Najczęstsze choroby zakaźne wieku dziecięcego to: różyczka, ospa wietrzna oraz odra. Schorzenia objawiają się charakterystyczną wysypką, która pojawia się na ciele malucha i stopniowo sama zanika. Dzieci często chorują również na szkarlatynę, w wyniku której język nabiera intensywnego malinowego koloru. Świnka u dzieci pojawia się najczęściej między 5. a 15. rokiem życia i powoduje nagłe obrzmienie ślinianek.
Różyczka u dzieci
Różyczka u dzieci, w większości przypadków, przebiega łagodnie i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Charakterystycznym objawem choroby jest wysypka, która początkowo występuje jedynie za uszami, a potem przemieszcza się na pozostałe partie ciała, jak tułów i kończyny. U dziecka może pojawić się również gorączka oraz zapalenie gardła. Objawem różyczki są także powiększone węzły chłonne, które nie są bolesne, choć mogą utrzymywać się dłużej niż wysypka. Chorobę leczy się objawowo, podając maluchowi leki na obniżenie gorączki.
Ospa u dziecka
Ospa wietrzna to typowa choroba zakaźna wieku dziecięcego. Wywołuje ją wirus ospy, którym można się łatwo zarazić drogą kropelkową. Podobnie jak w przypadku różyczki, schorzenie objawia się charakterystyczną wysypką. Na ciele dziecka pojawiają się różowe plamy, które zamieniają się w grudki wypełnione płynem surowiczym. Wysypka początkowo pojawia się na tułowiu, a następnie przechodzi na ramiona, policzki, uda a czasem okolice oczu. Najczęstsze powikłania ospy wietrznej to np.: infekcje bakteryjne skóry, układu oddechowego oraz moczowego, osłabienie odporności na długie tygodnie, a czasem zapalenie płuc oraz blizny po uporczywych krostach.
Szkarlatyna u dzieci
Szkarlatyna u dzieci, inaczej płonica, to choroba zakaźna, którą wywołują bakterie paciorkowca. Charakterystycznym objawem schorzenia jest malinowy język oraz drobna wysypka, przypominająca ukłucia szpilką. W pierwszej fazie choroby dziecko gorączkuje, ma zaczerwienione migdałki, skarży się na ból gardła a na jego języku pojawia się biały nalot. Leczenie szkarlatyny polega na podaniu antybiotyku, aby zminimalizować ryzyko groźnych powikłań, takich jak: zapalenie mięśnia sercowego czy ucha środkowego, ropne wykwity na skórze czy gorączka reumatoidalna.
Świnka u dzieci
Do najbardziej pospolitych chorób zakaźnych wieku dziecięcego należy również nagminne zapalenie przyusznic, czyli świnka. Wirusem z rodziny paramyksowirusów można zarazić się nie tylko drogą kropelkową, ale również przez dotykanie tych samych przedmiotów, np. sztućców, ręczników, naczyń. W początkowej fazie choroby dziecko staje się markotne, ma mniej energii, podwyższoną temperaturę oraz może skarżyć się na bóle głowy. Świnka u dzieci powoduje obrzmienie i bolesność ślinianek, dlatego aby przynieść ulgę maluchowi okrywa się obolałe miejsca ciepłym szalikiem bądź smaruje maścią rozgrzewającą. Leczenie świnki najczęściej polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych.
Odra – choroba zakaźna wieku dziecięcego
Odra atakuje głównie niemowlęta w pierwszym roku życia lub dzieci około 15 lat. Objawem choroby zakaźnej jest charakterystyczna wysypka gruboplamista, która w późniejszej fazie schorzenia przeradza się w czerwone grudki na ciele. Odra u dzieci objawia się również: kaszlem, katarem, bólem gardła oraz intensywnym zaczerwienieniem oczu i towarzyszącym mu światłowstrętem. Chorobę leczy się objawowo, podając leki na kaszel, przeciwwirusowe i przeciwgorączkowe. Dziecko należy również umieścić w zaciemnionym pokoju, aby dodatkowo nie podrażniać wrażliwych na światło oczu.