Jak skrócić czas prasowania?

0
877
Prasowanie
Zbyt mocne wirowanie, pranie ubrań w wysokiej temperaturze skraca włókna, sprawia, że jeszcze bardziej się one ściągają, przez co prasowanie jest trudniejsze. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Prasowanie to jedna z tych domowych czynności, której Polacy nie lubią najbardziej. Są jednak sposoby, aby uczynić ją łatwiejszą i przyjemniejszą. Odpowiednie przygotowanie ubrań w trakcie prania i suszenia znacznie upraszcza pozbywanie się zagnieceń.

Dlaczego tak nas irytuje sprzątanie?

Według raportu http://domwporzadku.pl prasownie to jedna z tych czynności, której Polacy w domowych porządkach nie lubią najbardziej. Wynika to przede wszystkim z monotonności samej czynności, sporego czasu, jakiego ona wymaga oraz… trudnych do osiągnięcia efektów. Problemy z rozprasowaniem niektórych materiałów, załamania, gniotące się ubrania, skomplikowane prasowanie delikatnych rzeczy – wszystkie te elementy nie wpływają na wzrost chęci do prasowania. Dodatkowo spora część osób ma poczucie, że i tak przed wyjściem ubranie trzeba jeszcze raz wyprasować, ponieważ po wyjęciu z szafy okazuje się, że są na nim zagniecenia.

Jak sobie pomóc?

Przede wszystkim należy zadbać o sposób prania i suszenia ubrań. Niektóre ubrania lub pościel (np. ta z satyny bawełnianej) nie wymagają prasowania, jeśli tylko je odpowiednio wyprać i wysuszyć.:

  • Przede wszystkim nie można maksymalnie zapełniać bębna pralki – im więcej ubrań w bębnie, tym większe ryzyko, że się one pogniotą.
  • Jeśli tylko to możliwe, warto wybierać delikatne programy i pranie w niskiej temperaturze.
  • Koniecznie należy wyjąć ubrania z pralki zaraz po zakończeniu prania.
  • Należy od razu dokładnie je wytrzepać i równo rozwiesić.

Zbyt mocne wirowanie, pranie ubrań w wysokiej temperaturze skraca włókna, sprawia, że jeszcze bardziej się one ściągają, przez co prasowanie jest trudniejsze. Im łagodniejszy sposób prania, tym łatwiej się prasuje.

Wybierz odpowiedni sprzęt do prasowania

Nie ma co ukrywać, że to najważniejszy element całego procesu. Odpowiednio dobrane żelazko o dużej mocy może sprawić, że  prasowanie nabierze zupełnie innego wymiaru. Ciekawym i polecanym obecnie rozwiązaniem są żelazka tradycyjne z dużym wyrzutem pary lub generatory pary. Dlaczego? Ponieważ działają one na materiały nie tylko wysoką temperaturą, ile odpowiednio dużym wyrzutem skoncentrowanej pary, która wnika w głąb ubrań, zmiękcza i prostuje włókna, przez co sprawia, że rozprasowanie nawet dużych zagnieceń przestaje stanowić problem.

Wiele osób boi się generatorów pary ze względu na ryzyko pojawienia się na ubraniach plam od zbierającego się w urządzeniach kamienia. Trzeba natomiast wyraźnie podkreślić, że najnowsze urządzenia wyposażone są w specjalne system odkamieniające (np. Anti Calc u żelazek firmy Tefal), które pozwalają na bieżąco usuwać kamień. Ryzyko plam właściwie więc nie istnieje.


Materiał partnera zewnętrznego