Coraz więcej dzieci w Polsce ma diagnozowane alergie pokarmowe. Wiele z nich to niemowlęta lub małe dzieci. Najczęściej pierwsze objawy alergii pokarmowej można zauważyć nie tylko w problemach trawiennych, ale przede wszystkim na skórze dziecka. Jak rozpoznać alergię pokarmową i jak z nią walczyć?
Każda alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na czynnik, który z zasady powinien być dobrze tolerowany przez człowieka. U dzieci bardzo często występuje alergia na truskawki, orzechy lub miód. Do podobnych problemów występujących u małych dzieci zaliczamy również nietolerancje pokarmowe, a wśród nich najpopularniejsza jest nietolerancja laktozy, spowodowana brakiem enzymu trawiennego w organizmie. Również objawia się problemami trawiennymi i skórnymi, w postaci na przykład wysypki lub suchej i zaczerwienionej skóry na policzkach lub innych częściach ciała.
Niemowlęta i dzieci, które cierpią na alergie lub nietolerancje pokarmowe powinny być pielęgnowane z wyjątkową delikatnością. W ich przypadku należy stosować bezpieczne i łagodne kosmetyki myjące, na przykład takie, o których mowa w artykułach znajdujących się na portalu www.latopic.pl.
Alergie pokarmowe trzeba trzymać po kontrolą lekarską!
Szczególnie u dzieci bardzo ważne jest kontrolowanie alergii pokarmowej. W najgorszych przypadkach, czyli w wyniku powstania silnej reakcji na alergen, może dojść nawet do utrudnienia oddychania, a także śmierci w wyniku uduszenia. Na szczęście obecny rozwój medycyny pozwala na dobranie takiego sposobu leczenia alergii, by to niebezpieczeństwo zostało ograniczone do minimum.
Warto wiedzieć, że alergie pokarmowe najczęściej nie występują w wyniku pierwszego kontaktu z alergenem, co oczywiście nie oznacza, że powolne i stopniowe wprowadzanie nowych produktów do diety niemowlęcia jest bezzasadne. Jednak jak pokazuje doświadczenie, alergia objawia się zazwyczaj dopiero po kilkunastu kontaktach z alergenem, gdy nadwrażliwość na alergen zdąży się odpowiednio wykształcić.
Materiał partnera zewnętrznego