Badanie termowizyjne – jak wygląda i kiedy jest przydatne?

0
623
wykrywanie wycieków
Wykorzystywana w badaniu kamera termowizyjna umożliwia zobrazowanie temperatur na powierzchni budynku | fot.: materiał partnera

Badanie termowizyjne bazuje na pomiarze rozkładu temperatur na powierzchni budynku, który poddajemy ocenie. Jest to jedna z najbardziej popularnych metod diagnostyki obiektów, która wykorzystuje detekcję promieniowania podczerwonego. Jak wygląda samo badanie? Do czego jest wykorzystywane?

Jak wygląda badanie termowizyjne?

Wykorzystywana w badaniu kamera termowizyjna umożliwia zobrazowanie temperatur na powierzchni budynku. Otrzymywany obraz, tzw. termogram, może być kolorowy lub monochromatyczny. Pierwszy z nich pokazuje różnice temperatur. Kolory fioletowy i granatowy wskazują na miejsca chłodne, zaś czerwony i pomarańczowy oznaczają punkty cieplejsze.

Jak wykorzystywana jest termowizja?

Termowizja wykorzystywana jest w wielu branżach, w tym w budownictwie do działań takich jak okresowe przeglądy budynków, ocena instalacji wentylacyjnej, lokalizacja zawilgoceń i wad technologicznych izolacji. Sprawdza się w ocenie szczelności drzwi i okien, badaniu ogrzewania podłogowego oraz lokalizacji przebiegu instalacji cieplnych. Termowizja pomoże nam w wykrywaniu mostków termicznych jak również nieszczelności powietrznej.

Lokalizacja wycieków (wykrywanie wycieków) i osuszanie budynków to kolejny obszar zastosowania termowizji. Tu jednak badanie termowizyjne może być pomocne, ale nie w każdym przypadku. Termowizja najczęściej wykorzystywana jest w sytuacji, gdy dochodzi do wycieku wody ciepłej w wewnętrznych instalacjach  w miejscach trudno dostępnych. Kamera umożliwia wychwycenie nawet niewielkich różnic temperatur wody wypływającej z pęknięć znajdujących się w rurach. Zastosowanie kamery termowizyjnej pozwala na lokalizację wycieków bez ingerencji w struktury ścian czy podłóg.

Warto skonsultować się z fachowcami, którzy dysponują wiedzą, doświadczeniem oraz niezbędnym sprzętem, dzięki którym po wnikliwej ocenie danego przypadku zastosują najbardziej odpowiednią metodę. Technicy z Dry-Home dokonają bezpłatnych oględzin w miastach takich jak Warszawa, Wrocław i Poznań. Gdy będzie taka potrzeba przygotują kosztorys, protokoły pomiarowe oraz inną dokumentację wymaganą przez ubezpieczyciela.

Materiał partnera