Światło pozwala nam oglądać świat. Dzięki niemu widzimy barwy, dostrzegamy szczegóły, piękno otoczenia. Wpływa na nasz nastrój już na poziomie podświadomości. Dostrzegamy to w pochmurne dni, kiedy odczuwamy spadek nastroje oraz w dni słoneczne, kiedy rozpiera nas energia. Jednak światło towarzyszy nam również w zamkniętych przestrzeniach, podobnie regulując nasz nastrój. W jaki sposób dobrać oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń, aby dobrze się w nich czuć?
Jakie oświetlenie do kuchni?
Kuchnia w większości domów spełnia dwie funkcje. Z jednej strony przypomina domowe laboratorium. To w niej przygotowujemy potrawy – od tych najprostszych, poprzez nieco trudniejsze, aż po najbardziej skomplikowane, przy których musimy posiłkować się przepisami i wskazówkami. Ta laboratoryjna funkcja kuchni wymaga dobrego oświetlenia, które pozwoli na swobodne odczytanie najdrobniejszej czcionki, precyzyjne posiekanie warzyw i wnikliwą ocenę koloru zupy. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku kilka punktowych źródeł oświetlenia, umieszczonych nad blatem roboczym oraz kuchenką. Płynące z nich światło powinno zapewniać optymalną widoczność, więc może być dość chłodne. Kuchnia posiada jednak jeszcze jedną funkcję – często jest sercem domu, w którym spotykają się wszyscy członkowie rodziny, a często również goście. W kuchni chcemy więc czuć się swobodnie i pogodnie. W uzyskaniu przytulnej, ciepłej atmosfery pomoże nam kilka podsufitowych lamp, umieszczonych nieco poniżej pułapu. Najlepiej użyć w nich żarówek o ciepłej temperaturze światła.
Jakie oświetlenie do salonu?
W salonie przyjmujemy gości, oglądamy telewizję, czytamy książkę. Tam spędzamy również czas z rodziną, podczas wspólnych zabaw i gier. Oświetlenie powinno pozostawiać nam wybór w kwestii natężenia oraz obszaru, który ma ogarniać. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie lampy podsufitowej o kilku żarówkach oraz jednej lub kilku lamp podłogowych, które przydadzą się podczas czytania lub wieczornego seansu filmowego. W salonie znajdzie się również miejsce na lampę stołową, która potrafi dodać atmosferze przyjemnej tajemniczości i romantycznego nastroju.
Jakie oświetlenie do sypialni?
Sypialnia jest miejscem, w którym odpoczywamy, śpimy oraz spędzamy najintymniejsze chwile. W tym pomieszczeniu światło nie musi być ostre i precyzyjne. Doskonale sprawdzi się tu połączenie lampy podsufitowej, w której natężenie światła można regulować tak zwanym „ściemniaczem”. Niezbędne będą również lampki nocne, które umieszczone po obu stronach łóżka, pozwolą na swobodne przeczytanie książki przed snem. Wiele osób urządzając sypialnię decyduje się na przemyślnie rozmieszczone światła ledowe. Umieszczone wzdłuż sufitu, podświetlające jedynie wybrane elementy pomieszczenia, zainstalowane u zwieńczenia łóżka, dodają pomieszczeniu nieco tajemniczego i relaksującego charakteru.
Oświetlenie – element wystroju
Urządzając dom skupiamy się na wielu sprawach – wybieramy kolor ścian, meble, dodatki. Wszystkie te elementy są oczywiście bardzo istotne, ponieważ razem składają się na obraz naszego mieszkania. Warto jednak pamiętać, że to odpowiednie oświetlenie pozwoli podkreślić charakter naszego najbliższego otoczenia, uwydatniając jego piękno oraz zapewniając komfortowe warunki dla naszego wzroku i nastroju.
STU