Poród to niezwykłe wydarzenie, które zapada w pamięci mamy na zawsze. Chociaż wiąże się ze sporym wysiłkiem i bólem, możliwość przytulenia dziecka zaraz po narodzinach jest bezcenna. Sprawdź, jak wyglądają pierwsze chwile po porodzie i dowiedz się, na czym polega kangurowanie dziecka.
Już dawno minęły czasy, kiedy kobieta nie widziała swojego dziecka zaraz po narodzinach. Obecnie wiele się w tym zakresie zmieniło – pierwszy kontakt odbywa się tuż po porodzie. Wszystko po to, aby zapewnić maluchowi bezpieczny start i jeszcze bardziej umocnić więź mamy z noworodkiem.
Kangurowanie – bezcenny kontakt „skóra do skóry”
Poród jest dla noworodka bardzo stresującym wydarzeniem, ponieważ opuszcza bezpieczne dla siebie środowisko, by funkcjonować jako odrębna istota. Całe otoczenie jest dla niego nowe, a jedynym „znajomym” jest mama. Dlatego kontakt „skóra do skóry” – znany również jako kangurowanie – odgrywa istotną rolę.
Z tego powodu noworodek przychodzący na świat jest przekazywany mamie – zarówno w przypadku porodu siłami natury, jak i po cesarskim cięciu.
Jak wygląda kangurowanie?
Kangurowanie dziecka trwa zasadniczo dwie godziny – badania pokazują, że mniej więcej tyle czasu potrzeba, aby noworodek uspokoił się i ustabilizował. W tym czasie nagi maluch wtulony jest w odsłonięte ciało mamy – tak, aby zapewnić jak najlepszy kontakt „skóra do skóry”.
W pierwszej godzinie po porodzie maluch jest w stanie samodzielnie sięgnąć po pierś i utrzymywać kontakt wzrokowy z mamą. Wsłuchuje się w kojące bicie serca, rozpoznaje głos.
Kangurowanie dziecka – dlaczego jest tak ważne?
Niejednokrotnie przeprowadzane badania naukowe pokazują, że kangurowanie dziecka jest wyjątkowym czasem. Poprzez możliwość bliskiego kontaktu z mamą, noworodek zyskuje poczucie bezpieczeństwa.
To jednak nie wszystko, ponieważ kangurowanie:
- reguluje temperaturę ciała malucha,
- pomaga w wyrównaniu oddechu i tętna,
- wpływa korzystnie na psychikę noworodka,
- zwiększa wydzielanie endorfin, które działają uspokajająco i przeciwbólowo.
Warto mieć świadomość, że kangurowanie dziecka niesie korzyści nie tylko dla samego noworodka, ale również dla mamy. Jego zaletą jest:
- zmniejszanie ryzyka wystąpienia depresji poporodowej,
- pomoc w szybszym powrocie do formy,
- zapewnienie lepszej laktacji.
Warto mieć świadomość, że kangurowanie niemowlaka wcale nie musi ograniczać się wyłącznie do mamy. Kontakt skóra do skóry może mieć także tata, co pozwoli na stworzenie głębokiej więzi między nim a noworodkiem.
Materiał partnera zewnętrznego