Dla pierwszoklasisty szkoła może okazać się nie lada przygodą. Wszystko jest nowe: przyjaźnie, nauczyciele, środowisko. Rozpoczyna się również nauka czytania, pisania, liczenia i wielu innych umiejętności niezbędnych w życiu. Nie trudno o to, żeby pierwszak czuł się przytłoczony ilością obowiązków. Dlatego warto mu stworzyć w pokoju przyjazną przestrzeń, która będzie nie tylko ułatwiać naukę u progu edukacji szkolnej, ale jednocześnie strefę rozrywki w której będzie mógł swobodnie bawić się sam i z przyjaciółmi.
Nauka
Miejsce do nauki w pokoju pierwszoklasisty powinno angażować do zdobywania wiedzy, a przy tym nie rozpraszać uwagi. Pierwszymi rzeczami które powinny znaleźć się w strefie przeznaczonej do odrabiania lekcji, jest biurko, które pomieści wszystkie przybory oraz krzesło, które będzie wymuszać poprawną postawę w trakcie nauki. Na ścianie mogą znaleźć się rysunki ucznia oprawione w antyramy lub passe partout, tablica korkowa na notatki, czy tablica do pisania po niej kolorową kredą albo pisakami. Umieszczenie biurka naprzeciwko okna będzie mieć dobroczynny wpływ na zdrowie ucznia. Mogąc wyglądać przez okno, pierwszak da oczom odpocząć, a naturalne światło pozwoli na lepsze skupienie się na nauce.
Sypialnia
Łóżko dla dziecka powinno się wybierać w zależności od wielkości pokoju. Kiedy dostępna jest duża przestrzeń, możliwości jest również sporo. Przy mniejszym metrażu, warto zainwestować w pozwalający zaoszczędzić miejsce mebel. Rozwiązanie może stanowić piętrowe łóżko z antresolą z biurkiem i szafą. W okolicy łóżka warto powiesić półki z książkami, które będą zachęcać pierwszaka do ćwiczenia umiejętności czytania. Miłym urozmaiceniem może być również plakat zawieszony w bezpiecznej, nietłukącej się antyramie. Plexi antyrefleksyjna nie będzie odbijać porannego światła i budzić pierwszaka w dni wolne od szkoły.
Kreatywne dekoracje
Urządzanie pokoju dla pierwszoklasisty może być pretekstem do twórczej zabawy dla całej rodziny. Dziecko bardziej komfortowo i przyjaźnie będzie się czuło w środowisku na które ma wpływ. Pomalowanie jednej ze ścian farbą tablicową, pozwoli pierwszakowi na rozwijanie plastycznych umiejętności. Są one dostępne w różnych kolorach (nie tylko czarnych czy zielonych) i nadają się również do malowania mebli. Zwyczajne z pozoru ramy antyramy mogą posłużyć do kreatywnych celów. Na antyramie można za pomocą farb do szkła namalować obraz, albo umieścić w niej drobiazgi czy małe pamiątki z wakacji.
Rozrywka
Zabawki to ważna część pokoju każdego pierwszaka. Aby nauczyć go porządku i systematycznego sprzątania, warto zaopatrzyć się w komodę. Różne kolory szuflad ułatwią segregowanie (zielona szuflada – samochodziki, żółta szuflada – klocki, czerwona szuflada – pluszaki, itd.). Stwórz przestrzeń do zabaw, gdzie dziecko będzie miało zarówno możliwość układania wysokiej wieży z klocków, jak i budowania na podłodze miasta dla swoich figurek.
Należy pamiętać, że pierwszoklasista ma inne wymagania niż młodsze dzieci. Wkraczanie w świat liter oraz cyfr potrafi być trudne, dlatego warto im tę przygodę ułatwić. Pokój młodego ucznia powinien stanowić bezpieczną, ale stymulującą przestrzeń, która będzie się spełniać zarówno jako miejsce nauki, jak i rozrywki, czy odpoczynku.
Materiał partnera zewnętrznego