Mimo że rynek gotowych projektów domów jest bogaty, wybory Polaków nie są szczególnie zróżnicowane. Można zauważyć, że od lat królują podobne rozwiązania. Jakie domy najchętniej budują Polacy? Co jest przyczyną utrzymujących się trendów?
Uniwersalny styl
Chociaż domy w stylu nowoczesnym dzięki swojemu wyglądowi oraz ciekawym rozwiązaniom technologicznym zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników, to budynki w stylu tradycyjnym wciąż są tymi najczęściej wybieranymi. Są ponadczasowe i prawdopodobnie nigdy nie wyjdą z mody. Pasują do każdego krajobrazu – zarówno miejskiego, jak i wiejskiego, górskiego i nadmorskiego, a możliwości ich urozmaicenia są nieskończone. Domy klasyczne są idealną bazą do wstawienia wykuszu, balkonu czy nawet wolego oka.
Ponadto buduje się je za pomocą różnorodnych technologii. Domy drewniane tworzą w sobie niepowtarzalny mikroklimat, który pozytywnie wpływa na zdrowie ich mieszkańców. Oprócz tego, ich wnętrza sprawiają wrażenie bardzo przytulnych i ciepłych. Jednak i w tym przypadku wygrywa tradycja i uniwersalność. Polacy chętniej stawiają domy murowane. Są budowane od wielu lat, zatem ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych jest nieduże. Ściany domów murowanych są bardzo mocne i stabilne. Dzięki temu doskonale chronią przed czynnikami atmosferycznymi i zachowują swój dobry stan na wiele lat.
Poddasze czy parter?
Dość często domy są pokrywane dachami czterospadowymi. Pasują one zwłaszcza do obszernych domów parterowych oraz do konstrukcji w stylu nowoczesnym. Ponad połowa Polaków natomiast wybiera projekty domów z dachem dwuspadowym. Doskonale wtapiają się w każdy krajobraz i współgrają z domem w każdym stylu. Oprócz kwestii wizualnych, za ich budową przemawiają także względy praktyczne. Dwie skośne połacie idealnie odprowadzają opady deszczu oraz śniegu, dzięki czemu dach nie przecieka ani nie przeciąża się. Dodatkowo stwarzają pod sobą przestrzeń odpowiednią dla aranżacji poddasza użytkowego. Poddasze natomiast można urządzić jako tak zwaną strefę nocną domu, czyli pomieszczenia prywatne typu sypialnie, garderoby oraz łazienka; lub zaaranżować na nim strefę rozrywki, biblioteczkę, siłownię, czy też kino domowe.
Polacy uwielbiają także domy parterowe jednokondygnacyjne. Obecnie buduje się ich coraz więcej, ze względu na ich przestronność i wyjątkowy design. Są dobrym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku, również tych borykających się z problemami zdrowotnymi. Brak schodów znacznie ułatwia komunikację i przemieszczanie się między pomieszczeniami. W związku z tym nawet dzieci, osoby starsze oraz te poruszające się na wózku, czują się w takim domu komfortowo.
Jeżeli chodzi o metraż, najwięcej budujących wybiera domy średniej wielkości, czyli liczące około 100-150 m2. Drugie w kolejności są domy małe, o powierzchni poniżej 100 m2. Pierwsze z nich są wystarczająco duże, aby pomieścić trzy lub cztery sypialnie, na co decyduje się większość rodzin. Taka ilość pokoi jest odpowiednia dla najpopularniejszych modeli rodziny, czyli 2+1 lub 2+2. Najczęściej każdy z domowników ma swój własny pokój, w którym może odpocząć.
Materiał partnera zewnętrznego