Uporządkowana przestrzeń wokół domu? Nie obejdzie się bez szafy narzędziowej. Choć możemy wszystkie akcesoria ogrodowe przechowywać w garażu, na strychu, a nawet w domu, to jednak pośród zielonej przestrzeni powinniśmy postawić na specjalnie przeznaczone do tego miejsce. Wiąże się to nie tylko z estetyką ogrodu, ale i bezpieczeństwem korzystania z niego. Jak wybrać, ale i prawidłowo użytkować zakupione szafy narzędziowe?
Oceń swoje potrzeby
Jedni w ogrodzie poświęcają wolny czas pielęgnacji roślin, inni wolą nieco bardziej leniwą opcję – leżenie, opalanie, zabawę z dziećmi. Są i tacy, dla których ta przydomowa przestrzeń staje się miejscem do majsterkowania. Wreszcie mogą do woli „dłubać” swoje projekty, niezależnie od tego, czy są to realizacje tworzone z myślą o ozdabianiu lub czynieniu ogrodu bardziej funkcjonalnym, czy też mające docelowo zupełnie inne zastosowanie.
Każdy z powyższych pasjonatów spędzania wolnego czasu na swój sposób, korzysta z szeregu narzędzi, akcesoriów i materiałów. Od tego jednak, jakiego rodzaju są to przedmioty, zależy wybór miejsca przechowywania. Klasyczne szafy narzędziowe są na tyle pojemne i uniwersalne, że będą odpowiadały każdej z wymienionych osób. Oferują półki, wieszaki, haczyki czy specjalne uchwyty wewnątrz, dzięki czemu można w nich chować narzędzia ogrodnicze, akcesoria, odzież roboczą, ale i uporządkowane w pojemnikach z przegródkami drobiazgi.
Alternatywą mogą być mniejsze, kompaktowe szafy, a raczej szafki, które zajmują niewiele miejsca, w ich wnętrzu znajdują się zwykle jedna lub dwie półki. Jest to jednak wystarczające, by pochować tam sporo artykułów, z których się korzysta w przydomowej przestrzeni. Kompaktowe rozmiary sprawdzają się na małych działkach, ale i w niewielkich domkach ogrodowych, które służą do przechowywania rozmaitych rzeczy.
Z kolei inną opcją, ale rozmiarami podobną do kompaktowych szaf, są skrzynie ogrodowe i balkonowe. Nie tylko funkcjonalne, lecz i estetyczne, dzięki czemu ustawienie ich na balkonie bądź tarasie, nie wpływa na zaburzenie zastosowanej w tej przestrzeni aranżacji.
Jak wybierać szafy narzędziowe?
Wiemy już, czego potrzebujemy. Zdecydowaliśmy, jakie wymiary są nam potrzebne, aby wewnątrz danej szafy zmieścić wszystkie produkty, z których korzystamy w ogrodzie. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Taki mebel powinien być wykonany z materiałów, które są w stanie przetrwać rozmaite warunki pogodowe. Nie chodzi jedynie o to, by uchronić szafę narzędziową przed blaknięciem koloru pod wpływem działania promieni słonecznych.
Szafa narzędziowa, szafka kompaktowa czy kufer, będą narażone na działanie wilgoci, opadów deszczu czy śniegu. Muszą być zatem i szczelne, i wodoodporne. Nie mogą przepuszczać wody, która powoduje korozję metalowych narzędzi, zawilgocenie, a następnie gnicie tekstyliów ogrodowych. Całość powinna być również na tyle stabilna, aby szafy nie przewrócił byle podmuch wiatru.
Co z estetyką?
Choć to nie wygląd jest tu najważniejszy, a funkcjonalność, to jednak spójność aranżacyjna zielonej architektury jest dla nas także istotna. Z tego względu warto wybierać pośród nieco droższych, ale za to pochodzących od polecanych producentów produktów. Dzięki temu można liczyć na jakość, która będzie widziana również na zewnątrz. Estetyczne wykonania, ładne kształty, subtelne kolory – to wszystko sprawia, że praktyczny mebel na narzędzia staje się uzupełnieniem ogrodowej aranżacji. Nie szpeci jej, za to komponuje się z całą resztą wyposażenia.
Materiał partnera zewnętrznego