Jakie są zalety porodu rodzinnego?

0
722
poród rodzinny
Poród rodzinny właściwie nie różni się niczym od standardowego porodu siłami natury | fot.: materiał partnera

Obecność partnera przy porodzie jest dla wielu kobiet bardzo ważna. Dzięki temu łatwiej jest im przejść przez cały proces narodzin dziecka, który często trwa nawet kilkanaście godzin. Wsparcie, które wówczas otrzymują, jest nieocenione. Przedstawiamy zalety porodu rodzinnego.

Co warto wiedzieć o porodzie rodzinnym?

Porody rodzinne w Polsce nie mają długiej historii. Są możliwe dopiero od 1994 roku. Wcześniej żadna osoba towarzysząca (w tym ojciec dziecka) nie miała wstępu na salę porodową. Nierzadko obowiązywał również zakaz odwiedzin. Takie ograniczenia mocno odbijały się na komforcie i poczuciu bezpieczeństwa kobiety.

Poród rodzinny właściwie nie różni się niczym od standardowego porodu siłami natury. Kobiecie poza personelem medycznym towarzyszy osoba bliska. Często odbywają się one na specjalnych salach, w których panuje intymna atmosfera. Warto podkreślić, że poród rodzinny jest całkowicie darmowy, jeżeli odbywa się w publicznej placówce. Jednak również szpitale prywatne zwykle nie pobierają dodatkowej opłaty za obecność osoby towarzyszącej.

Zalety porodu rodzinnego

Porody rodzinne mają wiele zalet. Przemawia za tym ich częstotliwość. Szacuje się, że na taką formę każdego roku decyduje się około 30% kobiet. W niektórych szpitalach porody rodzinne stanowią większość.

Poród rodzinny zwiększa poczucie bezpieczeństwa przyszłej mamy. Już sam pobyt w szpitalu zwiększa poziom stresu. Do tego dochodzą obawy o sam przebieg porodu i zdrowie dziecka. Sama świadomość, że nie jest się samemu w takich chwilach, zmniejsza ilość negatywnych emocji.

Przy porodzie rodzinnym można liczyć również na wsparcie bliskiej osoby. Chodzi przede wszystkim o pomoc z prozaicznych czynnościach: podaniu wody do picia, pomocy w zmianie pozycji lub zmianie ubrania. Niekiedy wystarczy sama obecność i trzymanie za rękę w najtrudniejszych momentach porodu.

Bliska osoba może pomóc także w łagodzeniu bólu związanego ze skurczami macicy. Jednym ze sposobów są wspólne ćwiczenia oddechowe. Dobrym pomysłem jest także wykonanie masażu ciężarnej lub wsparcie w wykonywaniu prostych ćwiczeń przy użyciu sprzętu rehabilitacyjnego (np. na gumowych piłkach).

Poród rodzinny może wpłynąć również na zacieśnienie więzi między partnerami. Dla wielu rodziców jest to magiczna chwila. Ojcowie doceniają fakt, że mogą towarzyszyć swojemu dziecku od pierwszych chwil życia.

Kto może towarzyszyć kobiecie przy porodzie rodzinnym?

Porody rodzinne powstały z myślą o tym, aby ojcowie mogli być obecni przy narodzinach swojego dziecka. Dlatego większość osób towarzyszących stanowią mężowie lub partnerzy ciężarnych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzącej towarzyszyła mama, siostra lub przyjaciółka. Wiele kobiet decyduje się na zaproszenie do porodu douli. Ma do tego pełne prawo.

Fundacja Rodzić po Ludzku podkreśla, że niedopuszczalne jest utrudnianie kobiecie odbycia porodu rodzinnego. Niezgodne z prawem jest także zabronienie wpuszczenia na salę porodową osoby, która nie jest ojcem dziecka. Osoba taka ma również prawo uczestniczyć w porodzie od początku do końca.

Materiał partnera