Pożyczka na bieżące wydatki – czy warto ją brać?

0
865
Osoba, która zdecyduje się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego, powinna znaleźć ofertę, która odpowiada jej potrzebom | fot.: pixabay.com

Panuje – skądinąd zresztą słuszne – przekonanie, że pożyczkami nie powinno finansować się bieżących wydatków, takich jak np. opłacenie czynszu czy zakup artykułów żywnościowych. „Bieżące wydatki” to zresztą bardzo pojemne pojęcie; równie dobrze można zaliczyć do nich np. zakup wyprawki do szkoły. Czy zaciąganie zobowiązań finansowych w takich wypadkach jest dobrym pomysłem?

Zastanów się, jaka jest Twoja sytuacja

Potencjalny pożyczkobiorca powinien zadać sobie najpierw kilka pytań. Kiedy będzie mógł spłacić pożyczkę? Jaka jest przyczyna braku odpowiednich środków finansowych na dany moment? Czy zdarzyło się coś nieprzewidywalnego? Warto wziąć pod uwagę różne czynniki. Na przykład jeśli sytuacja jest przejściowa, bo wydarzyło się coś, czego nie można było przewidzieć (opóźniony przelew od pracodawcy, konieczność opłacenia większych rachunków itd.), to pożyczka – nawet na bieżące wydatki jest jak najbardziej usprawiedliwiona. Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się wtedy, gdy pożyczka ma być sposobem na wyjście ze złej sytuacji finansowej. Jeśli zła kondycja finansowa gospodarstwa domowego utrzymuje się przez dłuższy czas, to zaciąganie kolejnego zobowiązania tylko pogorszy sytuację, a pożyczkobiorca może wpaść w pętlę zadłużenia. To na tym polega zasadnicza różnica – można brać pożyczkę na bieżące wydatki, ale trzeba robić to z głową.

Pożyczka online: co trzeba zrobić?

Osoba, która zdecyduje się na zaciągnięcie zobowiązania finansowego, powinna znaleźć ofertę, która odpowiada jej potrzebom. Kolejnym krokiem jest zazwyczaj wypełnienie formularza z danymi osobowymi, często wymagany jest również przelew weryfikacyjny na symboliczną kwotę. Następnie Klient oczekuje na decyzję. Na przykład w serwisie wonga.pl decyzja najczęściej zostaje przekazana wnioskodawcy jeszcze tego samego dnia. Jeśli jest pozytywna, firma od razu przelewa także pieniądze na konto Klienta. Każdy, kto jest zainteresowany pożyczką w wonga.pl może łatwo sprawdzić jej całkowity koszt – wystarczy, że za pomocą suwaków na stronie głównej wybierze preferowaną kwotę i okres spłaty; pod spodem wyświetli się suma, jaką łącznie będzie musiał oddać Klient. O tym jak dokładnie działa pożyczka w wonga.pl można przeczytać na stronie https://www.wonga.pl/jak-dziala.


Artykuł sponsorowany