Coraz więcej osób na całym świecie cierpi na różnego rodzaju choroby psychiczne. Te często są mylone z zaburzeniami osobowości, choć objawy są podobne. Socjopatia nie jest uznawana za chorobę, ale za zaburzenie, które polega na nieprzestrzeganiu ogólnie przyjętych norm społecznych. Dowiedz się, kim jest socjopata i jak się zachowuje.
Ciągła powierzchowność, brak sumienia oraz zerowa empatia to główne cechy, jakimi może charakteryzować się socjopata. Osoby cierpiące na zaburzenia osobowości najczęściej są inteligentne, przebojowe i wyjątkowo pewne siebie. Zdarza się, że socjopaci uważają się za lepszych od innych osób, chociażby ze względu na brak ograniczeń moralnych.
Socjopata – jak można go rozpoznać?
Wbrew pozorom socjopaci dość dobrze ukrywają się ze swoją prawdziwą osobowością, choć oczywiście nieco zaburzoną. Objawów socjopatii jest jednak naprawdę wiele. Znajomość kilku cech socjopatycznych ułatwia rozpoznanie osoby, która cierpi na zaburzenia osobowości. Kilka charakterystycznych czynników to:
- kompletny brak wyrzutów sumienia,
- egoizm i egocentryzm,
- narcyzm,
- kłamliwość,
- brak naturalnych odruchów okazywania troski,
- lekceważenie praw drugiego człowieka,
- mocno impulsywne zachowania,
- skłonność do agresji i używek,
- brak umiejętności tworzenia trwałych relacji międzyludzkich.
Cechą osoby socjopatycznej jest także przebiegłość i niesamowita inteligencja. To oznacza, że osoby z zaburzeniami osobowości stanowią prawdziwe zagrożenie dla społeczeństwa. Niestety w dzisiejszych czasach tylko niewielki odsetek ludzi potrafi radzić sobie z obecnością socjopaty w swoim otoczeniu.
Przyczyny socjopatii – skąd to się bierze?
Niestety nie da się jednoznacznie wskazać, jakie są główne podłoża występowania zachowania socjopatycznego u osób dorosłych. Najczęściej wymieniane powody to:
- błędy w wychowaniu już od najmłodszych lat, np. krytyka, wytykanie błędów czy nawet bierna agresja,
- brak wzorców do naśladowania,
- nieodpowiednie warunki środowiskowe, które wpływają na zachowanie człowieka już od najmłodszych lat.
Socjopaci to po prostu osoby, które cierpią na pewne zaburzenia własnej osobowości. Nie jest to choroba, którą da się wyleczyć terapią lub lekami farmakologicznymi. Takie zaburzenia można tylko łagodzić poprzez odpowiednio prowadzone psychoterapie.
Warto dodać, że u mężczyzn socjopatów można zaobserwować wysoki poziom testosteronu. Dla porównania: u kobiet często występują znaczne niedobory progesteronu. Niemniej jednak głównym czynnikiem powodującym zaburzenia osobowości jest negatywny wpływ środowiska, które otacza konkretnego człowieka od wielu lat.
Osobowości socjopatyczne a psychopaci – to nie to samo!
Osoby, które cierpią na zaburzenia socjopatyczne, są prawidłowo rozwinięte pod względem intelektualnym. Niestety kierują się błędnym kodeksem moralnym, który w ich mniemaniu jest jedynym słusznym do respektowania. Socjopata nie jest dopasowany do wymogów życia w społeczeństwie, natomiast osoba psychicznie chora ma problemy natury genetycznej
i braku równowagi chemicznej w mózgu.
Materiał partnera zewnętrznego