Jak urządzić kącik dla niemowlęcia w sypialni rodziców?

0
580
kącik dla niemowlęcia
Kącik dziecięcy w sypialni rodziców nie musi być bardzo rozbudowany. Wystarczy zdecydować się na wygodne łóżko i kilka najpotrzebniejszych mebli, które zmieszczą się w każdym wnętrzu | fot.: materiał partnera

Okres oczekiwania na przyjście na świat dziecka to radosna chwila dla wielu rodziców. Wiąże się również z szeregiem zadań do wykonania, by dobrze się przygotować do nowej roli. Jednym z obowiązków jest choćby stworzenie przestrzeni dla malucha w domu. Jedni od razu decydują się na urządzenie całego pokoju dla dziecka. Inni wybierają aranżację strefy w sypialni rodziców.

Dlaczego kącik dla malucha w pokoju dorosłych to dobre rozwiązanie? Co powinno się w nim koniecznie znaleźć? Kilka wskazówek przekażemy w dzisiejszym tekście.

Strefa dla niemowlaka w sypialni rodziców – dlaczego warto?

Tak naprawdę na kącik dziecięcy w sypialni rodziców decyduje się sporo osób. Co przemawia na korzyść takiej opcji? Przede wszystkim jest to wariant niezmiernie praktyczny i wygodny, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia dziecka. Wówczas wymaga ono nieustannej uwagi i troski. Wprowadzenie łóżeczka i przewijaka do sypialni pozwala mieć malucha cały czas na oku, a także ułatwia pielęgnację o każdej porze dnia i nocy. To zdecydowanie prostsze i bardziej komfortowe karmienie w godzinach nocnych. Trzeba również zwrócić uwagę na fakt obniżenia kosztów. Urządzenie własnego pokoju dla dziecka wiąże się bowiem na start ze sporymi wydatkami, na które nie każdy jest gotowy w czasie, gdy trzeba skompletować niemałą przecież wyprawkę.

Łóżeczko dla malucha – na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Podstawą każdej przestrzeni dla niemowlaka jest oczywiście wygodne łóżeczko – bez względu na to, czy mówimy o całym pokoju czy kąciku w sypialni dorosłych. Powinna to być stabilna i solidna konstrukcja z barierkami (najczęściej wykonana z drewna lub metalu), obita tkaniną, by zagwarantować wygodę małemu użytkownikowi. Obok tradycyjnych wolnostojących łóżeczek dziecięcych na początku można zdecydować się na łóżko dostawkę, które łączy się z dużym łóżkiem rodziców – co jeszcze bardziej ułatwia nocne doglądanie pociechy i regularne karmienie. Tego typu rozwiązanie pozwala lepiej zagospodarować przestrzeń, co ma nie lada znaczenie zwłaszcza w ciasnych pokojach.

Oprócz samego łóżka trzeba dobrać materac – dopasowany pod względem wielkości i twardości do potrzeb niemowlęcia. Spory wybór można znaleźć choćby na stronie Rekuku. Dla najmłodszych dzieci wybiera się zazwyczaj modele średnio twarde, które z jednej strony gwarantują bezpieczne podparcie dla ciała, a z drugiej nie powodują zapadania się. Lepiej unikać materaców sprężynowych, a zamiast nich znaleźć wariant piankowy lub lateksowy – bezpieczny, wygodny i trwały.

W łóżeczku przydaje się podstawowa pościel – pokrowiec na materac (zabezpieczenie przed zabrudzeniem), a także prześcieradło i kocyk. Na początku należy zrezygnować z używania poduszek.

Przewijak, szafka i inne meble pierwszej potrzeby

Łóżeczko stanowi centrum dziecięcej przestrzeni – w końcu niemowlak spędza w nim nawet do 20 godzin na dobę. Poza tym trzeba jeszcze zadbać o wprowadzenie do pokoju innych niezbędnych mebli. Zalicza się do nich choćby przewijak (często połączony z łóżeczkiem i szafką). Przydaje się komoda z szufladami, w których skrywają się wszystkie akcesoria pielęgnacyjne, kosmetyki, ubranka i zabawki malucha.

Co jeszcze? Warto rozważyć stworzenie spokojnej przestrzeni do karmienia. Powinien do niej trafić wygodny fotel, który zapewnią swobodę i poczucie bezpieczeństwa dla malucha i rodzica.

Oświetlenie strefy malucha – co warto o nim wiedzieć?

Trzeba jeszcze wspomnieć o kwestii oświetlenia dziecięcych kącików. Należy unikać umieszczania lampy głównej bezpośrednio nad łóżeczkiem malucha – zbyt mocne światło mogłoby podrażniać delikatny wzrok dziecka, które większość czasu spędza, leżąc na plecach. Zdecydowanie lepiej sprawdza się subtelne, mocno rozproszone oświetlenie boczne – w tym choćby kinkiety lub kilka mniejszych lamp sufitowych. Oprócz nich konieczna jest niewielka lampka nocna przy łóżeczku – pozwoli na doglądanie malucha, bez oślepiania go mocniejszym światłem, odpędzi nocne strachy, a także ułatwi zasypianie – jeśli wybierze się ciepłe oświetlenie z kalejdoskopem i pozytywką. Podobna lampa stojąca podłogowa lub stołowa powinna trafić w pobliże miejsca do karmienia – stworzy idealny nastrój, ułatwiający wyciszenie.

Idealna przestrzeń dla dziecka od pierwszych dni jego życia – podsumowanie

Kącik dziecięcy w sypialni rodziców nie musi być bardzo rozbudowany. Wystarczy zdecydować się na wygodne łóżko i kilka najpotrzebniejszych mebli, które zmieszczą się w każdym wnętrzu. Dzięki temu zyskuje się możliwość stałego doglądania malucha o każdej porze dnia i nocy, bez generowania olbrzymich wydatków.

Artykuł sponsorowany