Dla wielu kobiet pierwszym symptomem ciąży jest brak miesiączki. Tymczasem jest wiele objawów wcześniejszych objawów, które mogą oznaczać ciąże.
Pierwsze objawy ciąży
Wiele kobiet zaczyna podejrzewać, że jest w ciąży, kiedy spóźnia im się menstruacja. Warto wiedzieć, że organizm wysyła sygnały znacznie wcześniej, jednak często nie są one kojarzone z ciążą. Pojedynczo mogą być interpretowane jako objawy zatrucia pokarmowego lub przeziębienia, ale jeżeli występują jednocześnie, mogą oznaczać wczesny etap ciąży. Pierwszym tego typu objawem jest podwyższona temperatura ciała, utrzymująca się w czasie, kiedy w związku z naturalnym cyklem hormonalnym powinna się . Tą zmianę najłatwiej zauważyć kobietom, które każdego dnia sprawdzają swoją temperaturę podstawową przed wstaniem z łóżka. U trakcie zwykłego cyklu menstruacyjnego do fazy jajeczkowania, czyli do 14-16 dnia cyklu, temperatura utrzymuje się na poziomie 36,4- 36,6 °C, aby w czasie owulacji wzrosnąć do ok 37,2 °C. U kobiet w ciąży podwyższona temperatura ciała utrzymuje się przez cały czas.
Objawy pierwszego miesiąca ciąży
Kolejnym objawem ciąży, który można zauważyć nawet w pierwszym tygodniu o zapłodnieniu, są plamienia implantacyjne. Plamienie obserwujemy zazwyczaj tuż po owulacji, a jego powodem jest zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy, które powoduje jej przekrwienie. Plamieniom, które mogą, ale nie muszą występować, najczęściej towarzyszą objawy ciąży takie jak bolesność piersi, wahania nastroju oraz skurcze żołądka. Warto pamiętać, że w przypadku objawów pierwszego miesiąca ciąży mówi się tak naprawdę o pierwszych dwóch tygodniach. Dzieje się tak ze względu na to, że do zapłodnienia może dojść w połowie cyklu, a podczas obliczania zaawansowania ciąży bierze się pod uwagę liczbę tygodni, które upłynęły od ostatniej miesiączki. W związku z tym pierwszy miesiąc ciąży oznacza okres 2 tygodni przed zapłodnieniem oraz 2 tygodni po zapłodnieniu. U wielu kobiet już w pierwszych tygodniach ciąży mogą występować także objawy takie jak nudności, zaparcia, bóle i zawroty głowy, a także omdlenia i uczucie zmęczenia. Zdarza się także, że przyszłe mamy borykają się z trudnościami z koncentracją, zgagą oraz bólami pleców. Większość dolegliwości ustępuje około 20 tygodnia ciąży.
Materiał partnera zewnętrznego