Zakup łóżka do sypialni małżeńskiej może okazać się dużym wyzwaniem. Ten mebel powinien spełniać oczekiwania obu osób, aby mogli po równo cieszyć się najlepszym komfortem. W przeciwnym przypadku wspólne noce nie będą przynosić radości, a poranki zaczną się w złych humorach. W poniższym artykule kilka informacji o tym, co wziąć pod uwagę, wybierając łóżko małżeńskie, żeby mieć gwarancję dobrze zdrowego snu i przespanych nocy.
Łóżko małżeńskie — podwójne łóżko sypialniane
Rozmiar łóżka waha się od rozmiaru 80 × 200 cm do łóżek tak zwanych królewskich, czyli 200 × 200 i 200 × 220 cm, a jeżeli nawet te rozmiary nie wystarczają, można zamówić łóżko o niestandardowych wymiarach. Dobierając łóżko, warto wziąć pod uwagę wymiary sypialni. Do małego pokoju nie poleca się wstawania olbrzymich łóżek, gdyż zajmie ono całe pomieszczenie. Idealna przestrzeń pomiędzy innymi meblami i łóżkiem to 80-100 cm. Pozwala to na komfortowe przemieszczanie się po pokoju, nie potykając się o meble. Najczęściej wybierane wymiary łóżek małżeńskich to 140 × 200 cm, 160 × 200 cm oraz 180 × 200 cm. Pierwsza opcja będzie dobrym wyborem, jeśli sypialnia jest niewielkich rozmiarów, a na łóżku będą spać dwie szczupłe osoby, które nie wymagają zbyt dużo miejsca. Dobrym rozwiązaniem jest pośredni rozmiar – łóżko małżeńskie 160 × 200 cm. Wówczas obie osoby będą miały wystarczająco dużo przestrzeni. Jeśli w pokoju jest miejsce, można postawić obok niego stoliki nocne. Partnerzy, którzy lubią mieć dużo miejsca, powinny zakupić największy wariant łóżka – warto wziąć pod uwagę, że jest to odpowiedni wybór do większej sypialni. Łóżko małżeńskie powinno być dopasowane do wzrostu obu osób – nie może być ono za krótkie. Łóżka sypialniane do długości 200 cm powinni kupić partnerzy, których wzrost sięga 180 cm. Dla wyższych osób lepsze będą warianty o długości 220 cm. Łóżko dwuosobowe spełni wymagania obu partnerów, dlatego warto wziąć je pod uwagę.
Łóżka małżeńskie — łóżka kontynentalne
Dobre łóżko małżeńskie oprócz wyżej opisanej wygody, powinno także dobrze się prezentować. Jego styl powinien odzwierciedlać wspólne upodobania, ale także być w harmonii z wystrojem całej sypialni. Przykładowo łóżka drewniane, które charakteryzują się klasyczną formą, będą idealnym uzupełnieniem pomieszczenia udekorowanego w klasycznym stylu, w którym dominuje prostota. Dopasowane kolorystycznie z szafkami nocnymi i szafą dadzą wnętrzu odpowiedniego dodatku. Tymczasem łóżka tapicerowane to przykład nowoczesnych mebli o wielu zróżnicowanych formach. Zarówno wykończenie mebli jak i kształt można dopasować do całości wnętrza, w którym znajdą swoje zastosowanie. Łóżka tapicerowane charakteryzuje szeroki wybór kolorystyczny, dzięki czemu można jeszcze lepiej skomponować je z wystrojem sypialni. Łóżka kontynentalne natomiast będą idealnym dodatkiem nowoczesnych wnętrz. Warto wziąć pod uwagę, że dzięki swojej trójwarstwowej budowie są bardzo wygodne i gwarantują najlepszy komfort. Inny rodzaj łóżka wykonany jest z płyty meblowej, który dzięki swoim prostym kształtom najlepiej zaprezentuje się w sypialniach utrzymanych w minimalistycznym stylu. Na rynku dostępne są różne rodzaje materaców: kieszeniowe, sprężynowe (tzw. bonellowe), z pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej, typu futon oraz lateksowe. Materace bonellowe są coraz rzadziej polecane. Obecnie wybierane są te wykonane z pianki termoelastycznej, lateksu, lub futony. Tuż za nimi plasują się materace zrobione z pianki wysokoelastycznej oraz lateksowe.