Jak wybrać okna tarasowe i balkonowe?

0
1589
Okno tarasowe
Okno tarasowe czy balkonowe powinno zapewniać maksimum światła słonecznego, łatwe otwieranie i zamykanie oraz wysokie parametry termoizolacyjne. | materiał partnera zewnętrznego

Okno tarasowe czy balkonowe powinno zapewniać maksimum światła słonecznego, łatwe otwieranie i zamykanie oraz wysokie parametry termoizolacyjne. Modne są zatem duże przeszklenia, typowe współczesnemu budownictwu. W projektowaniu wnętrz dąży się do ich naturalnego połączenia z otwartą przestrzenią, z tarasem i znajdującym się dalej ogrodem. Na co zwrócić uwagę, wybierając okna tarasowe i balkonowe?

Modele przesuwne na topie

Wielu inwestorów wybiera obecnie okna przesuwne na taras czy balkon. W ten sposób nawet do niewielkiego mieszkania uda się wprowadzić znacznie więcej światła. Zwłaszcza że w przeciwieństwie do modeli rozwieralnych, przesuwne nie wymagają dodatkowej przestrzeni na ruchome skrzydło okna. Pozwala to na bardziej ergonomiczne wykorzystanie dostępnej powierzchni, co jest szczególnie istotne właśnie z perspektywy posiadaczy niewielkich mieszkań czy biur.

Jednak duże okna przesuwne spotyka się także w obiektach o znacznych rozmiarach. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić znacznej wielkości salon bez przynajmniej jednej oszklonej ściany. Niektórzy inwestorzy decydują się na jeszcze większe okna. Współcześnie zaawansowane technologie produkcji umożliwiają na przykład łączenie ze sobą dwóch oszklonych ścian. Zestawione w ten sposób okna pięknie komponują się z bujnym ogrodem, do wnętrza wpuszczając mnóstwo światła dziennego.

Co jeszcze przemawia za modelami przesuwnymi? W przeszłości takie okna bywały trudne w obsłudze, zacinały się i wymagały sporej siły do otworzenia skrzydła. – Obecnie są to produkty o zdecydowanie wyższym komforcie użytkowania. Wystarczy wspomnieć, że kilkumetrowe okna otwiera się i zamyka lekkim ruchem. Dzięki innowacyjnym mechanizmom i nowoczesnych technologiom obsługa okna nie nastręcza już problemów – informuje przedstawiciel producenta okien Hensfort.

Dodatkowym atutem modeli przesuwnych jest także możliwość zastosowania niskiego, wbudowanego w podłogę progu. Brak widocznej granicy na linii okna poprawia walory wizualne oprawy okiennej. Ułatwia też wychodzenie na zewnątrz, zwłaszcza najmłodszym domownikom czy osobom starszym.

Czy duże okna tarasowe to dobry pomysł?

Wciąż pokutuje przekonanie, że duża szyba to większe straty ciepła. Tak było w przeszłości, przez co w starszym budownictwie wciąż dominują niewielkie wnęki okienne. Kto tylko może sobie na to pozwolić zamienia małe okna balkonowe na znacznie większe modele przesuwne. Te ostatnie są również standardem w większości współcześnie wznoszonych domów. Gdyby takie okna rzeczywiście oznaczały wychłodzenie wnętrz, nie zyskałyby popularności.

Coraz więcej konsumentów przekonuje się jednak, że zapewnienia producentów odnośnie świetnej izolacji cieplnej znajdują potwierdzenie w rzeczywiści. Po pierwsze nowoczesne okna tarasowe nawet mimo swoich znacznych rozmiarów chronią budynek przed utratą ciepła dzięki swojej unikatowej konstrukcji. Profile okienne są dobrze zaizolowane, a dzięki zastosowaniu ciepłych pakietów szybowych pomieszczenie jest chronione przed wychłodzeniem. Nowoczesne przeszklenia pozwalają nawet na dogrzanie wnętrza dzięki wzmocnionej przepuszczalności promieni słonecznych. Warto umieszczać je na południowej ścianie budynku. Znacznej wielkości szklana powierzchnia w ciepłe zimowe dni oznacza wyższą temperaturę wewnątrz. Pomaga to w ograniczeniu kosztów związanych z ogrzewaniem.


Materiał partnera zewnętrznego