Chcesz wreszcie zacząć oszczędzać na poduszkę finansową, wkład własny na upragnione mieszkanie lub wymarzony wakacyjny wyjazd? W artykule omówimy 7 prostych technik, które pomogą Ci rozpocząć i kontynuować oszczędzanie.
Pandemia COVID-19 zmieniła podejście Polaków do oszczędzania. Jak wynika z badania Prudential Family Index przeprowadzonego w grudniu 2020 roku, tylko 23 proc. Polaków czuje się odpowiednio zabezpieczonych finansowo, czyli posiada oszczędności wyższe niż sześć miesięcznych pensji. 65 proc. badanych dysponuje oszczędnościami mniejszymi niż równowartość sześciu miesięcznych pensji, a 1/3 deklaruje posiadanie zabezpieczenia na poziomie jednej–trzech pensji. Co ciekawe, zamiar odkładania na czarną godzinę lub inny dowolny cel wskazuje aż 90% respondentów.
Jeśli na skutek pandemii Twoja motywacja do gromadzenia oszczędności wzrosła, dowiedz się, jak uniknąć błędów i uczynić oszczędzanie efektywnym. Oto 7 prostych technik, które pomogą Ci rozpocząć i kontynuować oszczędzanie.
Jak oszczędzać pieniądze – 7 przydatnych wskazówek
Chcesz nie tylko zacząć oszczędzanie, ale także z sukcesem je kontynuować? Oto 7 wskazówek, jak oszczędzać skutecznie.
1. Określ cel oszczędzania. Czy wiesz, że Twoja motywacja do oszczędzania będzie zdecydowanie większa, jeśli już na starcie określisz, na co chcesz oszczędzać? Wymarzone wakacje, poduszka finansowa, a może wkład własny niezbędny do zaciągnięcia kredytu na wymarzone mieszkanie? Znając cel, do którego zmierzasz, droga okaże się zdecydowanie mniej wyboista.
2. Załóż konto oszczędnościowe. Pieniądze gromadzone w przysłowiowej skarpecie nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także tracą swoją wartość. Chcesz uniknąć takiego scenariusza? Załóż konto oszczędnościowe. Dzięki oprocentowaniu każda umieszczona na koncie złotówka wygeneruje zysk. Nawet wtedy, gdy śpisz, spacerujesz lub oglądasz ulubiony serial. Zanim podpiszesz umowę z bankiem, upewnij się, czy będziesz mógł dopełnić wszelkich formalności online. Sprawdź także, czy założenie i prowadzenie konta będzie zupełnie darmowe.
3. Mierz siły na zamiary. Oszczędzanie to proces, często długofalowy. To suma małych kroków, które składają się na wielki efekt. Zanim rozpoczniesz gromadzenie kapitału, przeanalizuj swoje wydatki i regularne koszty. Oszacuj, ile pieniędzy w skali miesiąca możesz przeznaczyć na oszczędności. Pamiętaj, aby nie stawiać sobie nierealnych celów. Co z tego, że co miesiąc będziesz przelewał na konto oszczędnościowe kwotę 1000 zł, jeśli przed otrzymaniem wynagrodzenia będziesz zmuszony pożyczać pieniądze na bieżące wydatki lub będziesz zalegał z płatnością cyklicznych zobowiązań.
4. Szukaj oszczędności w codziennych czynnościach. Czy naprawdę potrzebujesz superszybkiego internetu i kilkuset kanałów telewizji cyfrowej, skoro często od rana do wieczora jesteś poza domem? Czy wiesz, jaką taryfę dostawcy prądu wybrałeś i jaką masz alternatywę? Czy podczas mycia zębów zakręcasz wodę w kranie? Przyglądając się codziennym nawykom i rutynowym czynnościom możesz znaleźć ogrom okazji, aby zaoszczędzić – nawet kilkaset złotych miesięcznie.
5. Walcz z pokusami – skutecznie! Jeśli masz tendencje do impulsywnych wydatków, umieść oszczędności na lokacie bankowej. W zależności od swoich potrzeb możesz otworzyć ją na okres od 1 do 36 miesięcy. Pamiętaj jednak, że przez cały okres trwania umowy umieszczony na lokacie kapitał będzie zamrożony. Jeśli zlikwidujesz depozyt wcześniej, stracisz wszystkie wypracowane odsetki. Dla wielu osób widmo utraty zysków będzie skuteczną motywacją, aby zostawić w spokoju oszczędności i pozwolić im zarabiać.
6. Pozbądź się argumentu „nie mam z czego oszczędzać”. Nawet jeśli zarabiasz niewiele, postaraj się wygospodarować choćby kilkadziesiąt złotych miesięcznie i przelewać tę kwotę na konto oszczędnościowe. W przypadku nieprzewidzianych wydatków taka rezerwa okaże się nieocenionym wsparciem.
7. Nie zrażaj się niepowodzeniami. Jeśli na drodze ku oszczędzaniu potkniesz się, nie rezygnuj z obranego wcześniej kierunku. Pamiętaj, że błędów nie popełnia tylko ten, kto… nic nie robi.
Materiał partnera zenwętrznego