Materac to jeden z tych elementów wyposażenia, w który warto zainwestować więcej. Nowoczesne materiały i technologie czynią materace coraz bardziej wygodnymi i zdrowszymi. Jednak nawet te najlepsze nie będą wieczne. Kiedy opłaca się wymienić materac, a kiedy jest to po prostu konieczne?
Pierwsze oznaki zużycia materaca
Materace użytkowane przez kilka lat nie wyglądają już tak samo, jak w dniu zakupu. Nawet te systematycznie wietrzone, przewracane i z regularnie pranymi pokrowcami nie oprą się upływowi czasu. Jednak pierwsze oznaki zużycia materaca są często niewidoczne gołym okiem. To zalegające w jego wnętrzu drobnoustroje, roztocza, grzyby oraz bakterie. A także nagromadzona wilgoć i naskórek. Jeżeli częściej zapada się na alergie skórne czy infekcje dróg oddechowych, użytkowane materace należy sprawdzić jako jedne z pierwszych.
Tak samo jest, gdy problemy zdrowotne zaczynają dotyczyć bólu pleców, bezsenności czy trudności ze zmianą pozycji snu. Współcześnie produkowane materace to produkty trwałe oraz wyróżniające się stabilną konstrukcją. Jednak także i ona podlega zmianom, chociażby pod wpływem regularnego nacisku czy działania powietrza. Wielu uszkodzeń nie widać gołym okiem na powierzchni, ale czuć je podczas leżenia. I jest to pierwszy sygnał, że przyszła pora na wymianę materaca. Przyjmuje się, że ze względów higienicznych takie produkty powinno wymieniać się mniej więcej raz na siedem, góra dziesięć lat. Natomiast uszkodzenia mechaniczne to już kwestia znacznie bardziej indywidualna.
Materace, które lata świetności mają za sobą
– Niestety, wielu klientów zgłasza się do nas dopiero wówczas gdy ich materace są już w bardzo złym stanie. Pojawiły się na nich grudki o różnych rozmiarach, a także zagłębienia, w które ciało dosłownie się zapada. Zdarzają się też i takie przypadki, gdy z materaca zaczynają wystawać sprężyny. To nie tylko niewygodne, ale wręcz niebezpieczne – przestrzega przedstawiciel sklepu z materacami Sleeptime.pl. Wielu użytkowników odkłada porę zakupu nowego materaca w nieskończoność. Nie chcą ponosić kosztów z tym związanych. A skoro producent dał gwarancję na kilkanaście lat, to tyle czasu materace powinny posłużyć. Bynajmniej. Szczególnie gdy niezbyt się o nie dbało. Dzieci skakały po nich niezliczoną ilość razy, nie były też przewracane na drugą stronę, co w naturalny sposób obciążyło niektóre części konstrukcji.
O tym, że materace nie są wieczne, świadczy też przerwanie materiału oraz skrzypienie podczas zmiany pozycji. W modelach podwójnych mogą natomiast pojawiać się zagłębienia po stronie cięższego partnera.
Materace dające się we znaki
Czas na nowe materace przychodzi, gdy użytkownicy zaczynają się coraz gorzej wysypiać. Dokucza im kręgosłup, częstsze bóle głowy i mięśni. Ostatnie badania naukowe potwierdzają zależność pomiędzy wysypianiem się i odpornością na otyłość. Choć przybranie na wadze nie musi być efektem korzystania ze starego materaca, to jest to jedna z możliwości wartych wzięcia pod uwagę.
Zmniejszony komfort wypoczynku w nocy rzutuje na to, co dzieje się w ciągu dnia. Obniżony nastrój, mniejsza wydajność w pracy i niechęć do aktywnego spędzania czasu wolnego. Jak widać, nowe materace często zupełnie odmieniają życie. Wymieniając je raz na kilka lat, dba się o swoje zdrowie psychofizyczne. Pomiędzy zakupem kolejnych modeli ciało konkretnego człowieka także może się bardzo zmienić. Co za tym idzie, warto rozważyć różne materace. I każdorazowo dobierać je do swoich aktualnych potrzeb, stanu zdrowia, pozycji snu oraz oczywiście wagi.
Materiał partnera zewnętrznego