Zanim zaciągniesz kredyt, czyli co musisz wiedzieć o kredycie gotówkowym

0
1911
Pieniądze
Stopy procentowe i inne opłaty mogą mieć duży wpływ na to, ile płacisz przez cały okres trwania kredytu, i często różnią się one znacznie w zależności od pożyczkodawcy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Z każdym rokiem wzrasta liczba Polaków korzystających z kredytów gotówkowych: czy to w celu konsolidacji zadłużenia, zapłaty za nieoczekiwane wydatki, czy remont mieszkania. Dlaczego kredyty gotówkowe są atrakcyjne dla tak wielu? Przede wszystkim oferują niskie oprocentowanie dla konsumentów o dobrej historii kredytowej, a do tego często umożliwiają pożyczenie mniejszych kwot niż innego rodzaju kredyty. Mimo wielu niewątpliwych zalet, nie są to jednak doskonałe narzędzia dla wszystkich. Dlatego, jeśli myślisz o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, przed podjęciem decyzji musisz wiedzieć, czym on jest i jak działa.

Jak to działa

Kredyt gotówkowy jest rodzajem pożyczki ratalnej. Oznacza to, że pożyczasz określoną kwotę pieniędzy i spłacasz ją wraz z odsetkami w miesięcznych ratach przez cały okres kredytowania, który zwykle wynosi od 12 do 84 miesięcy. Po pełnym spłaceniu kredytu twoje konto zostanie zamknięte. Jeśli potrzebujesz więcej pieniędzy, musisz złożyć wniosek o nową pożyczkę. Kwoty pożyczki różnią się w zależności od pożyczkodawcy, ale zazwyczaj wynoszą od 1000 zł do nawet 250 000 zł. Kwota, do jakiej się kwalifikujesz, zależy od twojej zdolności kredytowej.

Rodzaje kredytów gotówkowych

Istnieją dwa rodzaje kredytów gotówkowych – zabezpieczone i niezabezpieczone. Pożyczki niezabezpieczone to takie, które nie wymagają zabezpieczenia w postaci np. twojego samochodu lub innej cennej własności. W przypadku kredytu niezabezpieczonego pożyczkodawca decyduje, czy kwalifikujesz się do kredytu na podstawie twojej historii kredytowej. Jeśli nie zakwalifikujesz się do niezabezpieczonej pożyczki lub będziesz chciał obniżyć oprocentowanie kredytu, niektórzy kredytodawcy oferują również kredyt zabezpieczony, czyli taki, przy którym pożyczkodawca ma prawo do odebrania twojego aktywa jako płatności za pożyczkę, jeśli będziesz miał problemy z jej spłaceniem.

Stopy procentowe i inne opłaty

Stopy procentowe i inne opłaty mogą mieć duży wpływ na to, ile płacisz przez cały okres trwania kredytu, i często różnią się one znacznie w zależności od pożyczkodawcy. Stopy procentowe zazwyczaj wahają się w przedziale od około 5 procent do 36 procent i, generalnie, im większy kredyt, tym niższe oprocentowanie, a im dłuższy okres kredytowania, tym więcej odsetek do zapłacenia. Warto jest się także zorientować, czy i jakie kary są przewidziane za wcześniejszą spłatę kredytu: niektórzy kredytodawcy przewidują takie kary, ponieważ wcześniejsza spłata oznacza, że ​​pożyczkodawcy tracą część odsetek, które inaczej by zarobili.


Materiał partnera zewnętrznego