Dla niemowlaka kąpiel jest zawsze wielkim przeżyciem. To nie tylko czas dbałości o higienę maluszka i jego delikatną skórę, lecz także czas zabawy. Z nieświadomego noworodka maluch staje się ciekawym świata niemowlakiem, który odczuwa wielką przyjemność z zabaw w wodzie. Dowiedz się, jak sprawić, by maluch dobrze czuł się w kąpieli, a także jak odpowiednio zadbać o jego wrażliwą skórę.
Jak często kąpać niemowlę?
Kąpiel to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Pozwala usunąć zanieczyszczenia i nawilżyć delikatną skórę niemowlaka. Poza tym relaksuje dziecko, przygotowując je do snu, a także buduje więź z rodzicami. To również czas radości i zabawy.
Dopóki dziecko nie zacznie raczkować i brudzić się w czasie zabaw czy prób samodzielnego jedzenia, dopóty codzienna kąpiel nie będzie konieczna. Obecnie zalecenia mówią, że wystarczy kąpać niemowlaka 2-3 razy w tygodniu. Optymalny czas trwania kąpieli to zaś 5-10 minut.
Trzeba pamiętać, że częste kąpiele w samej wodzie powodują wysuszanie skóry niemowlaka. W pierwszych miesiącach życia jest ona cienka, wrażliwa, podatna na podrażnienia i nie ma w pełni rozwiniętej bariery ochronnej. Aby nawilżyć skórę maluszka, należy stosować odpowiednie kosmetyki dla dzieci.
Z czasem zarówno częstotliwość, jak i długość kąpieli może się wydłużać. Skóra dziecka stopniowo dojrzewa, a sprzyja temu również właściwa pielęgnacja w trakcie i po myciu. Poza tym maluchy czerpią wiele radości z pobytu w wodzie oraz kontaktu z rodzicem. Kąpiel to nie tylko higiena i pielęgnacja, lecz także czas na zabawę i budowanie relacji z opiekunami.
Codzienna higiena niemowlaka
Codzienne kąpiele nie są konieczne, ale brak kąpieli nie może oznaczać zaniedbywania czynności higienicznych. W ciągu dnia maluszki pocą się, ulewa im się i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Codziennie więc należy przemywać twarz dziecka, miejsca za uszami, rączki, stópki, okolicę pośladkową oraz tzw. miejsca zgięciowe, czyli wszelkie fałdki – pachy, pachwiny, obszary pod bródką. Pozwoli to uniknąć podrażnień i innych poważnych dolegliwości skórnych.
Rączki niemowlaka pod szczególną ochroną
Dłonie dziecka potrzebują szczególnej uwagi podczas codziennej higieny i pielęgnacji na każdym etapie rozwoju maluszka. W pierwszych miesiącach życia niemowlęta zaciskają piąstki, ponieważ jest to wynikiem naturalnego odruchu chwytnego. W związku z tym ich rączki się pocą. W pierwszym półroczu życia niektóre niemowlaki zaczynają też raczkować, a przez to ich dłonie mają kontakt z różnymi zanieczyszczeniami i patogenami.
Trzeba mieć świadomość, że jedną z dróg poznawania świata przez maluszki jest wkładanie rączek do buzi. To zupełnie normalny etap rozwoju, który przynosi wiele korzyści. Wiąże się to jednak z zagrożeniami. Do jamy ustnej, a potem do układu pokarmowego mogą trafiać chorobotwórcze patogeny. Na brudnych rączkach często znajdują się rotawirusy, gronkowce, norowirusy i wiele innych groźnych dla zdrowia dziecka drobnoustrojów. Prawidłowa higiena jest zatem kluczowa, aby zminimalizować ryzyko chorób.
Częste mycie rączek maluszka jest bardzo ważne na każdym etapie jego rozwoju. Szczególną uwagę na czystość dłoni należy zwrócić w czasie rozszerzania diety dziecka i samodzielnych prób jedzenia posiłków. Najlepiej myć rączki niemowlaka pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu, zwracając uwagę na przestrzenie między paluszkami. W sytuacji, gdy nie ma takiej możliwości, doskonale sprawdzą się chusteczki nawilżane.
Komfortowa kąpiel niemowlaka
Kąpiel dla niemowlaka powinna być przyjemnością. Dlatego ważne są odpowiednie przygotowania i zapewnienie dziecku komfortowych warunków. Maluszka najlepiej kąpać wieczorem, aby stało się to rytuałem ułatwiającym zasypianie. Po myciu warto wykonać też delikatny masaż oliwką, który wyciszy i uspokoi dziecko. Ciepła woda również ma działanie odprężające i wywołuje senność.
Dziecka nie należy kąpać tuż przed jedzeniem lub zaraz po nim. Głodny maluszek nie będzie chętny do współpracy, natomiast gdy ma pełny brzuszek, może mu się ulewać. Podczas kąpieli ważna jest odpowiednia temperatura wody i otoczenia. W pomieszczeniu powinno być 21-24°C. Właściwa temperatura wody to 36-37°C, co odpowiada temperaturze ciała.
Przed kąpielą należy przygotować odpowiednie akcesoria:
- wanienkę,
- płyn do kąpieli dla dzieci lub żel do mycia ciała,
- szampon dla niemowlaka,
- gaziki do przemywania oczu,
- ręcznik, najlepiej z kapturem,
- czystą pieluszkę,
- krem na odparzenia,
- balsam lub oliwkę do pielęgnacji niemowląt,
- czyste ubranka,
- w przypadku starszych dzieci przydadzą się także zabawki do kąpieli.
Bardzo ważne jest, aby przeznaczyć na kąpiel odpowiedni czas i wszystkie czynności wykonywać spokojnie. Pod żadnym pozorem nie można pozostawiać niemowlęcia samego w wanience.
Jak kąpać niemowlę?
Po rozebraniu dziecka należy stopniowo wkładać je do wody, najlepiej spokojnie do niego mówiąc. Ważne jest, aby pewnie trzymać maluszka na wypadek, gdyby się przestraszył. Główkę dziecka należy oprzeć na zgięciu swojego łokcia, a dłoń wsunąć pod plecki. Drugą ręką można myć i polewać dziecko wodą.
Mycie należy rozpocząć od najczystszych części ciała. Na początku można umyć główkę, następnie szyję, ramiona, brzuszek, plecy, rączki, nogi i pośladki oraz miejsca intymne. Szczególną uwagę należy zwrócić na wszelkie fałdki i zagięcia, w których gromadzi się brud.
Mycie okolic intymnych różni się w zależności od płci dziecka. U dziewczynek należy dokładnie umyć wargi sromowe, rozchylając je. Krocze należy przemywać w kierunku odbytu. U chłopców należy delikatnie umyć prącie, rozszerzając napletek i uwidaczniając ujście cewki moczowej. Ważne, aby nie odciągać napletka, gdyż może to spowodować uszkodzenie (przez pierwszy rok życia nie jest oddzielony od żołędzi członka). Należy również dokładnie oczyścić okolicę worka mosznowego i wszystkie fałdki.
Po kąpieli należy owinąć dziecko w ręcznik. Niewskazane jest mocne pocieranie skóry, ponieważ może to spowodować uszkodzenie naskórka. Najlepiej delikatnie przykładać ręcznik, aby osuszyć maluszka.
Mycie głowy niemowlaka – jak uprzyjemnić ten nielubiany element kąpieli?
Skóra głowy maluszka wymaga szczególnej pielęgnacji, ponieważ jest jeszcze niedojrzała. Niestety maluchy, choć lubią się kąpać, mycia głowy wolą jednak unikać. Noworodki i niemowlęta w pierwszych miesiącach życia są kąpane w pozycji leżącej, przez co mycie włosków jest łatwiejsze. Siedzące niemowlaki raczej nie przepadają za tą czynnością i trudno je nakłonić, aby położyły się w wanience. Mycie głowy u starszych dzieci jest dość trudne i warto ułatwić sobie to zadanie na wszelkie możliwe sposoby.
Przede wszystkim ważny jest wybór odpowiedniego szamponu, który powinien mieć przyjemny zapach i nie szczypać w oczy. Jest to istotne w przypadku mycia i płukania włosów na siedząco. Przydatne są też specjalne akcesoria, które minimalizują dostanie się wody do oczu – dzbanki i konewki do spłukiwania czy osłonki na główkę. Można również zaproponować zabawy skłaniające niemowlaka do odchylenia głowy lub odwracające jego uwagę.
Szampon pielęgnacyjny HiPP Babysanft myje i pielęgnuje delikatne włosy dziecka. Sprawdź>>
Pielęgnacja niemowląt po kąpieli
Po kąpieli przychodzi czas na dalsze czynności pielęgnacyjne niemowlaka. Należy wówczas umyć buzię, oczy i uszy dziecka. W pierwszych tygodniach najlepiej robić to po wykąpaniu (lub przed), ponieważ dziecko może reagować płaczem na kontakt twarzy z wodą.
Wacikiem zwilżonym ciepłą wodą należy delikatnie przemyć oczka maluszka, rozpoczynając od zewnętrznego kącika w kierunku nosa. Wilgotną myjką lub pieluszką należy także umyć buzię niemowlaka oraz uszy. Małżowiny czyści się wyłącznie z zewnętrz. Trzeba także pamiętać o miejscach za uszami, gdzie gromadzi się brud i pojawiają się odparzenia.
Bardzo ważne jest nawilżanie i natłuszczanie całego ciała noworodka. Odpowiednie kosmetyki poprawiają funkcjonowanie bariery ochronnej skóry dziecka. Powinny być łagodne i przetestowane dermatologicznie.
Podczas pielęgnacji po kąpieli należy także zadbać o miejsca narażone na odparzenia. Można zapobiegawczo stosować krem do pupy dla niemowlaka, który wspomaga regenerację bariery ochronnej skóry. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek oznak podrażnienia w okolicy pieluszkowej, krem na odparzenia jest koniecznością, aby nie dopuścić do poważnych problemów.
Kosmetyki dla niemowląt – jakie wybrać do mycia i kąpieli niemowlaka?
Skóra noworodka jest delikatna, podatna na podrażnienia, wysuszenie i ryzyko pojawienia się atopii oraz alergii. Cechuje się intensywnym wchłanianiem wszelkich substancji ze środowiska zewnętrznego, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy stosować kosmetyki do mycia i kąpieli, które są tworzone z myślą o dzieciach od 1. dnia życia, ponieważ niewłaściwe preparaty mogą naruszyć warstwę lipidową skóry noworodka.
Kosmetyki dla niemowląt powinny być hipoalergiczne i przetestowane dermatologicznie. W ich składzie nie mogą znajdować się substancje drażniące, takie jak: parafina, alkohol, parabeny czy silikony. Dobrym składnikiem są emolienty o właściwościach natłuszczających, które korzystnie wpływają na stan skóry noworodka.
Przykładem naturalnego emolientu jest olejek migdałowy, który jest niezwykle bogaty w przyjazne dla skóry pojedynczo- i podwójnie nienasycone kwasy tłuszczowe. Doskonale pielęgnuje i chroni on skórę dziecka, nawet wrażliwą i suchą.
Wśród szerokiej gamy kosmetyków do mycia i kąpieli noworodków warto wybrać żel do mycia i płyn do kąpieli, które ułatwią mycie oraz nawilżą skórę maluszka. W przypadku kąpieli najmłodszych dzieci, które trzeba podtrzymywać jedną ręką, szczególnie sprawdzą się preparaty z pompką. Dzięki temu kosmetyk można łatwo aplikować. Dla starszych dzieci warto także dodatkowo kupić szampon do włosów.
Ciekawym rozwiązaniem są kosmetyki, których opakowania mają atrakcyjne kształty lub interesujące obrazki, np. zwierzątek. Aby zachęcić maluszki do kąpieli i mycia można im zaproponować preparaty w formie pianki, którą dzieci uwielbiają.
Jakie kosmetyki do pielęgnacji niemowląt po kąpieli?
Do pielęgnacji niemowląt po kąpieli także należy wybrać preparaty o dobrym składzie, które są przeznaczone do stosowania od 1. dnia życia. Ich zadaniem jest natłuszczanie i nawilżanie wrażliwej skóry.
Niezbędne są balsamy lub mleczka do ciała. Z kolei kremy pielęgnacyjne do twarzy i ciała doskonale chronią partie najbardziej narażone na wysuszenie, czyli buzię dziecka czy rączki. Warto także stosować krem na odparzenia (także profilaktycznie) czy oliwkę do pielęgnacji, która idealnie nadaje się do wykonywania masażu.
Przydatne są również krem na niepogodę czy też krem zawierający filtr UV. Skórę dziecka należy chronić zarówno przed wiatrem i mrozem, jak i przed promieniowaniem słonecznym. Pomocne w wielu sytuacjach są także chusteczki nawilżane, które służą do mycia pupy dziecka, ale także rączek czy buzi dziecka.
HiPP Babysanft w trosce o delikatną skórę maluszków
Pielęgnacja delikatnej skóry maluszków w trakcie kąpieli, po niej, jak i w czasie codziennej higieny wymaga stosowania sprawdzonych kosmetyków. Odpowiednie preparaty nie tylko nie wysuszają delikatnej skóry maluszków, lecz także utrzymują ją we właściwym stanie, sprawiając, że jest odpowiednio nawilżona i natłuszczona, przez co zyskuje doskonałą barierę ochronną.
W trosce o delikatną i skłonną do wysuszania oraz podrażnień skórę niemowląt HiPP stworzył linię kosmetyków Babysanft. W serii dostępne są produkty do mycia, kąpieli, pielęgnacji i higieny noworodków, niemowląt oraz małych dzieci. Kosmetyki HiPP mogą być nawet używane do pielęgnacji skóry skłonnej do atopii. Przeznaczone są dla noworodków już od 1. dnia życia.
Kosmetyki dla dzieci HiPP Babysanft wyróżniają się dobrym składem. Nie zawierają szkodliwych i alergizujących substancji, takich jak mydło, parafina, alkohol, silikony, olejki eteryczne, parabeny, emulgatory PEG czy substancje zapachowe uważane za alergizujące. Główną substancją zawartą w preparatach HiPP jest ekologiczny olejek migdałowy, który skutecznie chroni i pielęgnuje skórę dziecka oraz nie powoduje podrażnień.
Płyny i żele do kąpieli HiPP Babysanft łagodnie myją wrażliwą skórę niemowląt, zachowując jej naturalną warstwę ochronną i pozostawiając skórę miękką i delikatną. Natomiast balsamy i kremy mają doskonałe właściwości pielęgnujące. Dzięki temu skóra dziecka staje się odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Źródła:
- H. Murkoff, Pierwszy rok życia dziecka, Poznań 2019
- https://hipp.pl/fileadmin/Hipp/Broszury_HiPP_dla_Rodzicow/Witamy_na_swiecie_praktyczny_poradnik.pdf
- https://hipp.pl/pielegnacja/poradnik/delikatna-pielegnacja-hipp-z-olejkiem-migdalowym
- https://hipp.pl/pielegnacja/poradnik/wywiad-z-ekspertem/jak-czesto-powinnam-kapac-moje-dziecko
- https://hipp.pl/pielegnacja/poradnik/aby-kapiel-byla-przyjemnoscia
- http://spzoz.hajnowka.pl/oddzial-ginekologiczno-polozniczy-z-rooming-in/polozniczy/pielegnacja-noworodka/
- https://mamafizjoterapeuta.pl/2018/01/24/piastki-w-buzi/
Materiał partnera