Jak uniknąć pasów na suficie?

0
6078
Malowanie sufitu
Nieprawidłowo pomalowany sufit odwróci uwagę od dopasowanego koloru ścian | fot.: StockAdobe.com

Pasy, smugi i nierówności to dowód, że… coś poszło nie tak. Sprawdź, jaką farbę wybrać oraz jak malować sufit, aby wyglądał nienagannie.

Nieprawidłowo pomalowany sufit odwróci uwagę od dopasowanego koloru ścian. Smugi będą rzucać się w oczy nawet na białej powierzchni. Tymczasem aby uzyskać jednolite, perfekcyjne wymalowanie, wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad.

Zasada nr 1: przygotuj sufit do malowania

Prawidłowe przygotowanie powierzchni do malowania to połowa sukcesu. Zbagatelizowanie tego etapu prac to najprostszy sposób na nierówności i smugi. W pierwszej kolejności oczyść podłoże ze starych, łuszczących się powłok malarskich oraz usuń wszelkie plamy, zabrudzenia, ogniska pleśni itd. Umyj sufit i pozostaw go do wyschnięcia. Często konieczne jest także uzupełnienie ubytków oraz naprawa drobnych pęknięć. Użyj masy szpachlowej, wyrównaj powierzchnię i odpyl ją.

Zasada nr 2: wybierz dobrą farbę

Wbrew pozorom nie każda farba nadaje się do malowania sufitu. Najlepszym rozwiązaniem są wyroby tworzące matowe powłoki, które będą pochłaniać wiązki światła, zamiast je odbijać. Dzięki temu ewentualne nierówności podłoża, grudki, drobne spękania nie zostaną wyeksponowane – wręcz przeciwnie! Trwałe i matowe powłoki tworzy m.in. farba Nobiles Super Akryl.

Farba do sufitu
Wbrew pozorom nie każda farba nadaje się do malowania sufitu | fot.: StockAdobe.com

Zasada nr 3: gruntuj, jeśli to konieczne

Sprawdź w karcie technicznej farby, czy i w jakich przypadkach przed malowaniem właściwym należy przeprowadzić gruntowanie powierzchni. Zwykle jest to konieczne przy pylistym, silnie nasiąkliwym podłożu oraz takim, na którym dokonywano napraw – fragmentów lub całości powierzchni. Dzięki gruntowaniu nowa warstwa farby będzie wysychać bardziej równomiernie, ponadto mniejsza będzie chłonność podłoża, co pozwoli na zminimalizowanie ryzyka powstawania smug.

Zasada nr 4: dobierz odpowiednie narzędzia

Malowanie pędzlem, zwłaszcza sufitu, jest uznawane przez ekspertów za nieekonomiczne. Ponadto nie daje tak dobrych rezultatów, jak malowanie wałkiem. Dlatego w przypadku remontu sufitu obowiązuje jasna reguła: najpierw pomaluj pędzlem narożniki i trudnodostępne miejsca, następnie aplikuj wyrób na całość za pomocą wałka. Pamiętaj, że znaczenie ma także długość oraz rodzaj włosia. Wiążących informacji szukaj w karcie technicznej farby.

Zasada nr 5: upewnij się co do warunków

Sprawdź kartę techniczną wyrobu i upewnij się, czy w pomieszczeniu panują odpowiednie warunki. Zbyt wysoka temperatura sprawi, że powłoka będzie wysychać zbyt szybko. Za niska temperatura lub podwyższona wilgotność spowodują zaś wolniejsze wysychanie farby. W rezultacie powłoka może nie osiągnąć deklarowanych przez producenta parametrów wytrzymałościowych i odpornościowych.

Zasady malowania sufitu
Przed malowaniem zwilż wałek wodą, a następnie odciśnij jej nadmiar | fot.: StockAdobe.com

Zasada nr 6: zwilż wałek

Przed malowaniem zwilż wałek wodą, a następnie odciśnij jej nadmiar. Dzięki temu wyrównasz chłonność włosia i sprawisz, że nie będzie ono pobierało zbyt dużych ilości farby.

Zasada nr 7: maluj „mokro na mokro”

To jedna z najważniejszych zasad malowania, która bezpośrednio przekłada się na jakość wymalowania i sprawia, że zapomnisz o smugach. Maluj „mokro na mokro”, czyli nachodzącymi na siebie pasami farby. Regularnie nabieraj wyrób na wałek i nie doprowadzaj do jego wysychania. Farbę rozprowadzaj w jednym kierunku, następną warstwę zaś poprzecznie. Ostatnią warstwę najlepiej nakładać z kierunkiem padania światła, czyli od okna w głąb pomieszczenia.

Zasada nr 8: kieruj się zaleceniami producenta

Warto to zapamiętać: za wiążące należy uważać wskazania producenta. Używaj wyrobu zgodnie z zaleceniami, kieruj się wskazówkami, a na pewno osiągniesz dobry efekt, czyli sufit bez pasów i smug.


Materiał partnera zewnętrznego