Mała łazienka nie musi się kojarzyć z ciasną i mało funkcjonalną przestrzenią. Istnieje kilka prostych trików na optyczne powiększenie niewielkiej powierzchni. Przy odrobinie sprytu i wiedzy, dysponując nawet małym metrażem, uda się nam stworzyć przyjemne w odbiorze i komfortowe pomieszczenie. Poniższy artykuł przybliży te sposoby.
Płytki powiększające przestrzeń
Pierwszą kwestią, jaką bierze się pod uwagę przy aranżacji łazienki, jest wybór płytek łazienkowych. Kupując glazurę, zwróćmy uwagę na ich kolor, fakturę oraz wielkość. Urządzając każde wnętrze, powinniśmy pamiętać, że jasne kolory optycznie je powiększą. Ciemne sprawią, że małe pomieszczenie wizualnie będzie wyglądać na jeszcze mniejsze. Uzyskanie maksymalnego powiększenia jest możliwe dzięki podjęciu decyzji o wyborze gładkich płytek o jasnych barwach, najlepiej o błyszczącym wykończeniu, odbijając światło, nadadzą pomieszczeniu wrażenie głębi. Jasne, stonowane kolory porządkują przestrzeń oraz dają wrażenie czystości. Lepiej wybierać klasyczne barwy jak złamane biele, ecru, beże czy jasne szarości. To kolory, które szybko się nie znudzą i będą stanowić doskonałą bazę do ciekawych dekoracji. Wyrazista faktura wprowadzi do małego wnętrza niepotrzebny chaos, a w niewielkim pomieszczeniu zdecydowanie lepiej sprawdza się ład, harmonia i minimalizm.
Kolejną kwestią jest wielkość płytek łazienkowych. W małej łazience lepiej sprawdzą się mniejsze formaty, z jak najwęższą fugą. W ofertach marek takich jak Tubądzin znajdziemy wiele rodzajów płytek o różnych wielkościach, kolorach i fakturach. Z pasujących do małej przestrzeni kolekcji na uwagę zasługują All In White w kolorze złamanej bieli, Balance o barwie kości słoniowej, beżowy Onis, a także Sfomato w kolorze jasnoszarym.
Jak zaaranżować małą łazienkę?
Jasne płytki będą stanowić doskonałe tło pod wnętrza w modnym stylu skandynawskim, minimalistycznym i nowoczesnym. W takiej tonacji dobrze będą wyglądać nawet łazienki na poddaszu, posiadające skosy pomniejszające przestrzeń. Nowoczesne wnętrza dobrze będą prezentować się w monochromatycznej oprawie bądź przełamane naturalnymi materiałami jak drewno, szkło, miedź, czy też mosiądz. Wybierzmy proste, nieduże meble, najlepiej podwieszane, które nie zdominują wnętrza, a jednocześnie pomieszczą wszystko, co niezbędne w łazience. Powinny być wykonane z drewna bądź szkła odbijającego światło. Unikajmy trzymania na wierzchu wielu przedmiotów, wprowadzają bowiem niepotrzebny bałagan. Jeśli łazienka jest niewielka, lepiej zrezygnować z wanny na rzecz ustawnego prysznica. Ważną, często pomijaną kwestią jest wybór właściwego oświetlenia. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się małe punkty chłodnego światła. Ciepła barwa przyciemnia wnętrze, optycznie je zmniejszając.
Mała łazienka może być funkcjonalna i stylowa. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, by cieszyć się komfortową i piękną łazienką.
Materiał partnera zewnętrznego