Jaki rodzaj dachu wybrać na budynek gospodarczy?

0
5414
Budynek gospodarczy dach
Dachówka ceramiczna to drogie, lecz jednocześnie niezwykle trwałe pokrycie dachowe | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Konstrukcje budynków gospodarczych są często znacznie lżejsze niż np. domków jednorodzinnych. Z tego powodu do pokrycia ich dachów najlepiej sprawdzają się lekkie materiały, takie jak np. blachodachówka czy blacha trapezowa.

Blachodachówka

Blachodachówka to jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych. Pokrywa się nią zarówno dachy domów jednorodzinnych, jak i budynków gospodarczych. Z wyglądu przypomina uwielbianą przez wszystkich dachówkę ceramiczną, lecz jest przy tym tańsza i niemniej trwała. Trzeba jednak wiedzieć, że blachodachówka blachodachówce nie równa. Jej trwałość zależy od czynników, takich jak grubość stali i rodzaj powłoki, który na niej się znajduje. Sprzedażą blachodachówek zajmuje się wiele firm oferujących artykuły budowlane, lecz dużą popularnością cieszą się tego typu pokrycia sprzedawane przez Balex Metal.

Jej atutem jest wysoka podatność na obróbkę. Dzięki temu można ją dowolnie przycinać, tak by pasowała do wielkości dachu. Co więcej, jest również wytrzymała na czynniki atmosferyczne ‒ jej okres gwarancyjny wynosi nawet kilkadziesiąt lat. Kolejną zaletą blachodachówek jest także szeroka gama kolorów. W ten sposób możemy dopasować pokrycie budynku gospodarczego do stylistyki innych budowli znajdujących się na danym terenie.

Blachodachówka jest w ścisłej czołówce pokryć dachowych. Jest niedroga, wytrzymała i można ją ułożyć na konstrukcji mającej delikatną więźbę dachową, a co z kolei jest niemożliwe w przypadku droższych pokryć. Jej zaletą jest także nieskomplikowany sposób pielęgnacji, do którego wystarczy szczotka lub myjka podciśnieniowa.

Blacha trapezowa

Blacha trapezowa jest lekkim i wytrzymałym pokryciem dachowym. Na jej zakup często decydują się właściciele gospodarstw rolnych, gdyż dzięki niej można niewielkim nakładem kosztów wymienić stary dach. Blachę trapezową często montuje się na różnych budynkach np. halach produkcyjnych i obiektach magazynowych. Podobnie jak w przypadku blachodachówek okres gwarancyjny, w przypadku lepszych jakościowo modeli, może wynieść nawet 25 lat. Trapezówka świetnie nadaje się do lekkich konstrukcji, które nie byłyby w stanie wytrzymać ciężaru dachówek ceramicznych lub cementowych. Blacha trapezowa równie dobrze znosi silne wiatry i inne wymagające czynniki atmosferyczne.

Trapezówki dobrze nadają się do krycia dachów o prostych kształtach np. dwuspadowych. Nie są skomplikowane w obróbce i montażu, przez co obniżają koszt całej budowy. Podczas wybierania modelu dla budynku gospodarczego, warto zwrócić uwagę na grubość pokrycia. Im blacha trapezowa jest grubsza, tym jest wytrzymalsza.

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna to drogie, lecz jednocześnie niezwykle trwałe pokrycie dachowe. Do jego produkcji używa się wyłącznie naturalnych składników, więc nie stanowi zagrożenia dla otoczenia i domowników. Cechuje je także duża odporność na czynniki atmosferyczne, takie jak: woda, wiatr, słońce i obciążenie. Niemniej jednak ceny dachówek ceramicznych są wysokie i montaż ich na budynkach gospodarczych jest często niepotrzebna.


Materiał partnera zewnętrznego