami.
Ekonomiczne i wytrzymałe blaty z laminatu
Laminat to nic innego, jak płyta wiórowa z zewnątrz oklejona specjalnym tworzywem, o dowolnej kolorystyce i strukturze. Blaty z laminatu to świetna alternatywa dla naturalnego drewna, która zdecydowanie lepiej sprawdza się w kuchni. Blaty z laminatu są odporne na zarysowania, działanie wysokich temperatur i wodę. Są przy tym stosunkowo niedrogie w zakupie, zwłaszcza w porównaniu z naturalnymi materiałami, w tym kamieniem i drewnem. Dają szerokie możliwości ich dopasowania pod względem estetycznym do wystroju kuchni – wierzchnia warstwa dekoracyjna może bowiem imitować praktycznie każdy materiał, w np. drewno, piasek, magmę, a także różne gatunki kamienia.
Blaty z laminatu są często wybierane jako tańsza alternatywa dla kosztowniejszych materiałów, w tym w szczególności kamienia naturalnego oraz drewna. Warto jednak mieć świadomość, że podobieństwo leży jedynie w samym wyglądzie – w dotyku laminat nie jest bowiem taki sam, co naturalne surowce, które ma imitować ani nie posiada ich unikalnych właściwości. Bardzo istotna jest także jakość samego laminatu – w sprzedaży znajdziemy bowiem tanie blaty, które ze względu na słabą jakość wykonania, zniszczą się szybciej i będą wymagały wymiany już po kilku latach. Decydując się więc na laminat, warto zainwestować w wysokiej jakości blat kuchenny, który posłuży nam zdecydowanie dłużej.
Materiał partnera