Zajęcia sportowe dla najmłodszych – 5 propozycji

0
809
dziecko na basenie
Zajęcia na basenie są bardzo pozytywną aktywnością dla dzieci. Ta dyscyplina jak żadna inna świetnie dba o postawę człowieka | fot.: stock.adobe.com

Dzieci od najmłodszych lat powinny mieć kontakt z aktywnością fizyczną. W okresie dorastania sport pomaga w kształtowaniu sylwetki i uczy samodzielności oraz odpowiedzialności. Zaszczepienie w dzieciach miłości do sportu może przynieść pozytywne skutki w ich późniejszym życiu – być może dziecko ukrywa w sobie talent do jakiejś dyscypliny i kiedy dorośnie stanie się profesjonalnym sportowcem, osiągającym sukcesy. Większość najwybitniejszych sportowców zaczynała swoją przygodę ze sportem w wieku dziecięcym. W artykule opisane zostanie 5 przykładów zajęć sportowych dla najmłodszych, które mogą być uprawiane już w wieku przedszkolnym.

Pływanie

Zajęcia na basenie są bardzo pozytywną aktywnością dla dzieci. Ta dyscyplina jak żadna inna świetnie dba o postawę człowieka. Pływanie jest też niezwykle istotne w momencie, gdy dziecko ma problemy z kręgosłupem (np. skoliozę), a ponadto jest dyscypliną, w której jest stosunkowo mało kontuzji. Dzieje się to dlatego, że ruszamy się w wodzie i nie obciążamy stawów. Podczas pływania rozciągają się mięśnie, a to wpływa na motorykę dziecka, które staje się sprawniejsze. Pływając, stymulujemy także nasze płuca, a należy pamiętać, że ich rozwój jest najintensywniejszy w trakcie dorastania. 

Jazda na łyżwach

Naukę jazdy na łyżwach najlepiej rozpocząć w jak najmłodszym wieku – już czterolatki są w stanie złapać równowagę na lodzie. Ważne jest, aby wybrać odpowiedniego instruktora oraz kupić/wypożyczyć wygodne łyżwy, te dobrze dobrane nie powinny uwierać. Istotnym elementem, w który trzeba się zapatrzeć to kask, gdyż ziecko ucząc się jeździć, może upadać, a jego bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jazda na łyżwach jest dobrą aktywnością dla dzieci, ponieważ podczas zajęć nie ma nudy. Najmłodsi po opanowaniu podstaw mogą na każdych zajęciach uczyć się nowych trików, piruetów. Łyżwiarstwo poprawia także koordynację ruchową oraz równowagę. 

Sporty walki 

dzieci sporty walki
Sporty walki uczą charakteru oraz szacunku do drugiej osoby | fot.: stock.adobe.com

Sporty walki uczą charakteru oraz szacunku do drugiej osoby, a te dwa elementy są bardzo istotne w czasie dorastania. Ukształtowanie ich w dzieciństwie przyniesie pozytywne skutki w przyszłości, Do wyboru mamy wiele dyscyplin w ramach sztuk walk, ale najbardziej odpowiednie dla najmłodszych są judo oraz karate. Ta pierwsza to sztuka chwytania, która rozwija siłę, koordynację ruchową. Druga dziedzina to sztuka uderzania – uczy wytrzymałości oraz gibkości. Ważnym aspektem jest także to, że na takich zajęciach dzieci uczą się technik samoobrony przydatnych w codziennym życiu. 

Taniec

Bardzo często dzieci same podczas zabawy podskakują czy pląsają. Ruszanie się w rytm muzyki jest zwykle bardzo łatwe dla najmłodszych, więc dlaczego tego nie wykorzystać – można zapisać dziecko na zajęcia taneczne i sprawdzić, czy ma do tego talent. Taniec jest atrakcyjny dla dzieci, gdyż nie ma praktycznie żadnych ograniczeń – układów i figur jest niezliczona ilość. Tańcząc, jednocześnie rozwijamy się psychicznie i fizycznie – dzieci same mogą wymyślać swoje kroki, a dodatkowo wpływa to pozytywnie na ich kręgosłup. Zajęcia tego typu z jednej strony kształtują wyobraźnię, a z drugiej uczą dyscypliny (dziecko musi słuchać poleceń instruktora). Dziecko tańczące w zespole może także zaprezentować się przed publicznością. Występy są momentem na pokazanie swoich umiejętności, co jest bardzo ważne, gdyż oklaski stanowią świetną motywacją do dalszych ćwiczeń. Ostatnią, ale nie mniej ważną zaletą jest to, że taniec trenuje się w grupach – dziecko rozwija wtedy kompetencje społeczne i może nawiązywać przyjaźnie. 

Piłka nożna

Ostatnia propozycja jest chyba najpopularniejsza wśród najmłodszych i ich rodziców. Podobnie jak pozostałe sporty uczy dyscypliny, wytrzymałości czy motoryki, ale również rozwija inne aspekty. Na przykład umiejętność działania w grupie – sporty zespołowe, jak sama nazwa wskazuje, uprawia się w zespołach. Dzieci uprawiające piłkę nożną uczą się współdziałać z innymi. Zauważają, że czasami tylko w grupie jesteśmy w stanie osiągnąć jakiś cel. Podczas treningów piłkarskich angażowane są różne partie ciała, a to wpływa na lepszą kondycję i siłę. Regularne zajęcia sportowe są inwestycją, która przyniesie pozytywne skutki w dorosłym życiu.

Podsumowanie

Sport jest aktywnością, która powinna być obecna w życiu każdego człowieka. Wystarczy jedynie dopasować konkretną aktywność do wieku, kondycji czy predyspozycji ruchowych. Niezależnie jaką dyscyplinę wybierzemy, to osiągniemy pozytywne skutki, wśród których możemy wymienić: odstresowanie, poprawę sylwetki, zwiększenie wytrzymałości czy przypływ ogromnych pokładów energii. Ważne, aby aktywność fizyczna była regularna – tylko taka daje najlepsze efekty. Dzieci, które będą zmotywowane, dużo chętniej przystąpią do zajęć sportowych. Bodźcem pobudzającym może być nagradzanie postępów dziecka przez rodziców (np. prezent za odbyty miesiąc treningów) czy wdrożenie się przez mamę lub tatę w tajniki dyscypliny uprawianej przez dziecko. Nic tak nie motywuje, jak to, że mamy obok siebie osobę, która podziela nasze hobby. Benefity z takiego działania przyjdą szybciej, niż nam się wydaje.

WWI