Podjęcie decyzji o zakończeniu małżeństwa zazwyczaj jest bardzo trudne. Jeśli jednak zdecydujemy się na rozwód bez orzekania o winie, często zastanawiamy się nad tym czy będziemy potrzebowali pomocy adwokata. O ile w wielu kwestiach jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, o tyle w niektórych może się okazać, że niezbędne nam będzie fachowe wsparcie.
Rozwód za porozumieniem stron – kiedy warto skorzystać z tego sposobu na zakończenie małżeństwa
Rozwód za porozumieniem stron jest określeniem potocznym na rozwód bez orzekania o winie (zobacz więcej na: https://kancelariasprawyrodzinne.pl/rozwod-bez-orzekania-o-winie/). Sąd zaniecha o orzekaniu o winie tylko i wyłącznie na wniosek obojga małżonków. W praktyce oznacza to, że zarówno powód, jak i pozwany muszą dążyć do rozwodu, w którym żadna ze stron nie będzie ponosiła odpowiedzialności za rozpad małżeństwa. Co istotne, wola na rozwód za porozumieniem stron nie może wynikać tylko i wyłącznie z treści wniosku. Oboje małżonkowie muszą także potwierdzić ją w trakcie prowadzonej rozprawy.
Rozwód bez orzekania o winie warto przeprowadzić tylko w sytuacji, kiedy jesteśmy w stanie dojść do porozumienia nawet, kiedy już nie chcemy dalej pozostać w związku małżeńskim. Wspólne ustalenia dotyczące jego rozpadu, a także, jeśli posiadamy dzieci – zgodność w kwestiach wychowawczych (m.in. związane z ich miejscem zamieszkania, wysokością alimentów, a także kontaktów z rodzicem, który nie przebywa z nimi na co dzień ), może przyczynić się do znacznego skrócenia rozprawy i często zakończeniu związku już na pierwszej. Czy w takiej sytuacji potrzebujemy pomocy adwokata?
Rozwód za porozumieniem stron czy potrzebny adwokat?
O ile z wieloma kwestiami – w tym z porozumieniem ze współmałżonkiem, jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, o tyle jest wiele innych, jakie warto jest powierzyć adwokatowi.
Problem może pojawić się już na etapie przygotowania pozwu o rozwód, gdzie należy właściwie uzasadnić przyczyny rozpadu małżeństwa, a także podać istotne informacje dotyczące m.in. sprawowania opieki nad dziećmi. Niemniej kłopotu może sprawić przygotowanie odpowiednich załączników, w tym wymaganych prawem odpisach pism. Wiele kwestii formalnych może wydać nam się niezrozumiałych lub problematycznych do opisania. Ponadto poza wymienionymi w kodeksie elementami należy zawrzeć te wynikające ze zwyczajów, które znają praktycy prawa.
Kolejny krok, to stawienie się na rozprawie przed sądem, gdzie należy prawidłowo sformułować swoje żądanie w przedmiocie sposobu rozwiązania małżeństwa, wysokości alimentów, zasad sprawowania opieki. Należy wziąć pod uwagę to, że wystąpienie przed sądem zawsze wiąże się ze stresem. Niektórzy radzą sobie z nim znakomicie, inni znacznie gorzej. W takiej sytuacji nieceniona jest pomoc adwokata, który udzieli potrzebnego wsparcia. Często rozwody za porozumieniem stron kończą się na jednej rozprawie, jednak nie jest to regułą. Jeśli nie wyrazimy woli pojawienia się na kolejnej, może to uczynić za nas nasz pełnomocnik.
Pomoc adwokata jest przydatna także po zapadnięciu wyroku (zobacz dlaczego na: https://kancelariasprawyrodzinne.pl/). Nie zawsze jest on dla nas satysfakcjonujący. Adwokat będzie mógł realnie ocenić czy orzeczenie, które zostało wydane przez sąd jest słuszne i czy warto jest się od niego odwołać. Jeśli tak, sporządzi apelację.
Materiał partnera zewnętrznego