Kiedy warto założyć lokatę bankową?

0
933
kiedy warto założyć lokatę
Lokaty bankowe to popularne, nieskomplikowane produkty finansowe przeznaczone dla osób, które chcą pomnożyć swój kapitał w bezpieczny sposób | fot.: Fotolia

Sposobów oszczędzania pieniędzy może być wiele, począwszy od ulokowania ich na lokacie, po skomplikowane inwestycje giełdowe. Przyjrzyjmy się najprostszej formie inwestycji, a więc lokatom bankowym. Kiedy warto je założyć?

Lokaty bankowe to popularne, nieskomplikowane produkty finansowe przeznaczone dla osób, które chcą pomnożyć swój kapitał w bezpieczny sposób. Kiedy warto się nimi zainteresować i rozważyć założenie lokaty w jednym z banków? Jeśli interesuje Cię ta kwestia, odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Brak czasu i wiedzy na inne inwestycje

Lokaty są bardzo prostym produktem finansowym, który nie wymaga praktycznie żadnego zaangażowania czasu ani wiedzy. Aby założyć lokatę, należy złożyć dyspozycję jej otwarcia poprzez stronę internetową lub w placówce wybranego banku, a następnie zdeponować pieniądze, czyli po prostu wykonać przelew na wskazany numer rachunku lub dostarczyć pieniądze do placówki banku w gotówce. To wszystko – następnie pozostaje tylko spokojne oczekiwanie na upłynięcie terminu i wygaśnięcie lokaty. W celu osiągnięcia zysku nie trzeba codziennie sprawdzać notowań czy dokładnie analizować poszczególnych ofert – wystarczy znaleźć najwyżej oprocentowaną ofertę w momencie zakładania lokaty. Tymczasem inwestowanie na giełdzie, rynku nieruchomości, w fundusze inwestycyjne czy w inne, bardziej skomplikowane produkty finansowe wymaga z jednej strony czasu, a z drugiej – dość specjalistycznej wiedzy.

Chęć bezpiecznego zysku bez ryzyka

Nie lubisz ryzykować, inwestując pieniądze? Zależy Ci na pewnym zysku bez niebezpieczeństwa poniesienia straty? W takim razie lokata bankowa jest idealnym rozwiązaniem. Co by się nie działo, po upływie terminu jej zapadalności otrzymasz bowiem kapitał powiększony o odsetki, o ile tylko nie zamkniesz jej przedwcześnie. Jeśli to zrobisz i wycofasz środki przed upływem terminu końca lokaty, w większości przypadków bank odbierze Ci wypracowane odsetki. Jeżeli jednak umiejętnie poszukasz, uda Ci się znaleźć oferty, które gwarantują pewny zysk również w razie przedwczesnego wycofania kapitału. Pamiętajmy, że zainwestowany kapitał chroniony jest do równowartości 100 000 EUR, a więc zainwestowanie wyższej kwoty w obrębie jednego banku nie zapewnia już całkowitego bezpieczeństwa (np. w razie upadku banku).

Nadwyżki finansowe zalegają na koncie osobistym lub „w skarpecie”

Czy wiesz, że Polacy trzymają ok. 400 mld zł na nieoprocentowanych kontach osobistych? W praktyce oznacza to, że zgromadzony kapitał z miesiąca na miesiąc realnie traci na wartości ze względu na inflację. Z kolei banki mają dzięki temu czysty zysk, bo otrzymują środki całkowicie za darmo, nie musząc płacić za nie żadnych odsetek. Jeśli również Twoje nadwyżki finansowe bezczynnie zalegają na rachunku osobistym, jak najszybciej przenieś je na lokatę i zacznij dzięki temu zarabiać. Co prawda zyski nie będą oszałamiające, ale przynajmniej ochronisz swoje środki przed niekorzystnym wpływem inflacji, a przy okazji może również nieco zarobisz. Założenie lokaty nie wymaga wiele wysiłku i można to zrobić przez Internet, a więc jeśli posiadasz nadwyżki finansowe to warto się na taki krok zdecydować.

Wysokie stopy procentowe

Oprocentowanie lokat bankowych jest najwyższe w czasie wysokich stóp procentowych. Wynika to z faktu, że wysokie stopy procentowe podwyższają ceny pożyczek na rynku międzybankowym, dlatego żeby zdobyć środki niższym kosztem, banki próbują je uzyskać od klientów indywidualnych, oferując atrakcyjne lokaty. Niestety obecnie mamy do czynienia z zupełnie odwrotnym trendem, tzn. stopy procentowe są rekordowo niskie (1,5%), a co za tym idzie – lokaty wyjątkowo słabo oprocentowane.

Niska inflacja lub deflacja

Inną, korzystną dla osób inwestujących w lokaty sytuacją makroekonomiczną jest niska inflacja lub wręcz deflacja. Gdy ceny towarów i usług nie wzrastają albo maleją, zdecydowanie warto rozważyć otwarcie lokaty, ponieważ nawet niskie oprocentowanie przyniesie realny zysk.


Artykuł powstał przy współpracy z partnerem