Pierwsza szczoteczka do zębów dla dzieci powinna być dopasowana do jego wieku. Jej główka musi być mała, by mogła zmieścić się w buzi i nie podrażniać jej a włosie bardzo delikatne i miękkie.
Niemowlakowi możesz kupić szczoteczkę silikonową Mombella, którą nałożysz na palec. Świetnie sprawdzi się do mycia dziąseł i pierwszych ząbków. Na początku nie musisz używać pasty, wystarczy zwilżyć szczoteczkę wodą. Wprowadź mycie ząbków do codziennej rutyny pielęgnacyjnej od pierwszych dni życia twojego maluszka.
Kiedy dziecko nieco podrośnie, możesz zmienić szczoteczkę na elektryczną. Elektryczne szczoteczki do zębów dla dzieci przeznaczone są dla maluchów od urodzenia. Jeśli szczoteczka silikonowa będzie dla ciebie niewygodna, od razu możesz kupić elektryczną. Szczoteczka Brush-Baby ma bardzo miękkie włosie i delikatnie wibruje, więc nie musisz się obawiać podrażnień policzka, czy dziąseł.
Soniczna szczoteczka do zębów dla dzieci bblüv dostępna jest także w wersji niemowlęcej. Gdy dziecko podrośnie, wystarczy wymienić stosowane końcówki na te przeznaczone dla starszych dzieci.
Szczoteczki elektryczne mają tę przewagę nad manualnymi, że znacznie szybciej poradzą sobie z wyczyszczeniem zębów. Dzieci są bardzo niecierpliwe i trudno namówić je do szczotkowania przez kilka minut, więc skorzystaj ze szczoteczek, które ułatwią wam dbanie o małe ząbki.
Od kiedy dziecko powinno myć zęby?
Należy dbać o higienę jamy ustnej dziecka już od narodzin. Nawet jeśli nie ma jeszcze ząbków (pierwsze pojawiają się około 6 miesiąca życia), trzeba przemywać dziąsła. Na nich również mogą zalegać resztki pokarmów, zwłaszcza kiedy zaczniesz rozszerzać dietę dziecka.
Dziecko, u którego od wieku niemowlęcego czyści się buzię, nie będzie się nadto buntować przeciwko temu, gdy stanie się bardziej samodzielne. Potraktuje to jak nawyk, codzienną czynność, która po prostu się odbywa.
Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?
Malutkie dzieci uwielbiają naśladować dorosłych – zakładać ich buty, pić z kubka albo siedzieć przy stole, a nie we własnym foteliku. Jeśli taki berbeć dostanie na własność elektryczną szczoteczkę, która będzie zachowywać się tak jak szczoteczki rodziców, będzie szczęśliwy. W końcu ktoś zaczyna traktować go poważnie i kupił mu „dorosłą” szczoteczkę! To świetna zachęta do tego, by dziecko chciało myć zęby.
Poza tym ważne jest, by opiekunowie myli zęby wspólnie z dzieckiem. Maluch musi widzieć, że mama i tata też to robią. Inaczej sam uzna mycie zębów za bezcelowe. Nie strasz dziecka, że zęby będą się psuły, bo zacznie bać się dentysty. Lepiej pokaż mu, że ty też myjesz zęby i dzięki temu są zdrowe i pomagają w jedzeniu ulubionych potraw.
Czy dziecko może myć zęby samodzielnie?
Stomatolodzy mówią, że póki dziecko nie nauczy się pisać długopisem, jego umiejętności manualne są zbyt małe, by samodzielnie wyszczotkować prawidłowo zęby. Zachęcają oczywiście do tego, by dziecko myło ząbki samo, ale rodzic powinien później dziecku w tym pomóc i dokończyć szczotkowanie.
Szkliwo na mlecznych zębach jest słabsze, dlatego łatwiej mogą się psuć. Dzieci powinny odwiedzać dentystę co 4 – 5 miesięcy i wykonywać przegląd ząbków. To, wraz z odpowiednią higieną i dietą może uchronić je przed próchnicą.
Odpowiednie nawyki prozdrowotne budowane od najmłodszych lat zaprocentują w dorosłym życiu. Wybierz dla dziecka szczoteczkę, która ułatwi wam dbanie o zęby i higienę jamy ustnej.
Materiał partnera