Kolorystyka otoczenia wywiera ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Ma to szczególne znaczenie w tych miejscach, w których oddajemy się odpoczynkowi i relaksowi. Do takich pomieszczeń zaliczymy przede wszystkim sypialnię i salon. W pokoju dziennym musimy nie tylko wprowadzić wyposażenie sprzyjające odprężeniu, ale również pasujące do wystroju całego domu oraz sprawdzające się podczas przyjmowania gości.
Właśnie dlatego warto dobrze przemyśleć wybór kolorów do tego wyjątkowego pomieszczenia. Salon jest miejscem reprezentatywnym dla każdego mieszkania. Stanowi strefę nie tylko osobistą, ale też współdzieloną przez wszystkich domowników. Musi być więc dostatecznie komfortowy i uniwersalnie zaaranżowany. Jednocześnie powinien podkreślać gust i styl właścicieli. Mimo to, nie warto dać ponieść się fantazji – akurat salon należy urządzać z zachowaniem pewnego umiaru. Jeżeli mamy ochotę na kolorystyczne szaleństwa i mocne akcenty, postawmy na nie tylko w przypadku niektórych mebli i dodatków. Nadmiar nie jest tu wskazany. Często o wiele lepszy efekt daje jeden wyróżniający się, charakterystyczny mebel, niż cały zestaw.
Jako tło dla tych bardziej żywych, intensywnych mebli sprawdzą się delikatne beże, biele, kość słoniowa, szarości. Ściany i podłogi warto utrzymać w stonowanych, jasnych barwach. Tylko w ten sposób unikniemy wrażenia przytłoczenia. Stosując jasną, neutralną podstawę w postaci jasnego otoczenia, zapewnimy sobie swobodę aranżacyjną w przypadku mebli. Na takim tle doskonale prezentują się nie tylko równie jasne i stonowane barwy, ale też mocne czerwienie, fiolety, pomarańcze, zielenie, czy odcienie niebieskiego. Jeżeli jednak chcemy zastosować mocniejszy kolor ścian lub podłóg i zależy nam na utrzymaniu całego pokoju w intensywnej barwie, postawmy na kontrastujące meble. W tym przypadku to właśnie wyposażenie powinno być utrzymane w dość jasnych odcieniach. Zbyt dużo rażących lub ciemnych kolorów może dać ponury efekt przytłoczenia i optycznie pomniejszyć salon.
Stonowana elegancja sprzyja odpoczynkowi
W ostatnich latach na popularności zyskały style minimalistyczne, takie jak np. wystrój skandynawski. To idealna opcja dla zwolenników światła i przestrzeni. Ogólnie nie zaleca się nadmiaru ciemnych barw w salonie. W przypadku małych i średnich pokojów dziennych najlepiej sprawdza się praktyczny minimalizm. Całość powinna być utrzymana w jasnych kolorach, z naturalnymi dodatkami w postaci kwiatów, drewna, wikliny. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku również szare i kremowe sofy o ciekawej formie. W małych pokoikach stawiajmy raczej na oszczędność w doborze dodatków i wyposażenia. Poza kanapą, stolikiem, oraz szafką RTV, najlepiej wprowadzić wieszane szafki i małą ilość dodatkowych, lekkich półek, zamiast ciężkich komód i szaf.
Do niewielkiego metrażu warto więc celować w jasną kolorystykę mebli. Do tego bardzo ważne jest, aby miały one lustrzane, gładkie powierzchnie. Wyposażenie odbijające światło to jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie wrażenia przestrzeni. Jeżeli chcemy pogłębić ten efekt, powieśmy w salonie ozdobne lustro. W dużych przestrzeniach możemy pozwolić sobie na większą dowolność, jednak pamiętajmy, żeby unikać efektu przytłoczenia i nie zagracać wnętrza zbyt dużą liczbą mebli.
Materiał partnera zewnętrznego