Bardzo wielu ludzi uważa, że szczęście może pochodzić z udanego związku z drugim człowiekiem, w którym nie brakuje wzajemnej troski, zaufania i zrozumienia. Z pewnością jednak nie można określić w ten sposób wszystkich związków. Niektóre z nich bywają ograniczające, toksyczne i bolesne. Po czym więc rozpoznać zdrowy związek? Oto 5 podstawowych sygnałów, które świadczą o tym, że Twoja relacja jest zdrowa i pozwala rozwijać się Wam obojgu.
Możecie porozmawiać o wszystkim
Dlaczego tak często wcale nie zaczyna się rozmów na tematy trudne z bliską sobie osobą? Zwykle z obawy przed reakcją taką jak nagły wybuch złości, brak chęci do kontynuowania rozmowy, czy nawet unikanie kontaktu przez resztę dnia. Warto jednak pamiętać, że takie zachowania świadczą o braku dojrzałości. Innym powodem, dla którego nie rozpoczyna się pewnych rozmów, może być wstyd i podobne jemu uczucia. Większość z nich jest jednak wywoływana przez reakcje partnera. Jeśli jest on otwarty na wszystkie, nawet trudne tematy, nie wywoła zażenowania, wstydu, a już na pewno strachu u swojej drugiej połówki.
O czym warto rozmawiać? Między innymi o nieporozumieniach i ich źródłach, zachowaniach, które mogły urazić drugą stronę, czy wszystkim tym, co nieomówione, może urosnąć do rangi dużego problemu. Nie bez znaczenia jest także otwartość na tematy intymne. Omów śmiało to, czego chcesz spróbować i kup strap on online lub inne wybrane wspólnie akcesoria.
Szanujecie swoje zdanie
Szacunek do wzajemnych opinii widać szczególnie wtedy, kiedy są one różne. Odmienne zdania można omówić, wyjaśnić, czy chcieć zrozumieć, jednak zawsze należy je uszanować. Usilne próby zmiany zdania drugiej osoby, uporczywe przekonywanie do własnych racji, czy podważanie opinii na przykład argumentem braku wiedzy nie powinno mieć miejsca.
Częste jest także przekonanie jednej ze stron, że niezależnie od słów partnera, ona sama lepiej wie, co powinno się zrobić w danej sytuacji. To jasny brak zainteresowania opinią partnera, co może zostać odebrane przez niego jak brak szacunku.
Troszczycie się o siebie
Jak może wyglądać wzajemna troska? Może to być na przykład przygotowywanie drugiej osobie ciepłego śniadania, kiedy w pośpiechu szykuje się do pracy, albo odśnieżenie wyjazdu z garażu, żeby nie spóźniła się przez zasypane śniegiem podwórko. Troską może być także wybieranie podczas zakupów ulubionych produktów partnera czy partnerki, albo nawet pamiętanie o urodzinach rodziców bliskiej osoby, podczas gdy ona sama nie potrafi zapamiętać praktycznie żadnych dat.
Wspólnie podejmujecie decyzje
W zdrowym związku nie może być tak, że to jedna osoba podejmuje decyzje, a druga się do nich dostosowuje. Obie osoby powinny mieć tyle samo do powiedzenia, a decyzje najlepiej podejmować wspólnie, zwłaszcza jeśli dotyczą one obojga. Mowa nie tylko o dużych planach takich jak na przykład wyprowadzka do innego miasta. Liczą się także znacznie mniejsze podejmowane na co dzień decyzje dotyczące na przykład odwiedzin rodziny, planu na weekend, czy planowania finansów. Żadne decyzje nie powinny być podejmowane za plecami drugiej osoby, a szczególnie wtedy, kiedy jej partner bądź partnerka robi to, wiedząc, że nie wyraziłaby na to zgody.
Potraficie spędzać czas oddzielnie
Nawet najlepiej dobrane pary nie powinny spędzać ze sobą całego swojego czasu. Przebywanie z tą samą osobą przez całą dobę może być męczące, a każdy człowiek potrzebuje także innych relacji, w tym rodzinnych czy przyjacielskich. Wymaganie od drugiej osoby, żeby cały swój czas poświęcała wyłącznie partnerowi, bywa pokierowane chęcią jego nadmiernej kontroli i zazdrością, co nie powinno mieć miejsca w zdrowej relacji.
Nawet jeśli razem ma się całą masę ciekawych zajęć, czasem dobrze jest za sobą zatęsknić. Dla równowagi psychicznej każdy potrzebuje spędzić trochę czasu z przyjaciółmi i rodziną, w samotności oddać się swoim pasjom, albo po prostu odpocząć. Związek nie powinien być w tej kwestii utrudnieniem, w przeciwnym razie może być odbierany jako ograniczenie.
Materiał partnera